Τρίτη νίκη με Ζελάγια, στον πάτο ο Ακρίτας (vid)

Με γκολ-πέναλτι του Αργεντινού η Καρμιώτισσα πανηγύρισε το τρίτο της τρίποντο στο πρωτάθλημα

Σημαντική νίκη ενόψει συνέχειας για την Καρμιώτισσα η οποία επικράτησε του Ακρίτα με 1-0 αφήνοντας την ομάδα της Χλώρακας στον πάτο της βαθμολογίας. «Χρυσός» σκόρερ ο Ζελάγια απο το σημείο του πέναλτι στο 45+4.

Α' Μέρος

Το παιχνίδι άρχισε με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να επιβάλουν τον ρυθμό τους χωρίς να τα καταφέρνουν.

Η Καρμιώτισσα άρχισε να πιέζει περισσότερο στο παιχνίδι και έχασε την πρώτη της ουσιαστική ευκαιρία στο 8ο λεπτό με τον Ντούμπια να σουτάρει εκτός περιοχής και τον Πεντρέου να αποκρούει δύσκολα. Όσο ο χρόνος κυλούσε, τόσο πιο απειλητική ήταν η ομάδα των Πολεμιδιών με τον Ντούμπια να είναι ο πιο δραστήριος ποδοσφαιριστής της.

Ο ακραίος επιθετικός της ομάδας των Πολεμιδιών πλησίασε ακόμη δύο φορές στο γκολ καθώς στο 18ο λεπτό και στο 24ο λεπτό σούταρε εκτός περιοχής με την μπάλα να περνάει μόλις έξω απο την εστία του Πεντρέου.

Το παιχνίδι κύλησε στο ίδιο μοτίβο με την Καρμιώτισσα να είναι πιο εκδηλωτική και τον Ακρίτα να μην μπορεί να απειλήσει. Στο 35ο λεπτό ο Μπέν Σαλάμ ένιωσε ενοχλήσεις με τον Οικονομίδη να τον αντικαθιστά.

Εκεί που όλα έδειχναν ότι οι δύο ομάδες θα πήγαιναν στα αποδυτήρια στο 0-0 μετά απο εκτέλεση κόρνερ η μπάλα κτύπησε στο γόνατο του Σαραβάνια και ακολούθως στο χέρι του με τον διαιτητή να δείχνει την «άσπρη βούλα». Ο Ζελάγια εκτέλεσε το πέναλτι όπου έγραψε το 1-0 για την ομάδα της Καρμιώτισσας.

Β' Μέρος

Η ομάδα του Ακρίτα μπήκε σαφώς πιο βελτιωμένη στο β' ημίχρονο και προσπάθησε να πιέσει την Καρμιώτισσα.

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία των φιλοξενούμενων ήρθε στο 51ο λεπτό με τον Γαβριήλ να κάνει ωραία ατομική ευκαιρία αλλά το σουτ του να φεύγει ψηλά άουτ.

Η πίεση συνεχίστηκε απο την ομάδα του Ακρίτα που βρήκε ακόμη μια ευκαιρία με τον Πόγκεν να σουτάρει αλλά η μπάλα να κοντράρει στους αμυντικούς.

Η Καρμιώτισσα προσπάθησε να εκμεταλευτεί τους ανοικτούς χώρους που άφησαν οι φιλοξενούμενοι και στο 62 λεπτό ο Κουλιμπαλί έφυγε μόνος του προσπέρασε και τον Περντρέου και να σκοράρει. Το γκολ ακυρώθηκε καθώς ο ποδοσφαιριστής της Καρμιώτισσας ήταν σε θέση οφσαίντ και έτσι παρέμεινε το 1-0.

Η πίεση συνεχίστηκε απο πλευράς του Ακρίτα και στο 86ο λεπτό έχασε διπλή τεράστια ευκαιρία με τον Καραγιάννη να σουτάρει τον Κνόμπλοχ να αποκρούει ασταθώς και τον Πόγκεν απο κοντά να μην καταφέρνει να σκοράρει.

Το σκορ παρέμεινε μέχρι και στο σφύριγμα του διαιτητή. Η Καρμιώτισσα πέτυχε σημαντική νίκη ενώ η ομάδα του Ακρίτα παραμένει στην τελευταία θέση έχοντας μόλις τέσσερις βαθμούς.

Η εξέλιξη του αγώνα

ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ: Κνόμπλοχ, Τάντι, Μαλόνε, Χούμποτσαν, Μεντιμόρετς,  Κουλιμπαλί, Αβραάμ, Ντούμπια, Ελ Αλουχί, Μπεν Σαλάμ, Ζελάγια.

ΑΚΡΙΤΑΣ: Περντρέου, Κόρατς, Άμπραχαμ, Εράσο, Δημοσθένους, Γαβριήλ, Σέχιτς, Σαραβάνια, Καραγιάννης, Πική, Αραούχο.

Σκόρερ: Ζελα΄για (45+4) / -

Κίτρινες κάρτες: Χούμποτσαν, Κουλιμπαλί/ Εράσο

Αποβολές: - / -

Διαιτητής: Φελλάς Κωνσταντίνος
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Βασιλείου Αδάμος
Β’ Βοηθός Διαιτητής: Τουμάζου Ανδρέας