Διασώστης… στο «Δάσος» ο Νασιμέντο!

Έχοντας ως «χρυσό» σκόρερ τον Βραζιλιάνο ο Απόλλωνας κέρδισε τον Εθνικό με 1-0

Ο Απόλλωνας απέδρασε από το Δασάκι παίρνοντας μια πολύ σημαντική νίκη με σκορ 0-1 χάρη σε γκολ του Νασιμέντο στο 83’. Οι «κυανόλευκοι» ανέβηκαν στους 28 βαθμούς και στην πρώτη θέση της βαθμολογίας αφήνοντας δεύτερη την ΑΕΚ στο -1.

Α’ Ημίχρονο

Ο Απόλλωνας μπήκε ορεξάτος στο παιχνίδι και είχε τον έλεγχο της μπάλας προσπαθώντας να δημιουργήσει προϋποθέσεις για γκολ. Οι γηπεδούχοι περιορίστηκαν σε παθητικό ρόλο και περίμεναν το λάθος από τους «κυανόλευκους» για να κλέψουν τη μπάλα και να βγουν στην κόντρα.

Ο Απόλλωνας ασκούσε ασφυκτική πίεση στην ομάδα της Άχνας αλλά υστερούσε στην τελική πάσα ενώ δεν υπήρχε ούτε η φαντασία ούτως ώστε να διασπάσει την αμυντική γραμμή των γηπεδούχων. Πέρα από ορισμένες σέντρες του Χαμάς από τα αριστερά, οι οποίες πέρασαν ανεκμετάλλευτες, η ομάδα του Τσόρνιγκερ δεν μπόρεσε να απειλήσει ουσιαστικά την εστία του Χριστοδούλου.

Από το 30’ και μετά ο Απόλλωνας σταμάτησε να πιέζει με την ίδια ένταση και ο Εθνικός μπόρεσε να κρατήσει περισσότερο τη μπάλα, ωστόσο ούτε αυτός κατάφερε να δημιουργήσει κάποια τελική προσπάθεια.

Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια χωρίς να κάνουν κάποια φάση, έχοντας από ένα κόρνερ ενώ η κατοχή ήταν στο 33%-67% υπέρ του Απόλλωνα.

Β’ Ημίχρονο

Στα πρώτα 15’ του δευτέρου ημιχρόνου ο ρυθμός του αγώνα ήταν αρκετά αργός με καμιά από τις δύο ομάδες να μη μπορεί να απειλήσει. Παρ’ όλα αυτά από το 60’ και μετά ο Απόλλωνας ανέβασε στροφές και δημιούργησε τρεις τελικές προσπάθειες μέσα σε τρία λεπτά.

Αρχικά ήταν ο Ζράντι ο οποίος στο 60’ έκανε το δυνατό σουτ έξω από την περιοχή αλλά η μπάλα έφυγε ψηλά από το οριζόντιο δοκάρι. Ένα λεπτό αργότερα ήταν σειρά του Τζουμ να απειλήσει με τον ποδοσφαιριστή του Απόλλωνα να σουτάρει εκτός περιοχής στέλνοντας τη μπάλα κατευθείαν στα χέρια του Χριστοδούλου. Στο 63’ ο Κολ προσπάθησε να απειλήσει με ένα ωραίο πλασέ εκτός περιοχής αλλά η μπάλα πέρασε μόλις άουτ, λίγο δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του τερματοφύλακα του Εθνικού.

Μετά από το καταιγιστικό τρίλεπτο ο Απόλλωνας συνέχισε να πιέζει ψάχνοντας το γκολ. Στο 75’ έχασε τεράστια ευκαιρία με τον Ψύχα ο οποίος έκανε το δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή αλλά είδε την μπάλα να καταλήγει στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Χριστοδούλου.

Οι «κυανόλευκοι» βάσει της παρουσίας τους από το 60’ και μετά δικαιούνταν το γκολ το οποίο και ήρθε στο 83’. Ο Νασιμέντο με κεφαλιά ψαράκι έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα μετά από εξαιρετική σέντρα πάρε-βάλε του Ψύχα.

Στα εναπομείναντα λεπτά η ομάδα του Τσόρνιγκερ διαχειρίστηκε το υπέρ της σκορ και κατάφερε να φύγει μέσα από μια δύσκολη έδρα, έχοντας παράλληλα πολλές απουσίες, παίρνοντας μια πολύτιμη νίκη.