Η ισοπαλία που δεν ήθελαν (vid)

Ήταν εξ αρχής ματς έξι βαθμών και για τους δύο

Σε ένα μέτριο ματς, με λίγες τελικές προσπάθειες το 1-1 μπορεί να θεωρηθεί δίκαιο αποτέλεσμα. Όσο ο Κίνγκσλει σκοράρει, η Νέα Σαλαμίνα δεν χάνει. Πολύ καλό το Παραλίμνι στο δεύτερο ημίχρονο αλλά δεν άντεξε στο τέλος

Α’ ημίχρονο:

Στο τρίτο λεπτό σουτ του Ρουσιά εντός εστίας η μπάλα λίγο πάνω από τα δοκάρια. Στο 8ο λεπτό μεγάλη φάση για την Νέα Σαλαμίνα μετά από εκτέλεση φάουλ, ο Κλέιμαν απόκρουσε, απαντώντας έτσι στις τελικές.

Ακολούθησε ένας αργός ρυθμός με τις δύο ομάδες να αλληλοεξουδετερώνονται.

Στο 24' ένα σουτ του Σαν Ρομάν, από το ύψος της περιοχής, στο κέντρο της εστίας, μαζέψε εύκολα ο Κλέιμαν. Στο 33' η κεφαλιά του Ουντόζι βρήκε τον Κίσσα έτοιμο να μπλοκάρει.

Στο 43' καλή κεφαλιά του Σίμψον εντός περιοχής, η μπάλα λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι.

Β’ ημίχρονο:

Στο 50’ ένα σουτ από μακριά του Ρουσσιά, η ΕΝΠ απείλησε, καθώς η μπάλα βρήκε στο δοκάρι. Ένα λεπτό μετά ο Αμπαρζουνιάν με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.

Στο 62’ ακόμη ένα δοκάρι για την ΕΝΠ με τον Σέζαρ, από κοντινή απόσταση δεν κατάφερε να σκοράρει

Στο 79' μεγάλη ευκαιρία με τον Σίμψον, βρέθηκε κοντά στο γκολ - έκανε την προβολή αλλά ο Κλέιμαν απέκρουσε.

Στο 86’ ο συνήθης ύποπτος, Κίνκγσλει, λύτρωσε ξανά την Νέα Σαλαμίνα κάνοντας το 1-1.

Διακριθέντες: Ο Κίνγκσλει με το γκολ του στο 87. Από την ΕΝΠ πολύ καλός ο Ρουσσιάς

Απογοήτευσαν: Πολύ πίσω ο Ουντόζι της ΕΝΠ, όπως και ο Κωστή της Νέας Σαλαμίνας(έγινε αλλαγή).

Νέα Σαλαμίνα: Κίσσας, Χριστοφόρου, Λαμπό, Σέζαρ, Ρομάν, Κορέια, Κωστή, Νουρ, Ελουντού, Σίμπσον, Κίνγκσλεϊ.

ΕΝΠ: Κλέιμαν, Βαρέλα, Θεοδώρου, Ουντότζι, Μπαρμπόσα, Αμπαρτζουμιάν, Ρουσιάς, Σπόλιαριτς, Ριέρα, Βαλλιάνος, Μπάλαζιτς.

Σκόρερς: Αμπαρζουνιάν 51', Κίνκγσλει 86'

Κίτρινες Κάρτες: Ριέρα