Από μηχανής... Ηλία και 3x3!

Μεγάλης σημασίας νίκη για τον Εθνικό

Κωνσταντίνος Νικολάου

nikolaouk@sppmedia.com

Σπουδαία νίκη για τον Εθνικό που κέρδισε στο Δασάκι την Ένωση με 1-0. Το γκολ που έκρινε το αποτέλεσμα σημειώθηκε από τον Μάριο Ηλία (78’), ο οποίος σκόραρε μερικά λεπτά μετά την είσοδο του στο παιχνίδι.

Όσον αφορά τον θεσμό του πρωταθλήματος, αυτή ήταν η τρίτη συνεχόμενη νίκη για τους γηπεδούχους, που σε συνδυασμό με τα αποτελέσματα των υπόλοιπων αγώνων, βρίσκονται πλέον στο μείον ένα από τις θέσεις που εξασφαλίζουν τη παραμονή στη κατηγορία. Συγκεκριμένα, ο Εθνικός αυτή τη στιγμή μετρά 31 βαθμούς και ανέβηκε στην πέμπτη θέση του δευτέρου γκρουπ, ενώ στην 7η θέση με 27 βαθμούς παρέμεινε η Ένωση.

Α΄ Ημίχρονο

Καλύτερα ξεκίνησε το παιχνίδι ο Εθνικός, ο οποίος ήταν σαφώς πιο απειλητικός από την Ένωση, ενώ στη μεγαλύτερη διάρκεια του ημιχρόνου, ήταν η ομάδα που κράτησε περισσότερο μπάλα. Οι φιλοξενούμενοι από ένα σημείο και μετά ανέβασαν στροφές , χάνοντας μάλιστα και κλασική ευκαιρία για να προηγηθούν.

Η πρώτη καλή στιγμή του αγώνα ήρθε στο 9’, όταν ο Μάιντεβατς με ένα διαγώνιο συρτό σουτ εντός περιοχής, ανάγκασε τον Γκαντσέφσκι να πέσει και να διώξει σε κόρνερ. Ακολούθησε μια άστοχη κεφαλιά του Ντέιβισον στο 12’, μέχρι να έρθει η φάση του 29’, όταν ο Ντόλεζαλ με δυνατό σουτ στη κίνηση, έστειλε τη μπάλα μόλις πάνω από την αντίπαλη εστία.

Τρία λεπτά αργότερα ήταν η σειρά της Ένωσης για χάσει μεγάλη ευκαιρία, αφού ο Ντένινγκ διανύοντας πρώτα μερικά μέτρα με τη μπάλα στα πόδια, έφτασε στο ύψος της μεγάλης περιοχής, από όπου σούταρε και έστειλε τη μπάλα στο δεξί κάθετο δοκάρι του Μπογκατίνοφ.

Η τελευταία καλή στιγμή του πρώτου ημιχρόνου σημειώθηκε στο 43’, με τον Κουντόμπιακ να σουτάρει από πολύ κοντινή απόσταση και τον Γκαντσέφσκι να αποκρούει με το σώμα.

Το 0-0 ήταν το σκορ του πρώτου μέρους.

Β΄ Ημίχρονο

Σε αντίθεση με το πρώτο ημίχρονο, η ομάδα που άρχισε καλύτερα στην επανάληψη, ήταν αυτή της Ένωσης, που απείλησε την εστία του Μπογκατίνοφ μόλις στο έκτο λεπτό του δευτέρου ημιχρόνου, με σουτ του Φελίπε από το ύψος της μεγάλης περιοχής. Η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Εθνικού.

Στη συνέχεια ο Εθνικός ανέβασε στροφές, ισορροπώντας το παιχνίδι, ενώ θα μπορούσε να ανοίξει το σκορ με τον Παπαγεωργίου στο 62’. Ο νεαρός ποδοσφαιριστής λίγα λεπτά μετά την είσοδο του στον αγωνιστικό χώρο, έκανε το σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, αλλά ο Γκατσέφσκι έδιωξε με δυσκολία.

Ακολούθησαν αρκετά άστοχα αλλά και ακίνδυνα σουτ από τους ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων, όμως η είσοδος του Μάριου Ηλία στο παιχνίδι έμελλε να αλλάξει την ιστορία του αγώνα.

Ο Κύπριος διεθνής πραγματοποίησε μια πολύ εμφάνιση, ενώ με το γκολ του στο 78’ αποδείχθηκε ως το πρόσωπο του αγώνα.

Συγκεκριμένα, μετά από εκτέλεση κόρνερ η μπάλα έφτασε στον Μάριο Ηλία, ο οποίος με προβολή εντός της μικρής περιοχής έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα.

Μετά το γκολ του Ηλία, οι γηπεδούχοι έλεγξαν το παιχνίδι, ενώ θα μπορούσαν να σκοράρουν και δεύτερο γκολ με τον Παπαγεωργίου στο 89’. Ο μέσος του Εθνικού σημάδεψε δύο φορές στη ίδια φάση το δεξί κάθετο δοκάρι του Γκαντσέφσκι!

Δεν άλλαξε κάτι μέχρι το τέλος του αγώνα και ως εκ τούτου ο Εθνικός έφτασε σε μια πολύ σημαντική επιτυχία.

Highlight: Η είσοδος του Μάριου Ηλία στο παιχνίδι, που βελτίωσε το αγωνιστικό πρόσωπο της ομάδας του, ενώ ο διεθνής επιθετικός ήταν αυτός που σκόραρε το μοναδικό γκολ του αγώνα.

Εθνικός (Η. Χαραλάμπους): Μπογκαντίνοφ, Ουαλί (81' Περατικός), Κ.Ηλία, Ντεϊβίσον, Ντόλεζαλ (61' Παπαγεωργίου), Χουντόμπιακ, Ζάκπα, Γκόρουμπετς, Κυπριανού (46' Χριστοφή), Ταράσοφς, Μάιντεβατς (69' Μ. Ηλία).

ΕΝΠ (Α. Φερέρ): Γκαντσέφσκι, Λουσέρο (82' Ιρέπ), Μπάλαζιτς, Κυριάκου, Μπαρμπόσα (89' Μουλαζίμης), Κοσμάς (82' Ενγκό), Μπελόνε (66' Μαισουράτζε), Μπάρνι, Φελίπε, Ντένινγκ, Θεοδώρου (89' Γκαντό).

Σκόρερ: 78' Μ. Ηλία / -

Κίτρινες: 38' Μάιντεβατς, 45+2' Κυπριανού, 90' Ταράσοφς (3η), 90+3' Κουντόμπιακ/ 85' Ιρέπ.

Κόκκινες: - / -

Διαιτητής: Γιώργος Νικολάου.