«Βύθισε» τη Δόξα και ανάσανε η Καρμιώτισσα (vid)

Εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό πλεονέκτημα που απέκτησε νωρίς, πήρε μια σημαντική νίκη και βγήκε από τη ζώνη του υποβιβασμού

Το «ντέρμπι» ουραγών κέρδισε η Καρμιώτισσα με 3-1 στο Στέλιο Κυριακίδης με τους Ρόσι (50’), Θεοδώρου (65’) και Κατσαντώνη (88’) ενώ για την Δόξα μείωσε ο Ασάντε προσωρινά στο (78’).

Οι δύο ομάδες που βρίσκονταν στον πάτο της βαθμολογίας και «καίγονταν» για τους τρείς βαθμούς.

Πρώτη νίκη για το σύνολο του Χαραλάμπους μετα 5 αρνητικά αποτελέσματα και τις δίνει βαθμολογική ανάσα ενώ το σύνολο του Πετράκη μένει για άλλο μία αγωνιστική στον πάτο της βαθμολογίας. Οι δυο ομάδες θα τα ξαναπούν πλεον στα πλει-αουτ.

Η Καρμιώτισσα βρίσκεται στην 11η θέση και στους 17 βαθμούς, ανεβαίνοντας δύο θέσεις ενώ η Δόξα μένει στον πάτο και στην 14η θέση και τους 12 βαθμούς.

Α ΗΜΙΧΡΟΝΟ:

Το πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε με τις καλύτερες προϋποθέσεις. Μόλις στο 2ο λεπτό είχαμε την πρώτη τελική στο παιχνίδι για λογαριασμό της Δόξας με το κλέψιμο του Αλσέους και το σουτ του Τρούγιτς να καταλήγει στα χέρια του Άντος.

Παρόλο που η Δόξα έδειξε να πατάει καλύτερα στα πρώτα λεπτά, μια έξοδος του τερματοφύλακα της Δόξας, Αντωνίου έμελλε να του δείξει την άδουσα για τα αποδυτήρια αφού δέχτηκε την κόκκινη κάρτα. Μετά από αντεπίθεση της Καρμιώτισσας και μπαλιά του Κατσαντώνη στον Θεόδωρου με τον Αντώνιου να βγαίνει εκτός της επανορθωτικής του και την μπάλα να σταματάει στο χέρι του μετα από πάσα του Θεοδώρου με τον Κύπριο τερματοφύλακα να αντικρίζει την κόκκινη κάρτα μόλις στο 5ο λεπτό.

Στην συνέχεια της φάσης και την εκτέλεσης του φάουλ η  Καρμιώτισσα βρήκε δοκάρι. Η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κατσαντώνη στο 8ο λεπτό σταμάτησε στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Κυριάκου.

Έπεσε ο ρυθμός μετα και την αποβολή. Η Καρμιώτισσα είχε την κατοχή και στο 23ο λεπτό να απειλεί με τον Ρόσι. Μετα από ωραίο συνδυασμό Κοβάσεβιτς-Θεοδώρου, ο Σέρβος έβγαλε μπαλιά με τον Ελβετό να στέλνει τη μπάλα μόλις έξω.

Χαμένο πέναλτι για την Καρμιώτισσα με τον Θεοδώρου στο 30ο λεπτό. Ο Τερματοφύλακας της Δόξας Κυριάκου μάντεψε σωστά και ψάρεψε τον Κύπριο επιθετικό που του είπε όχι και κράτησε το μηδέν στην εστία του.

Ένα τρομερό σουτ του Βελκόφσκι από τα 20 μέτρα για την Δόξα στο 42ο λεπτό σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Άντος.

Με το σουτ του Γκραντινάρου στο 45ο λεπτό που πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Κυριάκου ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.

Β ΗΜΙΧΡΟΝΟ:

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο για λογαριασμό της Καρμιώτισσας. Μόλις 5 λεπτά από την έναρξη του στο 50ο λεπτό ο Ρόσι σκόραρε σημειώνοντας το 1-0. Μετά από εκτέλεση φάουλ του Ντούμπια, ο Ελβετός με κεφαλιά άνοιξε το σκορ.

Μονόλογος από πλευράς Καρμιώτισσας με τους γηπεδούχους να βρίσκουν και το δεύτερο γκολ από τον Θεοδώρου στο 66ο λεπτό. Μετα από μπαλιά του Τσουκαλά στην πλάτη της άμυνας με τον Κύπριο επιθετικό να νικάει τον Κυριάκου με διπλή προσπάθεια. Το πρώτο σουτ σταμάτησε στο δοκάρι και στην επαναφορά έγραψε το 2-0 για την ομάδα του.

Τα δύο τέρματα δεν σταμάτησαν την Καρμιώτισσα που στο 69ο λεπτό απείλησε ξανά. Το τεχνικό πλασέ του Ψύχα βρήκε τον Κυριάκου έτοιμο.

Ανέβασε ρυθμό στα επόμενα λεπτά η Δόξα και με το φρεσκάρισμα από τον πάγκο, έδωσε άλλον αέρα στην ομάδα του Πετράκη. Αυτό το μετουσίωσε σε τέρμα στο 78ο λεπτό. Μετά από γύρισμα του Φοφανά στο ύψος της περιοχής με μονοκόμματο σουτ του Ασάντε κέρδισε τον Άντος και μείωσε σε 2-1 για την Δόξα.

Απάντησε στο γκολ της Δόξας η Καρμιώτισσα οκτώ λεπτά αργότερα με τον Ρόσι. Ο Ελβετός μετα από ωραίο συνδυασμό με τον Κατσαντώνη βγήκε τετ α τετ όμως αστόχησε.

Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Κατσαντώνης όπου μετά από σουτ του Ψύχα από μακριά και την ασταθής απόκρουση του Κυριάκου η μπάλα στρώθηκε στα πόδια του όπου και σημείωσε το τελικό σκορ του αγώνα 3-1.