Χίλια μύρια...Και κερδιζει

Με γκολ του Χουράδο η ΑΕΛ πέρασε από το Δασάκι και ανέβηκε στη 3η θέση

Σε μια πολύ μέτρια αναμέτρηση από πλευράς θεάματος, η ΑΕΛ κατάφερε να κερδίσει τον Εθνικό στην έδρα του με 0-1.

Λίγες οι ευκαιρίες στον αγώνα, όμως το γκολ του Χουράδο στο 29’ ήταν αρκετό για να χαρίσει το τρίποντο στους «λέοντες». Ο Εθνικός προσπάθησε να αντιδράσει χωρίς όμως να τα καταφέρει.

Την κόκκινη κάρτα δέχθηκε στο 77 ο Γκαστανιάγκα που θα απουσιάσει από το ματς με την Ανόρθωση μαζί με τον Αγκάνοβιτς που συμπλήρωσε κάρτες.

Με αυτή την νίκη η ΑΕΛ ανεβαίνει στην Τρίτη θέση της βαθμολογίας με 18 βαθμούς, ενώ ο Εθνικός μένει 8ος με 11.

Α’ Ημίχρονο

Πολύ μέτριο το παιχνίδι στο αρχικό διάστημα. Οι δύο ομάδες προσπαθούσαν να κάνουν το παιχνίδι τους, καμία όμως δεν τα κατάφερνε. Δεν είδαμε καλή φάση μέχρι το 29’ που άνοιξε το σκορ η ΑΕΛ.

Σε μια καλά οργανωμένη επίθεση, ο Αβραάμ έδωσε συστημένη ασίστ στον Χουράδο που από πολύ κοντά έστειλε την μπάλα στα δίκτυα και έγραψε το 0-1.

Στο 32’ έφτασε και ο Εθνικός σε μια πολύ καλή ευκαιρία. Ο Κονέ έκανε φοβερή ενέργεια από αριστερά, μπήκε στην περιοχή δοκίμασε το σουτ που όμως πέρασε για λίγο έξω. Τρία λεπτά αργότερα ένα μακρινό σουτ του Αβραάμ κατέληξε στα χέρια του Μπογκατίνοφ.

Στο 38’ ο Χουράδο έκανε την αδύναμη κεφαλιά και μπλόκαρε εύκολα ο Μπογκατίνοφ, ενώ στο 42’ ο Κοστόφκσι επιχείρησε ανάποδο ψαλίδι που ήταν όμως και αυτό αδύναμο και το έργο του Βοζίνια ήταν εύκολο. Πρόβλημα τραυματισμού αποκόμισε ο Κουντόμπιακ στο 43’, που αντικαταστάθηκε στο ημίχρονο από τον Μάριο Ηλία.

Β’ Ημίχρονο

Στο 47’ ο Ηλία έκανε τη σέντρα από δεξιά, ο Μιγκελίτο έπιασε το σουτ εξ επαφής με την μπάλα όμως να πάει ψηλά.

Καλή φάση στο 58’ για την ΑΕΛ με τον Αβραάμ να δίνει για τον Αγκάνοβιτς που δεν μπόρεσε να τελειώσει σωστά τη φάση.

Πολύ μέτριο θέαμα στο Β ημίχρονο με την ΑΕΛ να κυκλοφορεί την μπάλα και να έχει πάνω κάτω το παιχνίδι στα μέτρα της.

Από το 76’ η ΑΕΛ αγωνιζόταν με παίκτη λιγότερο, αφού ο Γκαστανιάγκα δέχθηκε δύο κίτρινες κάρτες και αποβλήθηκε. Παρ’ όλα αυτά τα κατάφερνε μια χαρά στην άμυνα χωρίς να απειληθεί σοβαρά.

Στο τελευταίο λεπτό ο Βοζίνια είπε εντυπωσιακά όχι στο κεφάλι του Μαρκόφσκι!

Διακρίθηκε: Το γκολ του Χουράδο έκανε τη διαφορά σε έναν πολύ μέτριο αγώνα από πλευράς θεάματος.

Κοουτσάρισμα:

Γιώτης Εγκωμίτης (Εθνικός): Ο Εθνικός μετά το γκολ της ΑΕΛ προσπάθησε να ανέβει όμως η ΑΕΛ έκλεινε καλά τους χώρους.

Ντούσαν Κέρκεζ (ΑΕΛ): Το γκολ τη βοήθησε να πάρει τον έλεγχο του ματς και το έπραξε αρκετά καλά.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Εθνικός: Μπογκατίνοφ, Μιγκελίτο, Ντέιβισον, Λαμπάν, Κουντόπιακ(46' Μ. Ηλία), Μαρκόσκι, Κοστόφσκι, Χριστοφή, Παπαγεωργίου, Ιωάννου(90' Ηλία), Κονέ(87' Μαρκόφσκι)

ΑΕΛ: Βοζίνια, Α. Τεϊξέιρα, Γκαστανάγια, Αβραάμ(84' Γουίλερ), Ζντραφκόφσκι, Μαέ, Αγκάνοβιτς, Γερολέμου(57' Μεντόγιεβιτς), Χουράδο(76' Γκαζαριάν), Ράσο, Κυριάκου.

Σκόρερς: -/29' Χουράδο

Κίτρινες Κάρτες: Χριστοφή/Γερολέμου, Γκαστανιάγκα(2), Γκαζαριάν

Κόκκινες Κάρτες: -/Γκαστανιάγκα

Διαιτητής: Χρυσοβαλάντης Θεουλή