Δραματικό φινάλε και... Καρμιώτισσα (vid)

Αγχώθηκε η ομάδα του Κερζάκοφ, όμως πήρε σημαντικό τρίποντο κόντρα στους «βυσσινί»

Θεόδωρος Τσιολάκης

Πολύτιμη εντός έδρας νίκη πέτυχε η Καρμιώτισσα με 2-1 κόντρα στην ΕΝΠ στο Τσίρειο στάδιο για την 1η αγωνιστική της β’ φάσης των πλέι άουτ του πρωταθλήματος.

Η ομάδα του Κερζάκοφ ήταν καλύτερη μέσα στο γήπεδο και με τα γκολ των Μαλόνε στο 45+6’ και Ελ Αλουχί στο 61’ πήρε κεφάλι στο σκορ, ενώ στο 84’ ο Γεβρέμοβιτς μείωσε στο σκορ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, κάνοντας το φινάλε να μοίαζει δραματικό, όμως η Καρμιώτισσα στο τέλος κράτησε το υπέρ της σκορ.

Αξίζει να σημειωθεί ότι οι «βυσσινή» έχασαν πέναλτι στο 30’, με τον Σπόλιαριτς να λέει «όχι» στον Μέιρα, ενώ η Καρμιώτισσα ολοκλήρωσε το ματς με δέκα παίκτες λόγω αποβολής στο 86' του Καλτσά με δεύτερη κίτρινη-κόκκινη κάρτα.

Με αυτή τη νίκη η ομάδα των πάνω Πολεμιδιών ανέβηκε στους 30 βαθμούς και στην 4η θέση του β’ γκρουπ.

Το φιλμ του αγώνα:

Α’ ημίχρονο

Στο πρώτο μέρος στα πρώτα 18’ λεπτά δεν είδαμε καμία φάση, με τον ρυθμό του αγώνα να μην είναι καθόλου καλός και την Καρμιώτισσα απλά να κρατά μπάλα. Στο 19’ η Καρμιώτισσα απείλησε με κεφαλιά του Ντούμπια, όμως η μπάλα πέρασε έξω.

Μετά το 20’ ανέβηκε και η ΕΝΠ και στο 26’ εν μέσω ΒΑΡ ο Αργυρού σφύριξε πέναλτι για την ομάδα του Μαρίνου Σατσιά στη διεκδίκηση του Ρουσιά με τον Μαλόνε. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μέιρα, όμως ο Σπόλιαριτς έπεσε στη σωστή γωνία και απέκρουσε το πέναλτι, όπως και το πλασέ του Μέιρα στην επαναφορά, κρατώντας το 0-0.

Το χαμένο πέναλτι επηρέασε την ΕΝΠ, με την Καρμιώτισσα να κερδίζει ξανά μέτρα μέσα στο γήπεδο και να γίνεται απειλητική. Στο 31’ έχασε τεράστια ευκαιρία η γηπεδούχος ομάδα, με τον Γκαστανιάγα, εντός περιοχής να κάνει το σουτ, όμως η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι και έφυγε έξω. Δύο λεπτά μετά ο ρεφ Αργυρού έδειξε κόκκινη κάρτα στον Βούκσεβιτς για φάουλ στον Ντούμπια, όμως ο Ροβέρτος Κώστα που ήταν στο ΒΑΡ τον κάλεσε και στο τέλος ο Αργυρού άλλαξε την κόκκινη σε κίτρινη.

Η Καρμιώτισσα συνέχισε να πατά καλύτερα και να ψάχνει το γκολ, πράγμα που στην εκπνοή του ημιχρόνου κατάφερε να πετύχει. Στο 45+5’ εκτέλεσε φάουλ ο Ελ Αλούχι, με τον ρεφ να δείχνει κόρνερ, ισχυριζόμενος ότι χτύπησε στο τείχος η μπάλα, με την ΕΝΠ να διαμαρτύρεται ότι δεν ήταν κόρνερ. Στο 45+6’ εκτελέστηκε το κόρνερ και ο Μαλόνε με κεφαλιά έκανε το 1-0 για την Καρμιώτισσα. Έτσι το πρώτο μέρος έληξε υπέρ της ομάδας του Κερζάκοφ.

Β’ ημίχρονο

Στο δεύτερο μέρος η ΕΝΠ μπήκε πιο δυνατά και κρατούσε μπάλα στα πρώτα λεπτά, ενώ προσπάθησε να απειλήσει κυρίως με μακρινά σουτ, όμως ο Σπόλιαριτς δήλωσε παρών και εξουδετέρωσε τις ευκαιρίες των «βυσσινή».

Από την άλλη η Καρμιώτισσα αμυνόταν πολύ καλά, περιόρισε σε μεγάλο βαθμό τις οργανωμένες επιθέσεις του αντιπάλου και έψαξε το δεύτερο γκολ.

Στο 60’ είχε δοκάρι η ομάδα του Κερζάκοφ με σουτ του Ελ Αλούχι, με τον Παναγιώτου να βάζει τα ακροδάχτυλα και να ακουμπά όσο πρέπει για να μην καταλήξει η μπάλα στα δίχτυα. Ένα λεπτό μετά όμως ήρθε το γκολ για τη Καρμιώτισσα με τον Ελ Αλουχί εντός περιοχής να κάνει το σουτ και να την στέλνει στα δίχτυα για το 2-0.

Το δεύτερο γκολ της Καρμιώτισσας επηρέασε αρνητικά την ΕΝΠ, καθώς η ομάδα του Κερζάκοφ απέκτησε τον πλήρη έλεγχο στο παιχνίδι, μιας και κρατούσε συνεχώς μπάλα και γυρόφερνε έξω από την εστία του Παναγιώτου, ενώ έφτιαξε και άλλες ευκαιρίες.

Στο 67’ η Καρμιώτισσα απείλησε με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ντούμπια, όμως ο Παναγιώτου έδιωξε σωτήρια σε κόρνερ. Ενώ στο 70’ και στο 73’ απείλησε με μακρινά σουτ, όμως δεν κατέληξαν στα δίχτυα.

Από εκεί και πέρα το παιχνίδι η Καρμιώτισσα έδειχνε να ελέγχει το ματς, όμως σε μία φάση στο 81’ η ΕΝΠ κέρδισε δεύτερο πέναλτι για χέρι του Μαλόνε. Στο 84’ ο Γεβρέμοβιτς μείωσε σε 2-1 και έδωσε νέο ενδιαφέρον στο ματς. Στο 86' ο Καλτσάς αποβλήθηκε, καθώς μέσα σε ένα λεπτό δέχθηκε δύο κίτρινες κάρτες

Στο τέλος η ΕΝΠ έψαξε την ισοφάριση, όμως η ομάδα του Κερζάκοφ, ήταν καλά στημένη αμυντικά και κατάφερε να κρατήσει το 2-1 υπέρ της.