Είπε «shalom» στο 90φεύγα ο Μπεν Σαχάρ!

Χρυσή αλλαγή για τους γαλαζοκίτρινους ο Ισραηλινός

Κωνσταντίνος Νικολάου

nikolaouk@sppmedia.com

Στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 5ης αγωνιστικής των πλέι-αουτ, το ΑΠΟΕΛ κέρδισε την Νέα Σαλαμίνα στο «Αμμόχωστος» με 2-1. Το σκορ άνοιξε για τους «γαλαζοκίτρινους» ο Γκάρνερ (6’), ενώ ισοφάρισε για τους γηπεδούχους ο Βάγκνερ (73’). Την νίκη στην ομάδα του χάρισε ο Μπεν Σαχάρ που σκόραρε στο 94’! Μάλιστα ο Ισραηλινός μπορεί να χαρακτηριστεί και ως χρυσή αλλαγή αφού είχε περάσει στον αγώνα στο 87'.

Με αυτό το αποτέλεσμα το ΑΠΟΕΛ έφτασε τους 43 βαθμούς, παραμένοντας στη πρώτη θέση του δευτέρου γκρουπ, ενώ η Νέα Σαλαμίνα παρέμεινε στους 32 βαθμούς και συνεχίζει να είναι στο συν ένα από την ζώνη του υποβιβασμού. Βέβαια οι δύο τους μετράνε ένα παιχνίδι περισσότερο από τις υπόλοιπες ομάδες του δευτέρου γκρουπ.

Α’ Ημίχρονο

Καλύτερα ξεκίνησε τον αγώνα το ΑΠΟΕΛ που κατάφερε να ανοίξει το σκορ μόλις στο 6’ της αναμέτρησης με τον «καυτό» Γκάρνερ.

Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές και πίεσαν για την ισοφάριση, όμως χωρίς αποτέλεσμα. Αξίζει να σημειωθεί ότι οι «γαλαζοκίτρινοι» καθ’ όλη τη διάρκεια του ημιχρόνου υπερείχαν στην κατοχή της μπάλας, ενώ η ομάδα της Αμμοχώστου προσπαθούσε να αντεπιτεθεί εκμεταλλευόμενη κυρίως τα άκρα της.

Η πρώτη καλή στιγμή του αγώνα ήρθε στο 4’, όταν ο Ζαχίντ μπήκε περιοχή και έκανε ένα πολύ καλό πλασέ, αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από την εστία του Βεσελόφσκι.

Δύο λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι πήραν κεφάλι στο σκορ, με τον Ντογκαλά να κάνει γύρισμα από δεξιά και με τον Γκάρνερ να ανοίγει το σκορ με σουτ εντός περιοχής. Ο Άγγλος, χωρίς καν να σταματήσει τη μπάλα, σημάδεψε τη κλειστή γωνία του Βεσελόφσκι, δίνοντας προβάδισμα στην ομάδα του.

Στη συνέχεια οι «ερυθρόλευκοι» κέρδισαν μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και ήταν πιο επικίνδυνοι από τον αντίπαλο τους.

Η πρώτη τελική για τους γηπεδούχους ήρθε στο 23’, όταν ο Σεργίου έκανε τη σέντρα από τα δεξιά και ο Βάγκνερ με κεφαλιά εντός περιοχής έστειλε τη μπάλα έξω.

Στο 25’ ο Μουστιβάρ έχασε σπουδαία ευκαιρία, αφού από πλεονεκτική θέση εντός περιοχής έστειλε τη μπάλα έξω. Ο διεθνής μέσος πήρε τη μπάλα από τον Σεργίου.

Μέχρι την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους καταγράφηκαν δύο άστοχα σουτ εκτός περιοχής, με πρωταγωνιστές τους Μπρένο και Ζαχίντ.

Το 0-1 ήταν το σκορ στο πρώτο μέρος.

Β΄ Ημίχρονο

Με καλύτερη διάθεση ξεκίνησαν το δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι, οι οποίοι όχι μόνο υπερείχαν στην κατοχή της μπάλας, αλλά ήταν και πιο απειλητικοί.

Η πρώτη καλή στη στιγμή στο δεύτερο μέρος ήρθε στο 47’, όταν ο Βινίσιους έκανε τη κεφαλιά εντός περιοχής, όμως ο Βεσελόφσκι ήταν σωστά τοποθετημένος και μπλόκαρε τη μπάλα.

Στο 56’ σημειώθηκε μια άστοχη κεφαλιά του Γκάρνερ εντός περιοχής, ενώ ένα λεπτό αργότερα οι «γαλαζοκίτρινοι» αντάλλαξαν όμορφα τη μπάλα, η οποία κατέληξε στον Ντογκαλά, που δεν τελείωσε σωστά τη φάση.

Το ΑΠΟΕΛ συνέχισε να υπερέχει και έφτασε κοντά στο δεύτερο του γκολ με τον Ανουάρ στο 66’. Ο Μαροκινός σούταρε εντός περιοχής, αλλά ο Βεσελόφσκι έπεσε και έδιωξε σε κόρνερ.

Εκεί που οι «γαλαζοκίτρινοι» έδειχναν να ελέγχουν το υπέρ τους προβάδισμα, ο Βάγκνερ κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα με σουτ από το ύψος του πέναλτι στο 73’. Προηγήθηκε σέντρα του Νικολάου και ο Πικής κατέβασε στον Τσέχο, ο οποίος τελείωσε υποδειγματικά τη φάση.

Παρόλα αυτά, τον τελευταίο λόγο έμελλε να τον έχει ο Μπεν Σαχάρ, ο οποίος πέρασε στο παιχνίδι εφτά λεπτά πριν σκοράρει με κεφαλιά εντός περιοχής, δίνοντας τη νίκη και τους τρεις βαθμούς στην ομάδα του.

Highlight: Το γκολ του Μπεν Σαχάρ στο 94’, το οποίο ήρθε σε ένα σημείο όπου η Νέα Σαλαμίνα δεν είχε χρόνο να αντιδράσει, με αποτέλεσμα οι «γαλαζοκίτρινοι» να φτάσουν στην κατάκτηση των τριών βαθμών.

Νέα Σαλαμίνα (Χ. Μιχαήλ): Βεσελόφσκι, Μπρένο (63' Κρεάν), Σεργίου, Χριστοφόρου, Τσμοφς, Μουστιβάρ (63' Πικής), Κονφέ, Ντουβεντρού, Σιαθάς (46' Νικολάου), Βάγκνερ, Σανκόχ.

ΑΠΟΕΛ (Πουρσαϊτίδης): Ουζόχο, Βινίσιους, Σάντος, Ενσούε (39' Σιέλης), Ζαμπάλα, Λουντέμο (75' Ντε Βινσέντι), Ανουάρ, Ζαχίντ, Κατσαντώνης (46' Κλωναρίδης), Ντονγκαλά (87' Μπεν Σαχάρ), Γκάρνερ.

Σκόρερ: 73' Βάγκνερ / 6' Γκάρνερ, 94' Μπεν Σαχάρ.

Κίτρινες: 45' Μουστιβάρ, 55' Τσομφς, 58' Κονφέ / 11' Λουντέμο.

Κόκκινες: - / -

Διαιτητής: Γιώργος Νικολαόυ.