Αυτοί είναι οι στόχοι της ομάδας

Πέτρος Παπαγιώργης

papagiorgis@sppmedia.com

Έχασε την Κυριακή η Νέα Σαλαμίνα από την Ανόρθωση, αλλά είναι από τις λίγες φορές που ο κόσμος της ομάδας δεν στεναχωρήθηκε.

Δεν στεναχωρήθηκε για την ήττα γιατί είδε την ομάδα του να παλεύει μέσα σε μια έδρα - φρούριο για τον αντίπαλο και να ζητά τη νίκη μέχρι το τέλος.

Μάλιστα αρκετοί είναι αυτοί που λένε ότι η Νέα Σαλαμίνα…φοβήθηκε το παιχνίδι περισσότερο από ότι έπρεπε. Αυτό -λένε- αποδεικνύεται από το γεγονός ότι στο τελευταίο δεκάλεπτο που η ομάδα αναγκάστηκε και βγήκε μπροστά, πλησίασε δις το γκολ και δεν ήταν μακριά από το να φέρει το ματς…τούμπα.

Έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 85΄με ένα δυνατό διαγώνιο σουτ του Κορέιρα το οποίο εξουδετέρωσε ο Λόρια. Την μεγαλύτερη ευκαιρία ωστόσο την βρήκε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων. Ο Ελουντού μπήκε στην περιοχή από δεξιά έκανε το δυνατό σουτ, αλλά ο Λόρια με μια εκπληκτική επέμβαση κράτησε την νίκη για την Κυρία.

Η Νέα Σαλαμίνα με την προχθεσινή εμφάνιση της απέδειξε ξανά ότι έχει τις δυνατότητες να πλασαριστεί στην εξάδα.

Είναι φυσικό τώρα να σκέφτεται τους χαμένους βαθμούς στα ματς με ΕΝΠ και Δόξα, αλλά να μην… κολλά σε αυτά γιατί δεν ωφελεί σε τίποτα.

Έχει άλλα δυο ματς μέχρι το τέλος της κανονικής περιόδου. Με ΑΕΚ (εκτός) και Απόλλωνα (εντός). Μπορεί να τα κερδίσει και τα δυο. Αυτό δε σημαίνει όμως ότι θα πετύχει το στόχο.

Υπενθυμίζεται ότι η Νέα Σαλαμίνα ευνοείται σε ενδεχόμενη ισοβαθμία με την ΑΕΛ, αφού τη νίκησε και στα δύο ματς που προηγήθηκαν. Η ΑΕΛ είναι έκτη με 27 βαθμούς. Η Νέα Σαλαμίνα έχει 24 βαθμούς, ούσα στην έβδομη θέση. 24 βαθμούς έχει και η Πάφος που είναι μια θέση πιο κάτω και 23 ο Ολυμπιακός που είναι ένατος.

Αυτήν τη στιγμή οι της Νέας Σαλαμίνας βλέπουν το αυριανό (16:30)ματς με την Ανόρθωση για την προημιτελική φάση του κυπέλλου, με στόχο βέβαια το αποτέλεσμα που θα δίνει ελπίδες πρόκρισης.