Μυθική ανατροπή, μυθικός Ιβάν!

Εξαιρετικό βράδυ για τον Σκοπιανό

Μια εξαιρετική ΑΕΚ στο δεύτερο μέρος με πρωταγωνιστή τον Ιβάν Τρσκόφσκι, δεν άφησε περιθώρια στον Εθνικό να υπερασπιστεί το υπερ του 2-0 από το πρώτο μέρος. Ο Εθνικός πήρε ένα γερό προβάδισμα στο πρώτο ημίχρονο αλλά η ΑΕΚ στο δεύτερό μέρος ήταν κυριολεκτικά καταιγιστική, παίρνοντας μια μεγάλη νίκη με 5-2.

Ά Ημίχρονο

Η ομάδα του Ηλία Χαραλάμπους μπήκε πάρα πολύ δυνατά στην αναμέτρηση χάνοντας αρκετές ευκαιρίες.

Μόλις το 3΄λεπτό, ο Φίολιτς βρήκε τον Μπογκαντίνοφ, λίγο έξω από την εστία και έκανε το σουτ με τον τερματοφύλακα του Εθνικού να εκτινάσσεται και να διώχνει.

Η ΑΕΚ πατούσε καλύτερα αλλά ο Εθνικός, προσπαθούσε να κτυπήσει με αντεπιθέσεις. Πρώτη καλή φάση για την ομάδα του Κλάφουριτς, έρχεται στο 14΄, γίνεται σέντρα στην περιοχή η άμυνα της ΑΕΚ ολιγώρησε με την μπάλα να καταλήγει στον Μαρκόφσκι, που κάνει το πλασέ αλλά ο Τόνιο αποκρούει σε κόρνερ.

Στο 15΄, νέα μεγάλη ευκαιρία για τον Εθνικό, με τον Κοστόφσkι να κάνει την κεφαλιά στο ύψος του πέναλτι αλλά η μπάλα φεύγει λίγο πάνω από τα δοκάρια.

Η ομάδα του Εθνικού τιμωρεί την ΑΕΚ στο 19΄ με τον Κοστόφσκι. Ο Μιγκελίτο κάνει την σέντρα και ο Κοστόφσκι πετάγεται πιο ψηλά από όλους και νικάει τον Τόνιο.

Ο Εθνικός στην συνέχεια του ημιχρόνου ήταν καλύτερος και πιο απειλητικός, στο 36΄ καταφέρνει να διπλασιάζει τα τέρματα του, με τον Μαρκόφσκι. Ο παίχτης του Εθνικού υποδέχεται την μπάλα μέσα στην περιοχή και ανενόχλητος, κάνει το σουτ νικώντας τον Τόνιο για το 2-0.

Με την επίτευξη και του δεύτερου γκολ, ο Εθνικός οπισθοχώρησε δίνοντας χώρος στην ΑΕΚ.

Η ομάδα του Ηλία Χαραλάμπους στα τελευταία λεπτά του ημίχρονου είχε τρεις πολύ μεγάλες ευκαιρίες για να μειώσει. Στο 44΄ ο Τάντι από πλάγια θέση κάνει στο σουτ με τον Μπογκαντίνοφ να αποκρούει δύσκολα στην αριστερή γωνιά του. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Τρουγιόλς κάνει την κεφαλιά μέσα στην περιοχή αλλά σταματάει στο δοκάρι. Λίγο πριν την λήξη του πρώτου μέρους νέα κεφαλιά του Τρισκόφσκι αποκρούεται εκ νέου από τον εξαιρετικό Μπογκαντίνοφ.

Έτσι, οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με την ομάδα του Εθνικού, να έχει ένα πολύ σημαντικό προβάδισμα.

΄Β Ημίχρονο

Το δεύτερο μέρος η ΑΕΚ, όπως και στο πρώτο μέρος μπήκε πολύ δυνατά. Από το πρώτο κιόλας λεπτό απειλούσε για να καταφέρει να σκοράρει ένα γκολ που θα την έβαζε στον αγώνα.

Στο 52΄ η ΑΕΚ σκοράρει αλλά το γκολ του Γιάννου ακυρώνεται ως offside.

Πρώτη πολύ μεγάλη ευκαιρία για την ομάδα της ΑΕΚ έρχεται στο 57΄, με τον Χέφελ να περνάει την μπάλα στον Τρισκόφσκι, βγάζοντας τον μόνο με τον Μπαγκαντίνοφ, ο οποίος του λέει όχι.

Στο 59΄ η ΑΕΚ παίρνει αυτό που δικαιούταν και καταφέρνει να μειώσει σε 2-1. Ο Τρισκόφσκι πιάνει την κοντινή κεφαλιά μέσα στην μικρή περιοχή από πλάγια θέση και νικάει τον Μπογκαντινοφ.

Η ΑΕΚ στην συνέχεια ήταν απλά καταιγιστική και με ένα καταπληκτικό Ιβαν Τρισκόφσκι τελειώνει το παιχνίδι με συνοπτικές διαδικασίες.

Στο 78΄ ισοφαρίζει με τον Γκαρσία, με ένα σουτ του στο ύψος της περιοχής, κάνοντας την ομάδα να πιστέψει ότι το παιχνίδι γυρνάει.

Στο 80΄ ο Χέφελ κερδίζει πέναλτι και την εκτέλεση αναλαμβάνει ο Τρισκόφσκι που δεν αστοχεί από την άσπρη βούλα, γράφοντας το 2-3.

Την συνέχεια του παιχνιδιού δεν μπορούσε να την φανταστεί ούτε ο πιο αισιόδοξος οπαδός της ΑΕΚ. Ο αρχηγός της, Ιβάν Τρισκόφσκι με ένα σουτ και μια λόμπα στο ύψος της μεγάλης περιοχής, στο 88΄ και 89΄, διαμορφώνει το 2-5 τελειώνοντας.τον αγώνα.

Η ΑΕΚ μπορεί να δυσκολεύτηκε στο πρώτο μέρος αλλά, με ένα εξαιρετικό Τρισκόφσκι ισοπέδωσε την ομάδα του Εθνικού και επέστρεψε στις νίκες.

Διακριθέντες: Εξαιρετικό βράδυ για το Σκοπιανό επιθετικό της ΑΕΚ, που επέστρεψε στην βασική ενδεκάδα σκοράροντας τέσσερα γκολ, βοηθώντας τα μέγιστα στην μεγάλη ανατροπή  της ομάδα του.

Εθνικός: Μπογκαντίνοφ, Ευσταθίου, Γκλομπάρτ, Φοινίρης, Μιγκελίτο(68΄Χαραλάμπους) , Ντεβίλσον, Λαμπάν, Μαρκόσκι(77΄Κυπριανού) , Κοστόφσκι, Μαρκόφσκι, Κονέ (57΄Παπαγεωργίου)

ΑΕΚ:Τόνιο, Τάντι, Τρουγιόλς, Τρισκόφσκι, Τέτε, Χέφελ, Φιόλιτς(46΄Ρουίθ), Φακούντο, Γκονζάλεθ, Ιωάννου(46΄Γιάννου/67΄Γιάννου) , Σάστρε

Σκόρερ: Κοστόφσκι, Μαρκόφσκι / Τρισκόφσκι χ4, Γκαρσία

Κίτρινες Κάρτες:Γκλομπάρτ, Λαμπάν/ Τρουγιόλς, Ρουίθ