Ποιός Χόλαντ; Ο Βαλακάρι!

Το πήρε πάνω του και οδήγησε την Πάφο σε μια πολύ σημαντική νίκη

Τεράστιας σημασίας νίκη για την Πάφο μιας και επικράτησε του Εθνικού με 0-3 στο Δασάκι της Άχνας για την 18η αγωνιστική του πρωταθλήματος CYTA. Τα γκολ για τους φιλοξενούμενους σκόραραν οι Βαλακάρι (2) που έκλεψε την παράσταση και ο Παναγιώτου. Ο Λαμπάν έχασε την ευκαιρία να μειώσει στο τέλος αφού το πέναλτι που σκόραρε ακυρώθηκε επειδή έκανε προσποίηση.

Α’ Ημίχρονο

Δυνατά μπήκε στο ματς η Πάφος και έχασε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία του αγώνα, με τον Βαλακάρι ο οποίος έκανε το κοντινό πλασέ αλλά έσωσε ο Μπογκατίνοφ. Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Κονέ μπήκε στην περιοχή και έκανε το σουτ αλλά έστειλε την μπάλα εκτός, στην πρώτη καλή στιγμή για τους γηπεδούχους.

Στο 15’ η Πάφος έφτασε κοντά στο γκολ με την κεφαλιά του Λαφράνς έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, αλλά ανάγκασε τον Μπογκατίνοφ σε σπουδαία επέμβαση.

Στο 32’ οι φιλοξενούμενοι έκαναν το 0-1, όταν από την σέντρα του Τόρες ο Βαλακάρι κατέβασε υποδειγματικά την μπάλα μέσα στην περιοχή και με άψογο πλασέ νίκησε τον Μπογκατίνοφ και έβαλε την Πάφο σε θέση οδηγού.

Β’ Ημίχρονο

Με διάθεση μπήκε στο δεύτερο 45λεπτο ο Εθνικός, ψάχνοντας το γκολ με το οποίο θα ισοφάριζε στο παιχνίδι. Στο 54΄ο Βαλακάρι έπιασε την κεφαλιά μέσα στην περιοχή, αλλά για λίγο δεν βρήκε εστία, αφού έστειλε την μπάλα λίγο πιο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Στο 68ο λεπτό από την εκτέλεση φάουλ του Λαμπάν, ο Κοστόφσκι έπιασε την κεφαλιά, για λίγο όμως δεν απείλησε την εστία του Ρούντκο.

Στο 73’ η Πάφος διπλασίασε τα γκολ της με τον Βαλακάρι ο οποίος πήρε την πάσα του Τόρες έπειτα από αντεπίθεση της ομάδας του και έκανε το 0-2.

Στο 83’ η Πάφος έφτασε και σε τρίτο γκολ με τον Παναγιώτου ο οποίος μετά από προσωπικές ενέργειες μπήκε στην περιοχή και διαμόρφωσε με πλασέ το τελικό 0-3.

Στο 90’ ο Εθνικός κέρδισε πέναλτι το οποίο εκτέλεσε ο Λαμπάν και παρόλο που σκόραρε αυτό ακυρώθηκε επειδή έκανε προσποίηση!

Διακριθέντες: Ποιός άλλος θα μπορούσε να ήταν από τον Βαλακάρι; Σκόραρε τα δύο από τα τρία γκολ του αγώνα και απέδειξε πως μπορεί να προσφέρει αρκετά στην Πάφο.

Απογοήτευσαν: Η επιθετική λειτουργία του Εθνικού, με τους γηπεδούχους να απειλούν ελάχιστα και ανούσια, είχε ένα εύκολο απόγευμα ο Ρούντκο και η άμυνα της Πάφου.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Εθνικός: Μπογκαντίνοφ, Γκλομπάρτ, Μαρκόσκι, Χριστοφή, Κοστόφσκι, Μπάμπιτς (Χαραλάμπους 63'), Μιγκελίτο (Κουντόμπιακ 76'), Λαμπάν, Κυπριανού, Κονέ (Ηλία 59'), Μαρκόφσκι

Πάφος: Ρούτκο, Σιρόκ, Λαφράνς, Βαλεριάνος, Μπεσάρα, Πανός (Ρακέλς 62'), Αραγιούρι, Βαλακάρι (Παναγιώτου 77'), Φόλπρεχτ, Τόρες, Λελιούκιν

Σκόρερς: -/ Βαλακάρι (2), Παναγιώτου

Κίτρινες Κάρτες:  Μπάμπιτς / Αραγιούρι, Σιρόκ, Παναγιώτου

Κόκκινες Κάρτες: -/-

Διαιτητής: Χρυσοβαλάντης Θεουλή

ΕΘΝΙΚΟΣ: Τελευταία Ενημέρωση

3X3 με το... καυτό δίδυμο (vid)

Ο Εθνικός με γκολ των Καμπρέρα και Ηλία επικράτησε με 2-1 του Οθέλλου και πέτυχε την τρίτη του νίκη σε ισάριθμα ματς στα ...