Ξεμπερδεύει η Καρμιώτισσα… «βυθίζεται» ο Ακρίτας (vid)

Η ομάδα των Πολεμιδιών πήρε πολύτιμο τρίποντο και απομακρύνεται από την ζώνη του υποβιβασμού

Σημαντική εντός έδρας νίκη πέτυχε η Καρμιώτισσα, που επικράτησε με 1-0 του Ακρίτα για την 7η αγωνιστική των πλέι άουτ του πρωταθλήματος. «Χρυσός» σκόρερ για τους γηπεδούχους ήταν ο Ελ Αλουχί, ο οποίος στο 7ο λεπτό σημείωσε το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης. Με αυτή τη νίκη η ομάδα των Πολεμιδιών απομακρύνθηκε αρκετά από την επικίνδυνη ζώνη, καθώς ανέβηκε στους 37 βαθμούς και στο +12 από τη θέση που οδηγεί στη διαβάθμιση. Από την άλλη ο Ακρίτας έμεινε βυθισμένος στην τελευταία θέση της βαθμολογίας και στους 20 βαθμούς.

Α’ ημίχρονο

Στο πρώτο μέρος η Καρμιώτισσα μπήκε πιο δυνατά με σκοπό να πετύχει ένα γκολ και να περάσει τον δικό της ρυθμό μέσα στο παιχνίδι, πράγμα που κατάφερε. Στο 7ο λεπτό η γηπεδούχος ομάδα έφτασε στο γκολ, μετά από πάσα του Καλτσά στον Ελ Αλουχί εντός περιοχής, αυτός έκανε το σουτ, νικώντας τον Πεντρέου για το 1-0 υπέρ της Καρμιώτισσας.

Στη συνέχεια ο Ακρίτας κατάφερε να αντιδράσει μετά από ένα 12λεπτο, καθώς έχασε τεράστια ευκαιρία με τον Γαβριήλ, ο οποίος εκτός περιοχής έκανε ένα πολύ ωραίο σουτ, όμως ο Πεντρέου έκανε σπουδαία επέμβαση, κρατώντας το μηδέν για την ομάδα του.

Η παφιακή ομάδα συνέχισε να πιέζει και να ψάχνει το γκολ με το που πλησιάζαμε το τέλος του πρώτου μέρους, όμως η Καρμιώτισσα στεκόταν καλά στο αμυντικό κομμάτι, περιορίζοντας σε μεγάλο βαθμό τον αντίπαλο.

Στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους ο Ακρίτας ανέβηκε ακόμη περισσότερο, ψάχνοντας το γκολ και έχασε ευκαιρία στο 38ο λεπτό με τον Γαβριήλ να κάνει το σουτ, όμως ο Κνόμπλοχ έπεσε και μάζεψε την μπάλα. Δύο λεπτά αργότερα ο Τόρες έχασε νέα ευκαιρία, κάνοντας το πλασέ, όμως και πάλι ο Κνόμπλοχ απέκρουσε.

Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου δεν άλλαξε κάτι στο σκορ και έτσι η Καρμιώτισσα πήγε στα αποδυτήρια με το 1-0 υπέρ της.

Β’ ημίχρονο

Στο δεύτερο μέρος στα πρώτα δέκα λεπτά ο ρυθμός του αγώνα ήταν πεσμένος, με την Καρμιώτισσα να κρατά περισσότερο μπάλα και να προσπαθεί να απειλήσει με μακρινά σουτ, όμως και στις δύο περιπτώσεις στις προσπάθειες του Λουκίλι, ο Περντρέου δεν ανησύχησε και ιδιαίτερα.

Στη συνέχεια μπορεί ο Ακρίτας να προσπάθησε να κρατήσει μπάλα και να δημιουργήσει ευκαιρίες, όμως δεν τα κατάφερνε με ευκολία, καθώς η Καρμιώτισσα τον περιόρισε σε μεγάλο βαθμό.

Η πρώτη ουσιαστικά καλή ευκαιρία στο δεύτερο μέρος σημειώθηκε στο 70’ με τον Ντούμπια στο ύψος του πέναλτι να κάνει το σουτ, όμως ο Πεντρέου έπεσε και μάζεψε.

Όσο περνούσε ο χρόνος και οδεύαμε προς το τέλος ο ρυθμός του αγώνα έπεφτε με τον Ακρίτα να μην μπορεί να βγάλει αντίδραση και με την Καρμιώτισσα να κρατά σχετικά με ευκολία το 1-0 υπέρ της.

Μέχρι το τέλος του ματς δεν άλλαξε κάτι με την Καρμιώτισσα να πανηγυρίζει μία πολύ σημαντική νίκη που την απομάκρυνε από την επικίνδυνη ζώνη.