Ροντέο χωρίς νικητή!

Νέα Σαλαμίνα - Εθνικός Άχνας 1-1

Νέα Σαλαμίνα και Εθνικός Άχνας έμειναν στο 1-1 σε ένα παιχνίδι που πρόσφερε αρκετές συγκινήσεις. Η ομάδα της Σαλαμίνας προηγήθηκε με πέναλτι στο 27’ με τον Ντανίλο, ενώ στο 57’ απάντησε ο Εθνικός με τον Ηλία. Το παιχνίδι είχε δυο πρόσωπα μιας και στο πρώτο ημίχρονο δεν κρατάς και πολλά, ενώ στο δεύτερο ο ρυθμός και το θέαμα σίγουρα ήταν πολύ καλύτερο. Η Νέα Σαλαμίνα ήταν η ομάδα που νιώθει πιο απογοητευμένη απ' το αποτέλεσμα μιας και είχε περισσότερες τελικές.

Α’ ημίχρονο

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τη Νέα Σαλαμίνα να έχει την κατοχή αλλά να μην μπορεί να δημιουργήσει ουσιαστικές ευκαιρίες για την επίτευξη τέρματος. Απ’ την άλλη ο Εθνικός ήταν προσηλωμένος κυρίως στα αμυντικά του καθήκοντα ψάχνοντας με τον Ζακμπά να κτυπήσει στις αντεπιθέσεις. Το παιχνίδι δεν είχε τελικές φάσεις μέχρι που στο 26’ η Νέα Σαλαμίνα κέρδισε πέναλτι μετά από μαρκάρισμα του Σάντος στον Βαρέλα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ντανίλο που με ψυχραιμία νίκησε τον Μπογκαντίνοφ για το 1-0. Ο Εθνικός έπειτα ανέβασε στροφές πίεσε, αφήνοντας κάποιους χώρους πίσω. Το φινάλε του ημιχρόνου ήρθε χωρίς να σημειωθεί κάποιο τέρμα ή κάποια κλασική ευκαιρία παρά τις προϋποθέσεις που βρήκαν οι δυο ομάδες.

Β’ ημίχρονο

Στο δεύτερο ημίχρονο ο στόχος του Εθνικού ήταν ξεκάθαρος και αυτός ήταν να πετύχει τέρμα και να μπει και πάλι στο παιχνίδι. Στο 52’ όμως η Σαλαμίνα ήταν αυτή που ακούμπησε το τέρμα, με τον Οσέι να φεύγει πίσω απ’ την πλάτη της άμυνας του Εθνικού, να περνά και τον Μπογκαντίνοφ όμως ο βοηθός τον υπέδειξε σε θέση οφσάιντ. Απ’ την επαναληπτική προβολή και χωρίς κάμερα στην ευθεία φαίνεται πως ίσως και να ήταν καλυμμένος. Έξι λεπτά αργότερα, ήρθε η ισοφάριση απ’ τον Εθνικό Άχνας, όταν ο Ηλία με μπαλιά στην περιοχή βρήκε τον ξάδερφο του, τον Μάριο Ηλία, που με προβολή νίκησε τον Βεσελόφσκι. Από εκεί και πέρα το παιχνίδι άνοιξε, με τις δυο ομάδες να χάνουν αμφότερες καλές ευκαιρίες. Η Σαλαμίνα απείλησε με τον Νταντίλο που από καλή θέση δεν κατάφερε να σκοράρει με το κεφάλι, ενώ το σουτ του Κονφές εντός περιοχής κατέληξε σε σώματα. Τα κόρνερ διαδέχονταν το ένα το άλλο με τις δυο ομάδες να δείχνουν ικανές για να πάρουν το τρίποντο αν και η Σαλαμίνα ήταν αυτή που βρήκε πιο ξεκάθαρες ευκαιρίες. Στα τελευταία λεπτά του αγώνα το παιχνίδι ήταν πραγματικά ροντέο. Η Σαλαμίνα έβγαινε με πολλούς παίκτες στην επίθεση και ο Εθνικός έψαχνε την αντεπίθεση. Στο 90’ και σε αντεπίθεση του Εθνικού ο Μάριος Ηλία πάτησε περιοχή έκανε το σουτ με τη μπάλα να σταματά σε σώματα. Στο 92’ ο Μπρένο βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση στο ύψος του πέναλτι όμως ο Μπογκαντίνοφ είπε όχι με τα πόδι, ενώ στο 93’ το σουτ του Μόντε σταμάτησε στον πορτιέρο του Εθνικού.

ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ:

Νέα Σαλαμίνα (Δαμιανού):  Βεσελόφσκι, Ανδρέου, Μπρένο, Βαρέλα (90+2΄Μόντες) Ντανίλο, Οσέι, Μπαραβίκας (76΄Σιαθάς) Χριστοφόρου, Σμοφς, Κονφέ, Σανκόχ (65΄Βινίσιους)

Εθνικός Άχνας (Μαρκόφσκι): Μπογκαντίνοφ, Περατικός, Κ.Ηλία (84΄Χαραλάμπους)  Μιγκελίτο, Σάντος (46΄Μ. Ηλία)  Ντεϊβίσον, Πρόγιτς, Χουντόμπιακ (75΄Παπαγεωργίου) Ζάκπα, Κοστόφσκι, Σάβιτς

Σκόρερς: Ντανίλο (27') / Ηλία (57')

Κίτρινες κάρτες: Σανκόχ, Κονφέ (3η) / Κουντόμπνιακ

Κόκκινες κάρτες: - / -

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Τελευταία Ενημέρωση