«Χρυσό» τρίποντο με Καλτσά (vid)

Διαφορά ασφαλείας 10 βαθμών από τη ζώνη του υποβιβασμού απέκτησε η Καρμιώτισσα

Με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Νίκο Καλτσά που πέτυχε και τα δύο τέρματα της ομάδας του, η Καρμιώτισσα κέρδισε 2-0 την ΑΕΛ και ανέβηκε στους 33 βαθμούς. Η ομάδα του Γιανέφσκι πραγματοποίησε μια πολύ κακή εμφάνιση και δίκαια ηττήθηκε. Αντίθετα, η ομάδα των Πολεμιδιών ήταν πιο δημιουργική και εκμεταλλεύτηκε τις φάσεις που βρήκε.

Α’ Ημίχρονο

Το παιχνίδι ξεκίνησε με καλό ρυθμό με τις δύο ομάδες να έχουν από μία φάση στο πρώτο πεντάλεπτο. Αρχικά απείλησαν οι γηπεδούχοι στο 3’ με μια σέντρα του Ντούμπια η οποία μετά από κόντρα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Λίγα δευτερόλεπτα μετά ο Ρομό βρέθηκε φάτσα με τον Κνόμπλοχ με τον τερματοφύλακα να της Καρμιώτισσας να αποκρούει το σουτ του Βενεζουελάνου.

Στη συνέχεια ο ρυθμός έπεσε αισθητά με τις δύο ομάδες να δυσκολεύονται να δημιουργήσουν προϋποθέσεις για γκολ. Η ομάδα των Πολεμιδιών ήταν πιο ορεξάτη και ελαφρώς πιο επικίνδυνη.

Οι γηπεδούχοι βρήκαν το γκολ στο 21’ με μια ωραία κεφαλιά του Καλτσά μετά από εξαιρετική σέντρα του Σέλουτσκα από τα αριστερά.

Τρία λεπτά αργότερα η Καρμιώτισσα έχασε σπουδαία ευκαιρία για το 2-0 με τον Κουλιμπαλί ο οποίος ανάγκασε τον Μούριελ σε δύσκολη απόκρουση με γυριστή κεφαλιά.

Το υπόλοιπο μέρος του ημιχρόνου κύλησε με τους γηπεδούχους να συνεχίζουν να έχουν την κατοχή και τους φιλοξενούμενους να μην μπορούν να κρατήσουν καθόλου την μπάλα.

Αξίζει να αναφερθεί ότι η μοναδική τελική προσπάθεια της ΑΕΛ ήταν το τετ α τετ του Ρομό στο 4’.

Το 1-0 ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Β’ Ημίχρονο

Στην επανάληψη ο ρυθμός ήταν και πάλι αργός. Η ΑΕΛ μπήκε ελαφρώς βελτιωμένη και πιο ορεξάτη σε σχέση με το πρώτο μέρος ωστόσο και πάλι δεν μπορούσε να απειλήσει την εστία του Κνόμπλοχ. Η Καρμιώτισσα έδωσε την κατοχή και προσπαθούσε να χτυπήσει κυρίως στην κόντρα.

Η πρώτη τελική στην επανάληψη ήρθε στο 60’ και ήταν για τους γηπεδούχους. Μετά από εκτέλεση φάουλ του Ελ Αλουχί, ο Κουλιμπαλί βρέθηκε στο δεύτερο δοκάρι και πήρε την κεφαλιά αλλά ήταν άστοχη.

Η ομάδα του Μπράτου έφτιαξε άλλες δύο ευκαιρίες σε ένα δίλεπτο. Στο 70’ ο Ντούρις έκανε το σουτ και έστειλε την μπάλα πάρα πολύ ψηλά. Δύο λεπτά αργότερα ήταν σειρά του Γκράβενμπερχ να απειλήσει όμως ο Μούριελ δεν δυσκολεύτηκε να μαζέψει το σουτ του μεγαλόσωμου φορ.

Εν τέλει η Καρμιώτισσα βρήκε και δεύτερο γκολ στο 74’. Ο Καλτσάς μπήκε στην περιοχή, άδειασε τον Παντελή και με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα για να πετύχει το δεύτερο προσωπικό του γκολ.

Στα εναπομείναντα λεπτά η ΑΕΛ δεν κατάφερε ένα αντιδράσει με αποτέλεσμα να δεχθεί άλλη μια ήττα στο φετινό πρωτάθλημα.

Με τη σημερινή της νίκη η Καρμιώτισσα ανέβηκε στους 33 βαθμούς και έκανε άλλο ένα βήμα για να κλειδώσει την παραμονή της στην Α’ Κατηγορία.

Καρμιώτισσα (Μπράτου): Κνόμπλοχ, Σέλουτσκα, Μαλόνε, Ντούμπια (61' Γκράβενμπερχ), Κουλιμπαλί (61' Ντούρις), Ελ Αλουχί (70' Μπεν Σαλάμ), Καλτσάς (90+2' Οικονομίδης), Γκραντινάρου, Αγγελή, Γκαζτανάγια, Νεοφύτου (90+2' Ανδρονίκου)

ΑΕΛ (Γιανέφσκι): Μούριελ, Τεϊσέιρα, Νταβόρ, Παπαφώτης, Παντελή, Τσέρνιχ (45' Κάσα), Μεντόζα (76' Μιλιντσεάνου), Τζάλμα (66' Μακρής), Κοντινέλα (45' Ανδρέου), Ρομό (83' Κόλιας), Ντέγοεστ

Σκόρερ: 21', 74' Καλτσάς / -

Κίτρινες κάρτες: 56' Γκαζτανάγια / 5' Τζάλμα, 35' Τσέρνιχ, 38' Παπαφώτης

Αποβολές: - / -

Διαιτητής: Κωνσταντίνος Φωτίου

VAR: Μενέλαος Αντωνίου