Ντύθηκε Μπέτις η Καρμιώτισσα κι έριξε τεσσάρα στον Άρη (vid)

Ο Άρης έπεσε θύμα έκπληξης, καθότι γνώρισε τη συντριβή από την Καρμιώτισσα (4-1) και έπεσε στην τρίτη θέση

Σπουδαία νίκη για την Καρμιώτισσα που έκανε το καλύτερο της φετινό παιχνίδι καθώς επικράτησε του Άρη με 4-1 και τον έριξε απο την κορυφή. Κατώτερος των περιστάσεων ο Άρης που δέχεται δεύτερη συνεχόμενη τεσσάρα μετά το παιχνίδι με την Μπέτις.

Α'  Μέρος

Ο αγώνας άρχισε με τις δύο ομάδες να μπαίνουν αρκετά ορεξάτες με σκοπό να επιτεθούν. Η Καρμιώτισσα δεν φοβήθηκε τον Άρη και προσπάθησε μέσω των γρήγορων επιθετικών που έχει να απειλήσει την εστία του Βανά.

Στο 12ο λεπτό η ομάδα των Πολεμιδιών κατάφερε να σκοράρει με τον Ντούμπια αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσαίντ. Μετά απο αρκετή ώρα αναμονής ελέγχου απο το Var επιβεβαιώθηκε η αποφάση του βοηθού και το γκολ ακυρώθηκε.

Οι πολλοί τραυματισμοί και τα αρκετά μαρκαρίσματα δεν βοήθησαν τον ρυθμό του αγώνα που έπεσε αρκετά. Αποτέλεσμα να μην έχει φάσεις το πρώτο ημίχρονο.

Έτσι λοιπόν οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι στο 0-0.

Β' Μέρος
Ο Άρης με τη έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου προχώρησε σε τριπλή αλλαγή. Πέρασαν μέσα οι Κακόριν,Μπαμπίκα και Σόκε στις θέσεις των Στεπίνσκι,Νίκολιτς και Μοντνόρ αντίστοιχα.

Η Καρμιώτισσα ηοποία έκανε ίσως το καλύτερο φετινό παιχνίδι έβαλε δύσκολα στους ποδοσφαιριστές του Άρη που δεν μπόρεσαν να απειλήσουν.

Η ομάδα του Χρίστου Χαραλάμπους κατάφερε να προηγηθεί στο 64ο λεπτό με κεφαλιά του Ρόσι έπειτα απο ωραία σέντρα του Κατσαντώνη.
Δεν έφτανε αυτό για τον Άρη μετά απο δύο λεπτά αναγκάστηκε να παίξει με 10 ποδοσφαιριστές λόγω δεύτερης κίτρινης του Γιαγκό.

Παρ΄όλα αυτά η «ελαφρά ταξιαρχία» έβγαλε αντίδραση άμεσα καθώς κατάφερε να ισοφαρίσει στο 69ο λεπτό με τον Μπέγκστον μετά απο ασίστ του Μαγιαμπέλα να προλαβαίνει τον Ανέστη και να φέρνει το παιχνίδι στα ίσα.

Το γκολ του Άρη δεν επηρέασε την Καρμιώτισσα που κατάφερε να μπει ξανά μπροστά στο σκορ. Μετά απο εκτέλεση φάουλ του Θεοδώρου ο Κατσαντώνης πήρε τη μπάλα στη περιοχή και με σουτ νίκησε τον Βανά και έγραψε το 2-1.

Στα τελευταία λεπτά η Καρμιώτισσα έκανε ότι ήθελε τον Άρη και κατάφερε να σκοράρει ακόμη δύο γκολ.

Πρώτα στο 88ο λεπτό μετά απο εκτέλεση κόρνερ του Θεοδώρου ο Τσουκαλάς απο κοντά νίκησε τον Βανά και έκανε το 3-1.

Δεν έμεινε μόνο εκεί η ομάδα των Πολεμιδιών αφού στο 92ο λεπτό ήταν σειρά του Φουρ να χριστεί σκόρερ καθώς με σουτ νίκησε τον τερματοφύλακα του Άρη.

Έτσι λοιπόν η Καρμιώτισσα πανηγύρισε την πρώτη της φετινή νίκη με εντυπωσιακό τρόπο και έριξε  τον Άρη στην τρίτη θέση.

Καρμιώτισσα: Ανέστης, Μαλόνε, Ντούμπια, Νεοφύτου, Φούρ, Τσουκαλάς, Ρόσι, Γκραντινάρου, Αγγελή, Κοβάσεβιτς, Ματθαίου

Άρης: Βανά, Καζού, Μπένγκτσον, Στεπίνσκι, Γκομίς, Γιαγκό, Νίκολιτς, Στρούσκι, Μπρόρσον, Μοντνόρ, Ουρόσεβιτς.

Σκόρερ: 64′ Ρόσι, 79′ Κατσαντώνης, 88′ Τσουκαλάς, 90+2′ Φουρ/69′ Μπένγκτσον

Κίτρινες: Ντούμπια , Κοβάσεβιτς , Κατσαντώνης/ Μοντνόρ, Ουρόσεβιτς , Κακόριν

Αποβολές: -/Γιαγκό

Διαιτητής: Αντωνίου Μενέλαος

VAR: Strukan Duje