Η πρώτη φορά που διακόπηκε παιχνίδι, λόγω ομίχλης!

Θυμηθείτε τι έγινε πριν από 20 χρόνια περίπου

Το «αιώνιο» ντέρμπι μεταξύ του ΑΠΟΕΛ και της Ομόνοιας για την τελευταία αγωνιστική του πρώτου γύρου διακόπηκε προσωρινά με απόφαση του διαιτητή Βασίλη Δημητρίου, λόγω ομίχλης (δες ΕΔΩ).

Αυτή είναι η δεύτερη φορά στα χρονικά του κυπριακού ποδοσφαίρου που διακόπτεται παιχνίδι της Α' Κατηγορίας για τον συγκεκριμένο λόγο. Η πρώτη φορά σημειώθηκε περίπου 20 χρόνια πριν, όταν ο Εθνικός υποδεχόταν τον Απόλλωνα.

Τη σεζόν 2000/2001, οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν στο Δασάκι, με την ομάδα της Άχνας να πηγαίνει στο ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 1-0.

Ξαφνικά, μια πυκνή ομίχλη κάλυψε τα πάντα εντός αγωνιστικού χώρου και ο τότε διαιτητής του αγώνα Λούης Λοΐζου δεν είχε άλλη επιλογή, παρά να διακόψει οριστικά το παιχνίδι στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου, αφού δεν υπήρχε καθαρή ορατότητα για να συνεχιστεί.

Μάλιστα, στα βίντεο της τότε εποχής, είδαμε πως το μέλος του τεχνικού επιτελείου του Απόλλωνα Στέλιος Στυλιανού προέτρεπε τον προπονητή της ομάδας Ανδρέα Μουσκάλλη να βάλει και άλλους παίκτες στον αγωνιστικό χώρο, αφού δεν θα τους έβλεπε κανείς!

Α Κατηγορία: Τελευταία Ενημέρωση