Κακοποίηση στο Δασος

Εντυπωσιακή νίκη για τον Εθνικό που συνέτριψε την Ανόρθωση

Μεγάλη βραδιά για την ομάδα του Εθνικού, καταστροφικό βραδύ για την Κυρία. Στην ομάδα της Αμμοχώστου τίποτα δεν πήγε καλά με τον Εθνικό να κάνει ότι θέλει στον αγωνιστικό χώρο και έτσι ήρθε αυτή η θριαμβευτική νίκη.

Ά Ημίχρονο

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Εθνικό να μπαίνει καλύτερα και να πιέζει την Ανόρθωση αρκετά ψηλά. Πρώτη εύκαιρα έρχεται μόλις στο 2΄ με τον Ηλία να φεύγει με ταχύτητα και από πλάγια να κάνει ένα σουτ, δυνατό, αλλά να καταλήγει στην εξωτερική μεριά των διχτύων.

Η ομάδα του Εθνικού ήταν και στην συνέχεια καλύτερη έχοντας αρκετές προϋποθέσεις να σκοράρει. Στο 28΄ καταφέρνει να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα κερδίζοντας πέναλτι, σε ανατροπή του Σίλντενφελντ στον Κονέ. Ο Κουντόμπιακ αναλαμβάνει την εκτέλεση και κάνει το 1-0.

Η Κυρία μετά το γκολ δεν κατάφερε να αντιδράσει σε κανένα σημείο του ημίχρονου, με την μοναδική ευκαιρία που είχε να είναι στο 38΄, με ένα μακρινό σουτ του Οκριασβίλι που πέρασε ελάχιστα έξω.

Ο Εθνικός συνέχισε να είναι καλύτερος και μέσα σε δυο λεπτά σκοράρει δυο γκολ και σκοτώνει το παιχνίδι.

Στο 42΄, ο Κονέ φεύγει μόνος με τον Νταουσβίλι στην αντεπίθεση, με μια καταπληκτική ντρίπλα αδειάζει τον Γεωργιανό και με όμορφο πλασέ κάνει το 2-0.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό γίνεται και το 3-0, ο Εθνικός κέρδισε φάουλ από τα αριστερά, γίνεται σέντρα, ο Πρόγιτς κάνει την κεφαλιά και ο Μ. Ηλία ανενόχλητος στην περιοχή πλασάρει κα δίνει αέρα τριών τερμάτων στην ομάδα.

΄Β Ημίχρονο

Στο δεύτερο μέρος η ομάδα της Αμμοχώστου μπήκε αρκετά δυνατά και προσπάθησε να βρει ένα γκολ και να ξανά μπει στον αγώνα. Πρώτη καλή φάση έρχεται στο 48΄, με τον Σελίν να κάνει την βαθιά μπαλιά στον Κατσιαράβα, που μόνος στην περιοχή αλλά το πλασέ πέρασε αρκετά έξω.

Η Ανόρθωση προσπαθούσε αλλά δεν κατάφερνε να απειλήσει ουσιαστικά, με τον Εθνικό στο 57΄να  σκοράρει και τέταρτο γκολ με τον Ηλία. Ο επιθετικός του Εθνικού κλέβει την μπάλα μετά από λάθος στην άμυνα και προσπερνάει τον Λορια διαμορφώνοντας το  4-0.

Το γκολ αυτό σκότωσε και τις όποιες ελπίδες είχαν απομένει για την Ανόρθωση, που στην συνέχεα του αγώνα δεν μπορούσε να κάνει την παραμικρή ευκαιρία.

Ο Εθνικός ωστόσο δεν φαινόταν να συμβιβάζεται με το 4-0 και στο 85΄ κάνει το 5-0 με τον Μαρκόφσκι. Ο Μιγκελίτο κάνει την σέντρα από τα δεξιά και ο επιθετικός του Εθνικού πλασάρει και βάζει και αυτός το όνομα του στο πίνακα των σκόρερ σε αυτή την μεγάλη και επιβλητική νίκη του Εθνικού.

Διακριθέντες : Εξαιρετικός στο σημερινό παιχνίδι ήταν ο Κονε ,που ήταν σχεδόν σε όλες τις φάσεις του Εθνικού και αποτελούσε μόνιμη απειλή στην άμυνα της Κυρίας. Πολύ κάλο παιχνίδι έκανε επίσης και ο Μ. Ηλία που στα 60΄ λεπτά που αγωνίστηκε κατάφερε να σκοράρει δύο φορές.

Απογοήτευσαν: Κατώτερη των περιστάσεων εμφάνιση από όλους τους παίχτες της Κυρίας, με κανένα να μην καταφέρνει να ανταποκριθεί στις περιστάσεις της αναμέτρησης, γνωρίζοντας μια βαριά ήττα.

Εθνικός: Μπογκατίνοφ, Μιγκελίτο, Ηλία Μ (60'Κοστόφσκι), Χαραλάμπους, Ντεϊβίσον, Πρόγιτς, Κουντόμπιακ, Κυπριανού (75'Φοινίρης), Χριστοφή (70'Ι. Μαρκόφσκι), Κορέα, Κονέ

Ανόρθωση: Λόρια, Κ. Αρτυματάς, Σίντεφελντ, Νταουσβίλι, Ράγιος, Οκριασβίλι, Ντούρις (61'Χριστοφή), Καλτσάς (78'Μανθάτης), Βργκότς, Σελίν, Ανανίτζε (46'Κατσιαράβα)

Σκόρερ: Κουντόμπιακ, Κονέ, Ηλία (2), Κοστόφσκι/-

Κίτρινες Κάρτες:-/ Ράγιος