«Βύθισε» τον Ακρίτα με τεσσάρα η Νέα Σαλαμίνα! (vid)

Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν με 4-1 και πανηγύρισαν νίκη μετά από ένα μήνα

Στους «τέσσερις ανέμους» σκόρπισε η Νέα Σαλαμίνα τον Ακρίτα στο «Αμμόχωστος». Με γκολ των Τιάγκο,Ντορεκαράι, Κουμούρη και Φλοριάν η Νέα Σαλαμίνα «βύθισε» περισσότερο τον Ακρίτα που γίνεται ακόμη δυσκολότερο το έργο του ενόψει της προσπάθειας που κάνει για να παραμείνει στην κατηγορία.

Α Μέρος

Ο αγώνας άρχισε με τα πρώτα λεπτά να είναι αναγνωριστικά . Η ουσιαστική φάση στο παιχνίδι έγινε στο 8ο λεπτό με τον Τσίκο να κάνει το σουτ μέσα στην περιοχή αλλά η μπάλα πέρασε έξω.

Ο Ακρίτας στην πρώτη του ουσιάστικη φάση κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τον Γαβριήλ να φεύγει πίσω απο την άμυνα της Νέας Σαλαμίνας και να νικάει τον Μελισσά. Το γκολ άλλαξε την ψυχολογία των ποδοσφαιριστών του Ακρίτα που είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων.

Η Νέα Σαλαμίνα προσπάθησε να αντιδράσει και στο 30ο λεπτό κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα μετά απο ωραία προσπάθεια του Τσίκο που έδωσε ασίστ στον Τιάγκο ο οποίος νίκησε τον Πεντρέου.

Στα επόμενα λεπτά η Νέα Σαλαμίνα είχε ελαφρώς υπεροχή απο τον Ακρίτα αλλά δεν κατάφερε να απειλήσει ιδιαίτερα.

Αυτό ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου με την Νέα Σαλαμίνα και τον Ακρίτα να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το 1-1.

Β Μέρος

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με την Νέα Σαλαμίνα να μπαίνει αρκετά καλύτερα απο τον Ακρίτα. Στην πρώτη της ουσιαστική φάση στο δεύτερο μέρος κατάφερε να σκοράρει με τον Ντορεκαράι πήρε την πάσα απο τον Τσίκο και απο κοντά νίκησε τον Πεντρέου.

Το γκολ έκανε πιο εύκολο το έργο των ποδοσφαιριστών της Νέας Σαλαμίνας ενώ ο Ακρίτας προσπάθησε να αντιδράσει χωρίς να το καταφέρνει.

Όσο περνούσε ο χρόνος τόσο περισσότερο προσπάθησε να ρισκάρει ο τεχνικός του Ακρίτα αφήνοντας κενούς χώρους πίσω. Στο 75ο λεπτό ο Τσίκο βγήκε απέναντι απο τον Πεντρέου αλλά ο τερματοφύλακας του Ακρίτα απέκρουσε.

Ο Ακρίτας απείλησε μόνο στο 91ο λεπτό μετά απο σουτ του Γαβριήλ αλλά η μπάλα πέρασε έξω. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Κουμούρης έβαλε τίτλους τέλους στο παιχνίδι καθώς σκόραρε και έγραψε το 3-1 για την Νέα Σαλαμίνα. Οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να πανηγυρίσουν ένα τέταρτο γκολ με τον Φλοριάν απο κοντά να γράφει το 4-1.

Οι «ερυθρόλευκοι» πανηγύρισαν νίκη μετά απο περίπου ένα μήνα βυθίζοντας την ομάδα του Ακρίτα ακόμη περισσότερο και έκανε το έργο του ακόμη πιο δύσκολο στην προσπάθεια που κάνει για παραμονή στη κατηγορία.

Νέα Σαλαμίνα: Μελίσσας, Σεργίου, Ντάτκοβιτς, Μαλεκκίδης, Τσίκο, Φράγκος, Καρλίτος, Μποτεάκ, Ντορεγκαράι, Οφόρι, Τιάγκο

Aκρίτας:  Περντρέου, Παουγκέν, Ντραμέ, Άμπραχαμ, Κλεμέντε, Μεντίμορετς, Γαβριήλ, Τόρες, Καραγιάννης, Αραούχο, Βάσκο Λόπες

Σκόρερ:  30′ Τιάγκο, 54′ Ντορεγκαράι, 90’+4′ Κουμούρη, 90’+7′ Φλοριάν / 16′ Γαβριήλ

Κίτρινες: Οφόρι, Τσίκο / Κλεμέντε, Ντραμέ, Γαβριήλ.