Νέα Σαλαμίνα-Δόξα 0-1: Καλό, καλό, πολύ ΚΑΛΟ!!!

Τεράστιο διπλό με τον Καλό για τη Δόξα

Ο Καλό μπήκε από σπόντα, τραυματισμός Ζε Βαλέντε, στο γήπεδο αλλά έκανε τη διαφορά για τη Δόξα που πήρε πολύ μεγάλη νίκη με 1-0 επί της Νέας Σαλαμίνας και έστειλε το μήνυμα πως δε θα πέσει τόσο εύκολα. Κλώτσησε τεράστια ευκαιρία να μπει εξάδα η ομάδα του Σάββα Πουρσαϊτίδη.

Α’ Ημίχρονο

Δεν προλάβαμε να δούμε 2-3 κλωτσιές στην μπάλα και το σκοτάδι απλώθηκε παντού στο «Αμμόχωστος», με τον αγώνα να διακόπτεται για 23 λεπτά λόγω πτώσης του φωτισμού. Οι προσπάθειες των ανθρώπων του γηπέδου ευτυχώς καρποφόρησαν και η δράση ξεκίνησε, με τη Δόξα να είναι πιο απαιτητική και να ψάχνει το γκολ χωρίς να απειλεί όμως. Η Νέα Σαλαμίνα βρήκε στιγμές μόνο στο διάστημα 30-33΄ με τον Σίμπσον να έχει δυο τελικές με καλά σουτ που έφυγαν άουτ. Η Δόξα απάντησε με τη διπλή φάση του Ίταλο, σουτ που έσωσε ο Κίσσας στο 34’ και ένα λεπτό μετά ο ίδιος παίκτης έκανε μια προβολή χωρίς να ανησυχήσει πολύ τον Κύπριο τερματοφύλακα. Ο Ζε Βαλέντε έμοιαζε ο πιο κινητικός παίκτης της Δόξας όμως δεν έβγαλε καν το ημίχρονο αφού σε μια άτυχη στιγμή, από ένα φάουλ του Κωστή, δε μπόρεσε να συνεχίσει. Τελευταία καλή στιγμή το σουτ του Παπαφώτη που έφυγε άουτ στο 45’.

Β’ Ημίχρονο

Ο Πουρσαϊτίδης έκανε νωρίς δυο αλλαγές στην επανάληψη για να βελτιώσει την εικόνα της ομάδας του αλλά δυσκολεύτηκε και πάλι να πατήσει περιοχή, ενώ και η Δόξα ενώ πάλευε φάσεις δεν έβρισκε. Το παιχνίδι κυλούσε με τις δυο ομάδες να διεκδικούν με ίσες πιθανότητες το αποτέλεσμα χωρίς όμως ευκαιρίες. Μέχρι που στο 74’ μια ωραία ενέργεια του Παπαφώτη έφερε το γκολ, με το γύρισμά του να μετατρέπεται σε ασσίστ με το στήθος του Ίταλο στον Καλό που εκτέλεσε σωστά για το 1-0. Ο Πουρσαϊτίδης έριξε και τον Σιαθά στο γήπεδο, αλλά δεν της έβγαινε της ομάδας του να φτιάξει φάσεις και στη μια που βρήκε ο Σίμπσον με κεφαλιά αστόχησε. Η Δόξα ήθελε να κρατήσει μπάλα και να πάρει την σπουδαία νίκη και το κατάφερε χωρίς μεγάλες δυσκολίες.

Ξεχώρισαν:

Νέα Σαλαμίνα: Ήταν απογοητευτική η εικόνα και δεν μπορείς να βρεις εύκολα παίκτη που να ξεχώρισε.

Δόξα: Ο Καλό που σκόραρε, ο Ίταλο που απείλησε περισσότερο από όλους αλλά MVP ο Παπαφώτης. Εξαιρετικός.

Απογοήτευσαν:

Νέα Σαλαμίνα: Ελουντού, Κίνγκσλει δεν απείλησαν καθόλου, ο Τέλφερ μπήκε και δε βοήθησε σε τίποτα και ο Σίμπσον απείλησε αλλά ήταν άστοχος.

Δόξα: Πάλεψαν όλοι και έδειξαν πως δεν τα παράτησαν.