Νέα Σαλαμίνα: Οι (γνωστοί) φονιάδες

Βάγκνερ και Ντανίλο έδρασαν ξανά

Πέτρος Παπαγιώργης

papagiorgis@sppmedia.com

Το χθεσινό ρεπορτάζ στο 24sports,  με αντικείμενο το ματς της Νέας Σαλαμίνας με τη Δόξα, το είχαμε τιτλοφορήσει ως εξής: «Oπως τέλειωσε το 2020» υπονοώντας ότι η ομάδα της Αμμοχώστου θέλει να αρχίσει το 2021 με νίκη. Ούτω και εγένετο…

Η Νέα Σαλαμίνα, (που ανέβηκε στην 9η θέση, μετρώντας πλέον 18 βαθμούς), κέρδισε στο «Αμμόχωστος» την Δόξα με 4-3. Ένα σκορ που επήλθε μέσα από δυο ανατροπές.

Το σκορ άνοιξαν οι φιλοξενούμενοι με τον Κίκας (4’), όμως μέχρι τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου οι «ερυθρόλευκοι σκόραραν με Ντανίλο (37’) και Βάγκνερ (45+3’). Η Δόξα, πήρε εκ νέου προβάδισμα στο σκορ χάρη στα τέρματα των Οικονομίδη (59’) και Κίκας (62’). Η Νέα Σαλαμίνα ανέτρεψε ξανά το σκορ με τους Βάγκνερ (65’) και Ντανίλο (78’) με εκτέλεση πέναλτι.

Η μεγάλη νίκη αποτελεί συνέχεια της γενικότερης αντεπίθεσης που πραγματοποιεί ν η ομάδα της Αμμοχώστου που σημειώνει δεύτερη συνεχόμενη νίκη μετά από αυτήν στο Παραλίμνι στην τελευταία αγωνιστική του 2020.

Η νίκη είχε κοινά χαρακτηριστικά με άλλες νίκες. Είχε σκόρερ τους συνήθεις ύποπτους ( τους εξαιρετικούς για μια ακόμη φορά Ρόμπερτ Βάγκνερ και Ντανίλο που έχουν από έξι γκολ στο ενεργητικό) ενώ επήλθε μέσα από καθεστώς μεγάλης αποτελεσματικότητας. Έγιναν στο χθεσινό ματς 7 τελικές προσπάθειες οι 5 ήταν στο στόχο και οι 4 κατέληξαν σε γκολ. Ψηλό βαθμό αποτελεσματικότητας είχε η Νέα Σαλαμίνα, για όσους θυμούνται, και στα ματς με Ομόνοια, Καρμιώτισσα (πρωτάθλημα) και Ερμή (κύπελλο).

Στο χθεσινό παιχνίδι πέραν της νίκης και των βαθμών, μετρά και ο τρόπος που ήλθε αυτή η νίκη, αφού η… δις ανατροπή του σκορ προσδίδει στην ομάδα χαρακτήρα, μεγαλύτερο βαθμό θετικότητας στην αντιμετώπιση αγωνιστικών καταστάσεων και συνθηκών που διαμορφώνονται σε ένα παιχνίδι και βεβαίως πρόσθετη δυναμική.

Αν μιλήσουμε για αδυναμία, αυτή είναι η υποχώρηση στην αρχή της επανάληψης. Υποχώρηση (και μάλιστα εν πολλοίς ανεξήγητα γιατί ήλθε αμέσως μετά το 2-1 όπου η ομάδα έπρεπε λογικά να πάρει τα πάνω της ) που οδήγησε τον αντίπαλο στην ανάληψη του ελέγχου στη μεσαία γραμμή και τη μεγάλη …επισκεψιμότητα στην περιοχή της που απέφερε τα δυο γκολ. Ευτυχώς για τη Νέα Σαλαμίνα ο Βάγκνερ ισοφάρισε νωρίς (3-3).

Πρώτη παρουσία για Σταύρο Τσουκαλά, Ντίλαν Ντουβεντρού και Σόνι Μουστιβάρ. Ενενήντα λεπτά πήρε ο Ελλαδίτης, ο Ντουβεντρού αντικαταστάθηκε στο 69’ με το Μουστιβάρ να μπαίνει στο γήπεδο. Ο Τσουκαλάς είχε ρυθμό και βοήθησε. Αναμένονται περισσότερα από το Ντουβεντρού (γιατί τον ξέρουμε) ενώ για το Μουστιβάρ δεν υπάρχει για την ώρα εκτίμηση.

Η Νέα Σαλαμίνα περιμένει τώρα το ματς με τον Ερμή την Τριτη(6μμ) ούσα τυπικά φιλοξενούμενη.