Πράσινος περίπατος στο Δάσος

Η Ομόνοια συνδύασε την επιστροφή της στις νίκες με μια πάρα πολύ καλή εμφάνιση

Πραγματοποιώντας μια μεστή και παραγωγική εμφάνιση, (την καλύτερη της στο φετινό πρωτάθλημα) η Ομόνοια πέρασε αέρας από το Δασάκι επικρατώντας με 2-0 του Εθνικού και επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα.

Το 2-0 κρίνεται αρκετά «φτωχό» βάσει της εικόνας του παιχνιδιού καθώς οι «πράσινοι» δημιούργησαν συνολικά 15 τελικές προσπάθειες, οι πλείστες από τις οποίες ήταν ξεκάθαρες ευκαιρίες. Τα γκολ για την ομάδα του Μπεργκ σημείωσαν οι Λοϊζου και Παπουλλής.

ΤΟ ΜΑΤΣ

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς καθώς καταγράφηκαν δυο πολύ καλές φάσεις στο πρώτο τετράλεπτο. Στο 1’ ο Εθνικός απείλησε με τον Μάριο Ηλία. Ο επιθετικός της προσφυγικής ομάδας έκανε το δυνατό σουτ από πλεονεκτική θέση όμως ο Γιούστε έβαλε την κόντρα και κατάφερε να σταματήσει τη μπάλα. Στην εξέλιξη της φάσης ο Φλοριάν έπιασε το σουτ όμως δεν βρήκε στόχο. Στο 4΄ ο Τζιωνής σούταρε από πλάγια θέση όμως ο Μπογκαντίνοφ ήταν σε ετοιμότητα και απόκρουσε τη μπάλα. Στο 9ο λεπτό ο Φλοριάν έπιασε ένα αδύναμο πλασέ το οποίο απόκρουσε εύκολα ο Παναγή. Η Ομόνοια ανέβασε στροφές μετά το 10ο λεπτό και κατάφερε να επιβληθεί καταφέρνοντας να ανανεώνει συνεχώς την κατοχή της μπάλας, με τους γηπεδούχους να περιορίζονται σε παθητικό ρόλο. Στο 20’ οι φιλοξενούμενοι απείλησαν με ένα ωραίο φαλτσαριστό σουτ του Τζιωνή το οποίο δεν βρήκε στόχο. Στο 23’ ο Παπουλής έκανε το επικίνδυνο γύρισμα όμως ο Μπογκαντίνοφ μπλόκαρε τη μπάλα προ του Τσέποβιτς ο οποίος ήταν έτοιμος να σκοράρει. Στο 37’ η Ομόνοια έφτασε μια ανάσα από το γκολ όμως ο Μπογκαντίνοφ άναψε κόκκινο αποκρούοντας το κοντινό σουτ του Παπουλή. Ένα λεπτό αργότερα ο κήπερ του Εθνικού είπε και «όχι» και στον Τσέποβιτς, αποκρούοντας ασταθώς το σουτ του Σέρβου επιθετικού. Στο τελευταίο πεντάλεπτο του ημίχρονο η Ομόνοια είχε άλλες τρεις πολύ καλές στιγμές με τα σουτ των Παπουλή (2) και Λοϊζου τα οποία όμως δεν βρήκαν στόχο.

Η Ομόνοια μπήκε ιδανικά στην επανάληψη καθώς κατάφερε να σκοράρει στο 46ο λεπτό. Ο Τζιωνής μπήκε στην περιοχή από τα αριστερά, έκανε το γύρισμα στο ύψος του πέναλτι και ο Λοϊζου νίκησε τον Μπογκαντίνοφ με πλασέ. Στο 52ο λεπτό ο Εθνικός «άγγιξε» την ισοφάριση μετά από άτσαλη απομάκρυνση του Παναγή όμως ο Φλοριάν δεν κατάφερε να σκοράρει σε κενή εστία, στέλνοντας τη μπάλα άουτ. Δυο λεπτά αργότερα η Ομόνοια κατάφερε να πετύχει και δεύτερο γκολ. Ο Λοϊζου έδωσε στον Τσέποβιτς, ο Σέρβος έκανε το γύρισμα στην περιοχή από τα αριστερά και ο Παπουλής έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα από κοντά. Στο 69ο λεπτό ο Παναγή εκτινάχθηκε και πραγματοποίησε μια εκπληκτική απόκρουση σε κόρνερ στο ωραίο σουτ του Αράζ. Στο 82’ ο Εθνικός έχασε μια μεγάλη ευκαιρία με τον Περατικό, ο οποίος έπιασε αμαρκάριστος το σουτ μέσα από την περιοχή όμως δεν βρήκε στόχο. Στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ασούμπρε σημάδεψε με σουτ το δοκάρι και έτσι το 2-0 έμελλε να είναι το τελικό αποτέλεσμα.