«Γλιστρώντας»… πάτησε κορυφή

Σ’ ένα ματς για γερά νεύρα ο μεν Απόλλωνας έχασε την ευκαιρία να πάρει τη νίκη, η δε Σαλαμίνα να μπει στην εξάδα

Κωνσταντίνος Νικολάου

nikolaouk@sppmedia.com

Σε παιχνίδι που έγινε στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta, Νέα Σαλαμίνα και Απόλλωνας εξήλθαν ισόπαλοι 1-1. Το σκορ άνοιξε ο Ντιγκινί (43’) με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, ενώ το τελικό 1-1 διαμορφώθηκε από τον Ντανίλο (66’). Με δέκα ποδοσφαιριστές ολοκλήρωσε το παιχνίδι ο Απόλλωνας, λόγω αποβολής του Βασιλείου με απευθείας κόκκινη κάρτα.

Καλύτερος στο πρώτο ημίχρονο ο Απόλλωνας, όμως οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμούς στην επανάληψη με αποτέλεσμα να φτάσουν στην ισοφάριση. Επίσης, μετά την αποβολή του Βασιλείου, όλα τα αποτελέσματα έδειχναν να είναι πιθανά μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα.

Με αυτό το αποτέλεσμα οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν τους 25 βαθμούς, ανέβηκαν στην 7η θέση και είναι στο μείον ένα από την έκτη Δόξα, ενώ ο Απόλλωνας έφτασε τους 44 βαθμούς και επέστρεψε στη κορυφή της βαθμολογίας. Οι «κυανόλευκοι» έχουν ένα βαθμό περισσότερο από την δεύτερη Ομόνοια.

Α’ Ημίχρονο

Ανώτερος στο πρώτο ημίχρονο ο Απόλλωνας, που κράτησε περισσότερο μπάλα και ήταν σαφώς πιο επικίνδυνος από την Νέα Σαλαμίνα. Οι «ερυθρόλευκοι» έψαχναν να απειλήσουν με αντεπιθέσεις, ενώ στη μεγαλύτερη διάρκεια του ημιχρόνου είχαν παθητικό ρόλο.

Η πρώτη καλή στιγμή του πρώτου μέρους σημειώθηκε στο 5’, όταν μετά από σέντρα του Πέδρο στη περιοχή, ο Ντιγκινί έκανε το σουτ από το ύψος του πέναλτι, όμως ο Βεσελόφσκι έπεσε και απόκρουσε.

Στο 13’ οι «κυανόλευκοι» έχασαν σπουδαία ευκαιρία με τον Παπουνασβίλι να κάνει ανενόχλητος τη κεφαλιά από καλή θέση εντός περιοχής και να στέλνει τη μπάλα έξω. Η σέντρα έγινε και πάλι από τον Πέδρο.

Μετά από ένα δεκάλεπτο, ο Μάρκοβιτς επιχείρησε να σκοράρει με απευθείας εκτέλεση φάουλ, όμως το σουτ του δεν ήταν αρκετά δυνατό, με αποτέλεσμα ο Βεσελόφσκι να μπλοκάρει τη μπάλα. Επίσης στο 27’ ο Απόλλωνας έχασε νέα ευκαιρία με μια άστοχη κεφαλιά του Ντιγκινί εντός περιοχής.

Η μοναδική τελική για τους γηπεδούχους στο πρώτο ημίχρονο σημειώθηκε στο 31’, όταν μετά από σέντρα του Σεργίου στη περιοχή, ο Ντανίλο έπιασε τη κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα έξω.

Η φάση που έκανε τη διαφορά στο πρώτο μέρος καταγράφηκε στο 41’, όπου οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι για χέρι του Θωμά Νικολάου εντός περιοχής. Αρχικά ο διαιτητής της αναμέτρησης, Βασίλης Δημητρίου, έδειξε να συνεχιστεί η φάση, αλλά μετά από υπόδειξη του VAR, είδε ξανά την φάση και στη συνέχεια έδωσε πέναλτι.

Την εκτέλεση του πέναλτι ανέλαβε ο πρώτος σκόρερ του Απόλλωνα, Νικολά Ντιγκινί, ο οποίος δεν αστόχησε και άνοιξε το σκορ.

Μετά από αυτή τη φάση, δεν άλλαξε κάτι και έτσι οι φιλοξενούμενοι πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 1-0.

Β’ Ημίχρονο

Οι «ερυθρόλευκοι» με την έναρξη του δευτέρου μέρους αύξησαν την πίεση και έψαξαν το γκολ της ισοφάρισης. Γεγονός που είχε ως αποτέλεσμα να δημιουργηθούν κενά στην άμυνα των γηπεδούχων, κάτι που προσπάθησαν να εκμεταλλευτούν οι φιλοξενούμενοι.

Μάλιστα στο 51’ οι ποδοσφαιριστές του Απόλλωνα έχασαν σπουδαία ευκαιρία με τον Πίττα να κάνει το ανάποδο ψαλίδι (!) εντός περιοχής και να στέλνει τη μπάλα στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Βεσελόφσκι. Στη συνέχεια της φάσης ο Ντιγκινί έκανε νέο σουτ και ανάγκασε τον Πολωνό τερματοφύλακα σε δύσκολη επέμβαση. Ακριβώς στο επόμενο λεπτό, ο Πίττας σημάδεψε ξανά το αριστερό κάθετο δοκάρι της Νέας Σαλαμίνας, με σουτ εντός περιοχής.

Στο 66’ η Νέα Σαλαμίνα κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα με τον Ντανίλο. Ο Βεσελόφσκι έκανε το βολέ, ο Βάγκνερ έπιασε πρώτος τη κεφαλιά, ο Ντανίλο έτρεξε στη πλάτη της άμυνας και στο τετ-α-τετ με τον Δημητρίου έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα.

Τρία λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι έχασαν σπουδαία ευκαιρία για να πάρουν προβάδισμα. Ο Μπρένο, μετά από εκτέλεση φάουλ, επιχείρησε τη σέντρα στη περιοχή και ο Χριστοφόρου από πολύ κοντά έκανε το σουτ, όμως ο Δημητρίου απόκρουσε εντυπωσιακά.

Στο 78’ άλλαξαν οι αριθμητικές ισορροπίες του αγώνα, λόγω αποβολής του Βασιλείου με απευθείας κόκκινη κάρτα. Ο Κύπριος ποδοσφαιριστής αντίκρισε την κόκκινη κάρτα για αντικανονικό παίξιμο πάνω στον Ντανίλο.

Στην συνέχεια δεν καταγράφηκε κάποια μεγάλη ευκαιρία, όμως ο ρυθμός ήταν αρκετά γρήγορος και όλα τα αποτελέσματα έδειχναν να είναι πιθανά μέχρι το τέλος.

Highlight: Τα δύο δοκάρια του Πίττα στην αρχή της επανάληψης, καθώς αυτές οι φάσεις σημειώθηκαν σε ένα χρονικό σημείο όπου η Νέα Σαλαμίνα προσπαθούσε να ανεβάσει στροφές. Σε περίπτωση που ο Κύπριος διεθνής έβρισκε δίκτυα, θα έκανε το έργο των «ερυθρολεύκων» πολύ πιο δύσκολο.

Νέα Σαλαμίνα (Σ. Δαμιανού): Βεσελόφσκι, Σεργίου (86' Παύλου), Νικολάου (46' Μπρένο), Τσουκαλάς, Χριστοφόρου, Καμισόκο, Οσέι (90' Βαρέλα), Κονφέ, Ντανίλο, Σανκό, Βάγκνερ.

Απόλλωνας (Γ. Πετράκης): Δημητρίου, Πέδρο, Γιούστε, Κατελάρης (67' Χάμπος), Βασιλείου, Ντένιτς, Μάρκοβιτς, Παπουνασβίλι (57' Ματεί), Γιαννιώτας (81' Ψύχας), Πίττας, Ντιγκινί.

Σκόρερ: 66' Ντανίλο / 43' Ντιγκινί.

Κίτρινες: - / 62' Μάρκοβιτς, 74' Βασιλείου.

Κόκκινες: - / 78' Βασιλείου.

Διαιτητής: Βασίλης Δημητρίου.