Διακοπή στο Νέα Σαλαμίνα - ΑΠΟΕΛ (vid)

Δεν τέλειωσε ποτέ ο αγώνας στο «Αμμόχωστος» λόγω μιας κροτίδας - Η τύχη του αγώνα θα κριθεί στις δικαστικές αίθουσες

Ο αγώνας κυπέλλου στο «Αμμόχωστος» ανάμεσα στη Νέα Σαλαμίνα και τον ΑΠΟΕΛ για την 2η φάση του κυπέλλου δεν ολοκληρώθηκε ποτέ, λόγω ρίψης μιας κροτίδας κοντά στο χώρο που πραγματοποιούσαν προθέρμανση ποδοσφαιριστές στο 51ο λεπτό και ενώ το σκορ βρισκόταν στο 0-0.

Ο Μενέλαος Αντωνίου αποφάσισε την οριστική διακοπή του αγώνα μετά και τη γνωμάτευση του γιατρού του γηπέδου για τον ποδοσφαιριστή των «ερυθρολεύκων» Γιώργο Παπαγεωργίου, ο οποίος είχε πέσει στο έδαφος μετά τη ρίψη της κροτίδας. Ως εκ τούτου, η τύχη του αγώνα θα κριθεί στις δικαστικές αίθουσες.

Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι, ο Μελίσσας ήταν ο ήρωας των «ερυθρόλευκων», αφού το ΑΠΟΕΛ είχε τα ηνία του αγώνα και πλησίασε πολλές φορές στο γκολ. Ωστόσο τα δεδομένα άλλαξαν στο 37ο λεπτό, όταν οι «γαλαζοκίτρινοι» έμειναν με δέκα παίχτες.

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ:

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να κρατήσουν μπάλα και αν βγουν οργανωμένα στην επίθεση.
Η πρώτη μεγάλη απειλή ήρθε στο 5ο λεπτό, όταν ο Εντονγκαλά έκανε την σέντρα, δεν πρόλαβε να κάνει την προβολή ο Μαρκίνιος, ενώ νωρίτερα ο Κβιλιτάια ανάγκασε τον Μελίσσα σε εντυπωσιακή επέμβαση μετά από κεφαλιά.

Στο 10ο λεπτό σε παρόμοια φάση ο Γεωργιανός έπιασε την κεφαλιά μετά από σέντρα του Εντονγκαλά ξανά, με τον Μελίσσα να στέλνει τη μπάλα με δυσκολία σε κόρνερ.

Ακολούθως το ΑΠΟΕΛ κρατούσε περισσότερο μπάλα, ψάχνοντας το πρώτο γκολ με τον Εντονγκαλά να είναι αρκετά δραστήριος από δεξιά και τον Κβιλιτάια να δίνει αρκετές μάχες στην περιοχή. Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία για τη Νέα Σαλαμίνα ήρθε από στημένη φάση (18’), όταν ο Φερνάντες εκτέλεσε φάουλ πλάγια της περιοχής, με τον Μπέλετς να σώζει.

Στην συνέχεια ο Μελίσσας έγινε ο απόλυτος πρωταγωνιστής για τους «ερυθρόλευκους» αφού έσωσε κράτησε το μηδέν σε τρεις περιπτώσεις. Αρχικά, μετά από ωραία συνεργασία του ΑΠΟΕΛ, ο Τσεμπάκ έστειλε τη μπάλα στον Εντονγκαλά που έδωσε στα όρια της περιοχής για τον Βιγιαφάνες που έκανε το σουτ με τον Έλληνα να σώζει εντυπωσιακά. Στο 22ο λεπτό ο Βιγιαφάνες γέμισε στην περιοχή, ο Ντβάλι έκανε το σουτ με τον Μελίσσα να σώζει ξανά και να μαζεύει τη μπάλα μετά από σουτ του Κβιλιτάια. Ένα λεπτό αργότερα, ο κήπερ των «ερυθρόλευκων» κράτησε ξανά απαραβίαστη την εστία του μετά από κοντινό πλασέ του Γεωργιανού φορ του ΑΠΟΕΛ.

Οι «γαλαζοκίτρινοι» συνέχισαν να έχουν την κατοχή και να ψάχνουν το πρώτο γκολ, ενώ η Νέα Σαλαμίνα δε μπορούσε να κρατήσει μπάλα με αποτέλεσμα να μη γίνει καθόλου επικίνδυνη και να... τρέχει από πίσω τους παίχτες του ΑΠΟΕΛ.
Άλλη μια μεγάλη φάση ήρθε στο 36ο λεπτό για την ομάδα της πρωτεύουσας, μετά από κάθετη πάσα του Μαρκίνιος, ο Κβιλιτάια κέρδισε τη μπάλα και μπήκε στην περιοχή κάνοντας το πλασέ που πήγαινε στα δίχτυα με τον Φράγκο να σώζει προ της τελικής γραμμής.

Στο 37ο λεπτό τα δεδομένα άλλαξαν αφού έμεινε με δέκα το ΑΠΟΕΛ, μετά από δέυτερη κίτρινη που δέχτηκε Τσεμπάκ. Ακολούθως υπήρξε ένταση μετά την απόβολη κυρίως λόγω διαμαρτυριών του ΑΠΟΕΛ. Η Νέα Σαλαμίνα κατάφερε να απειλήσει με άλλη μια εκτέλεση φάουλ του Φράγκου, ο Γιανγκά πήρε την κεφαλιά με τη μπάλα να περνά όμως μόλις δίπλα από τα δοκάρια του Μπέλετς.

Στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου είχαμε πιο ισορροπημένο παιχνίδι, με το ΑΠΟΕΛ να επηρεάζεται από την αποβολή. Έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το 0-0.

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ:

Στο δεύτερο μέρος το σκηνικό δεν άλλαξε, με το πρώτο πεντάλεπτο να μην έχει την μεγάλη φάση και τις δύο ομάδες να ψάχνουν τους διαδρόμους για να απειλήσουν.

Στο 51ο λεπτό ο Μενέλαος Αντωνίου διέκοψε το παιχνίδι καθώς έπεσε στο έδαφος ο Παπαγεωργίου που έκανε προθέρμανση. Ο διαιτητής κατευθύνθηκε στα αποδυτήρια μαζί με τους βοηθούς του, ενώ στον ποδοσφαιριστή της Νέας Σαλαμίνας παρασχέθηκαν οι πρώτες βοήθειες.

Εν συνεχεία όπως αναφέρθηκε από τους δημοσιογράφους της συνδρομητικής τηλεόρασης που είχαν την ευθύνη να μεταφέρουν όσα γίνονταν στο παιχνίδι, η γιατρός ενημέρωσε ότι ο Γιώργος Παπαγεωργίου έχει φύγει ήδη για το νοσοκομείο κι ως εκ τούτου δεν μπορούσε να συνεχίσει τον αγώνα. Αυτό ακριβώς έφερε και την οριστική διακοπή της αναμέτρησης, με την τύχη του αγώνα να ξεκαθαρίζει στις δικαστικές αίθουσες.

Νέα Σαλαμίνα: Mελίσσας, Σεργίου, Κονατέ, Ντάτκοβιτς, Νάρσιγκ, Ντουρμισάι, Φερνάντεθ (26' Κονέ), Φράγκος (46' Μπεχαράνο), Γιάνγκα, Ντιακιτέ, Καρλίτος

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Σούσιτς, Ντβάλι, Πέτροβιτ,ς Τσεμπάκ, Κονσταντίνοφ, Σατσιάς, Βιγιαφάνες, Μαρκίνιος, Εντονγκαλά, Κβιλιτάια.