Παράσταση μόνο για έναν...

Εθνικός Άχνας - Καρμιώτισσα 5-0

Ένας Εθνικός γεμάτος όρεξη επιθετικά με 22 τελικές(!!) επικράτησε με 5-0 της Καρμιώτισσας. Μάλιστα ο τερματοφύλακας της Καρμιώτισσας είχε και 9 αποκρούσεις.

Α’ ημίχρονο

Ο Εθνικός ήταν η ομάδα που μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και μάλιστα μόλις στο 4’ της αναμέτρησης άνοιξε το σκορ με τον Παπαγεωργίου. Η ευκαιρία ήταν διπλή μιας και ο Μάριος Ηλία είχε φύγει στην πλάτη της άμυνας, δεν κατάφερε να σκοράρει όμως η μπάλα έφθασε στον Παπαγεωργίου που με σουτ έγραψε το 1-0. Η συνέχεια ήταν ανάλογη καθώς στο 10’ ο Εθνικός Άχνας κέρδισε πέναλτι, με τον Μάριο Ηλία να αναλαμβάνει την εκτέλεση και να σκοράρει για το 2-0. Στο 16’ έγινε και το 3-0 όταν μετά από κόρνερ ο Κουμή κέρδισε την κεφαλιά και νίκησε τον Παπλωματά.

Στο 21’ ο Εθνικός έχασε σπουδαία διπλή ευκαιρία με τον Παπλωματά να λέει όχι στον Ηλία αρχικά και εν συνεχεία στον Κουσιάππα από πολύ κοντά, ενώ στο 34’ και το 37’ ο τερματοφύλακας της Καρμιώτισσας απέκρουσε δυο σουτ παικτών του Εθνικού.

Στο 43’ ήρθε και η τελευταία φάση του ημιχρόνου με τον Εθνικό να ακουμπά το 4-0 χωρίς όμως επιτυχία. Αρχικά ήταν το σουτ του Παπαγεωργίου με τον Παπλωματά να διώχνει, τη μπάλα να καταλήγει στον Ηλία που έκανε το πλασέ και πάνω στη γραμμή έδιωξε αμυντικός της Καρμιώτισσας με τη μπάλα όμως να κοντράρει και να παίρνει εκ νέου πορεία προς τα δίχτυα, όμως εκεί παίκτης της Καρμιώτισσας και πάλι έδιωξε για να τελειώσει η φάση.

Β’ ημίχρονο

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός ήταν πιο αργός, με τον Εθνικό όμως και πάλι να ψάχνει για τέρματα. Στο 47’ ο Παπαγεωργίου έφυγε στην πλάτη της άμυνας από δεξιά, έκανε το γύρισμα στον Ηλία ο οποίος σκόραρε, όμως το τέρμα δεν μέτρησε ποτέ μιας και ο Παπαγεωργίου ήταν σε θέση οφσάιντ.

Στο 59’ η Καρμιώτισσα είχε την πρώτη της τελική στον αγώνα όταν μετά από φάουλ που εκτέλεσε με μπαλιά ο Χατζηβασίλης, ο Χριστοφή βρέθηκε στην περιοχή, πλάσαρε με τον Στρατηλάτη να του λέει όχι. Δέκα λεπτά αργότερα ο Χατζηβασίλης έφυγε στην πλάτη της άμυνας του Εθνικού όμως το πλασέ του δεν βρήκε στόχο.

Η απάντηση του Εθνικού ήρθε στο 75’ με τον Κκολό να γράφει το 4-0. Η φάση ξεκίνησε με τον Κυπριανού να αλλάζει τη μπάλα με τον Χαραλάμπους, να γίνεται μπαλιά στην περιοχή και τον Κκολό να κάνει την προβολή για να χρηστεί και αυτός σκόρερ. Δέκα λεπτά αργότερα ο ίδιος ποδοσφαιριστής έγραψε το 5-0 με ωραίο τελείωμα εντός περιοχής.

Κάπως έτσι ολοκληρώθηκε το παιχνίδι με τον Εθνικό να πανηγυρίζει μια σπουδαία νίκη.

ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ

Εθνικός Άχνας (Ηλίας Χαραλάμπους): Στρατηλάτης (83′ Χριστοδούλου), Ιωάννου, Περατικός (46′ Κυπριανού), Κ. Ηλία (63′ Ουαλί), Παπαγεωργίου (63′ Μιγκελίτο), Χαραλάμπους, Χριστοφή, Κουσιάππα, Μωυσέως, Κουμής, Μ. Ηλία (63′ Κκολός)

Καρμιώτισσα (Γιαννάκης Ποντικός): Παπλωματάς, Γενεθλίου (46′ Χαραλάμπους), Καψός, Χριστοφή (77′ Αχιλλέως), Ορφανίδης, Χρίστου, Δημητρίου (85′ Ελευθερίου), Στατιώτης (46′ Γεωργίου), Μιχαήλ, Μπουμπακαρί, Χατζηβασίλης

Σκόρερς: Παπαγεωργίου (4'), Ηλία (11'), Κουμής (16'), Κκολός (75', 85') / –

Κίτρινες Κάρτες: – / –

Κόκκινες Κάρτες: – / –

ΕΘΝΙΚΟΣ: Τελευταία Ενημέρωση