Ο Φελίπε... εκτέλεσε τη Νέα Σαλαμίνα

Σπουδαίο διπλό για την Ένωση που κέρδισε την Νέα Σαλαμίνα με 2-1

Κωνσταντίνος Νικολάου

nikolaouk@sppmedia.com

Σπουδαίο παιχνίδι έγινε στο Αμμόχωστος, με την Ένωση να καταφέρνει να φύγει με τη νίκη και τους τρεις υπερπολύτιμους βαθμούς. Συγκεκριμένα, σε παιχνίδι που έγινε στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής των πλεί-οφ, η ομάδα του Παραλιμνίου κέρδισε την Νέα Σαλαμίνα με 2-1. Το σκορ άνοιξε για τους «ερυθρόλευκους» ο Καμισοκό (26’), ενώ οι φιλοξενούμενοι ανέτρεψαν τα εις βάρος τους δεδομένα με τους Γκαντό (65’) και Φελίπε (85’), ο οποίος σκόραρε με απευθείας εκτέλεση φάουλ.

Από ένα ημίχρονο είχαν οι δύο ομάδες, ενώ οι γηπεδούχοι αγωνίζονταν από το 9’ με δέκα ποδοφαιριστές, λόγω αποβολής του Βαρέλα με απευθείας κόκκινη κάρτα.

Με αυτή τη νίκη η 11η Ένωση πλησίασε τον σημερινό της αντίπαλο στους δύο βαθμούς και πήρε νίκη ανάσα στη προσπάθεια της να μείνει στη κατηγορία. Σε μπελάδες μπαίνει η Νέα Σαλαμίνα που παρέμεινε στη 10η θέση.

Α’ Ημίχρονο

Καλύτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια του πρώτου μέρους η Νέα Σαλαμίνα, που παρά το ότι δεν είχε την υπεροχή στη κατοχή της μπάλας, δεν επέτρεψε στον αντίπαλο της να δημιουργήσει ιδιαίτερα προβλήματα στον Βεσελόφσκι. Ταυτόχρονα, οι «ερυθρόλευκοι» ήταν αυτοί που πίεζαν για να σκοράρουν.

Το οξύμωρο είναι πως οι γηπεδούχοι από το 9’ της αναμέτρησης αγωνίζονταν με ποδοσφαιριστή λιγότερο! Πιο συγκεκριμένα, ο Βαρέλα «πάτησε» με τις τάπες τον Δημήτρη Θεοδώρου κοντά στον αριστερό αστράγαλό του και αφού ο διαιτητής, Βασίλης Δημητρίου, είδε ξανά τη φάση από το VAR, απέβαλε τον Ουρουγουανό με απευθείας κόκκινη κάρτα.

Όπως προαναφέρθηκε, το αριθμητικό μειονέκτημα δεν πτόησε τους γηπεδούχους που ήταν σαφώς πιο επικίνδυνοι από την Ένωση.

Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε στο 16’, όταν ο Νικολάου μετά από εκτέλεση φάουλ, έστειλε τη μπάλα μόλις δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Γκατσέφσκι. Ένα λεπτό αργότερα, ο Οσέι μπήκε περιοχή και από δύσκολη θέση έκανε ένα διαγώνιο άστοχο σουτ.

Στο 25’ οι γηπεδούχοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία για να ανοίξουν το σκορ με τον Βάγκνερ. Ο Τσέχος έφυγε στη πλάτη της άμυνας και από πλάγια θέση εντός περιοχής, βρέθηκε απέναντι από τον Γκατσέφσκι, ο οποίος όμως απόκρουσε με υπερένταση το σουτ του Τσέχου.

Οι προσπάθειες της Νέας Σαλαμίνας απέφεραν καρπούς στο 26’, όταν ο Καμισοκό, μετά από σέντρα του Οσέι στην περιοχή, έπιασε τη κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα.

Η πρώτη καλή για την Ένωση, σημειώθηκε στο 35’, με τον Ενγκό να κάνει τη κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής και να στέλνει τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Πέρα από αυτή την ευκαιρία, οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να ανατρέψουν το εις βάρος τους σκηνικό, σε αντίθεση με τους «ερυθρόλευκους» που συνέχισαν να είναι απειλητικοί.

Παρόλα αυτά, δεν καταγράφηκε κάποια άλλη καλή στιγμή και έτσι το 1-0 ήταν το σκορ του πρώτου μέρους.

Β’ Ημίχρονο

Με την έναρξη της επανάληψης, η Ένωση πήρε τα ηνία του αγώνα, καθώς οι φιλοξενούμενοι είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και ήταν σαφώς πιο απειλητικοί από τον αντίπαλο τους, που ήταν φανερά επηρεασμένος από το αριθμητικό του μειονέκτημα.

Η πρώτη τελική στον στόχο ήρθε στο 50’ με σουτ του Μπάρνι εντός περιοχής, το οποίο μπλόκαρε ο Βεσελόφσκι. Οι «βυσσινί» συνέχισαν να πιέζουν και κατάφεραν να ισοφαρίσουν με τον Γκαντό στο 65’. Ο Ιρέπ έκανε τη σέντρα από τα αριστερά και ο Γκαντό με κεφαλιά εντός περιοχής έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα.

Ακολούθησε ένα άστοχο σουτ του Ντένινγκ και ένα σουτ του Ενγκό που μπλόκαρε ο Βεσελόφσκι, μέχρι να ανεβάσουν στροφές οι γηπεδούχοι και να φτιάξουν τρεις συνεχόμενες καλές ευκαιρίες.

Ουσιαστικά οι «ερυθρόλευκοι» έγιναν πιο απειλητικοί, μετά και την είσοδο του Ντουβεντρού, ο οποίος στο 73’ έδωσε στον Μουστιβάρ, που μόνος από το ύψος του πέναλτι έστειλε τη μπάλα έξω. Ένα λεπτό αργότερα, ο Ντανίλο έκανε σούταρε εντός περιοχής, αλλά η μπάλα κόντραρε σε αμυντικό και πέρασε έξω. Στο 75’ οι γηπεδούχοι έχασαν νέα μεγάλη ευκαιρία με τον Τσουκαλά να κάνει τη κεφαλιά από πλεονεκτική θέση και να στέλνει τη μπάλα έξω.

Η συνέχεια άνηκε στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι είδαν τον Βεσελόφσκι να αποκρούει εντυπωσιακά την κεφαλιά του Γκαντό και το σουτ του Κυριάκου. Παρόλα αυτά, η ομάδα του Παραλιμνίου δεν είχε πει την τελευταία της λέξη, αφού ο Φελίπε με απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 85’ έδωσε τη νίκη στην ομάδα του.

Highlight: Η αποβολή του Βαρέλα μόλις στο ένατο λεπτό του αγώνα, αφού στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι ήταν φανερά επηρεασμένοι από το γεγονός ότι αγωνίζονταν με δέκα ποδοσφαιριστές, κάτι που εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο οι «βυσσινί», οι οποίοι ανέτρεψαν το σκορ.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Νέα Σαλαμίνα (Σ. Δαμιανού): Βεσελόφσκι, Σεργίου (88' Σιαθάς), Καμισοκό, Βαρέλα, Ντανίλο, Βάγκνερ (71' Ντουβεντρού), Οσέι (28' Μουστιβάρ), Τσουκαλάς (88' Πικής), Νικολάου (88' Μπρένο), Χριστοφόρου, Κονφέ.

ΕΝΠ (Κ. Φερέρ): Γκατσέφσκι, Μπάρνι, Λουσέρο (46' Γκαντό), Ντένινγκ (88' Κοσμά), Θεοδώρου (46' Ιρέπ), Μπαρμπόσα, Κοτσώνης (76 Κυριάκου), Πανός (62' Μαρκόφσκι), Μπάλαζιτς, Φελίπε, Νγκο.

Σκόρερ: 26' Καμισοκό / 65' Γκαντό, 85' Φελίπε.

Κίτρινες: 78' Νικολάου / 13' Πανός, 38' Ντένινγκ.

Κόκκινες: 9' Βαρέλα / -

Διαιτητής: Βασίλης Δημητρίου.