Το μοίρασαν...τους έμεινε το άγχος

Ισόπαλο 1-1 το Ερμής-Ένωση

Κωνσταντίνος Νικολάου

nikolaouk@sppmedia.com

Σε παιχνίδι που έγινε στο Στάδιο Αμμόχωστος για την 10η αγωνιστική του Πρωταθλήματος Cyta, Ερμής και Ένωση εξήλθαν ισόπαλοι 1-1. Το σκορ άνοιξαν οι γηπεδούχοι με τον Γαβριήλ στο 56’, ενώ η Παραλιμνίτικη ομάδα ισοφάρισε στο 85’ με τον Μπαλοτέλι.

Χωρίς φάσεις το πρώτο ημίχρονο, σε αντίθεση με το δεύτερο όπου οι δύο ομάδες έχασαν αρκετές ευκαιρίες, ενώ όλα ήταν πιθανά μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή.

Με αυτό το αποτέλεσμα ο Ερμής έφτασε τους 11 βαθμούς και η ΕΝΠ τους 6.

Α΄ Ημίχρονο

Με σχηματισμό 3-5-2 παρατάχθηκαν στον αγώνα οι δύο ομάδες, ενώ ο Ερμής μπήκε στο παιχνίδι με καλύτερη διάθεση σε σχέση με την αντίπαλη ομάδα και προσπαθούσε να βγει μπροστά με οργανωμένες επιθέσεις. Οι γηπεδούχοι είχαν και την πρώτη τελική στον αγώνα, όταν στο 4’ ο Γαβριήλ έκανε ένα μακρινό αδύναμο σουτ, με τον Πέτρου να μαζεύει με ευκολία.

Στη συνέχεια η Ένωση ισορρόπησε τον αγώνα και ήταν η ομάδα που έφτιαξε και τη κορυφαία ευκαιρία του ημιχρόνου. Η πρώτη αξιόλογη στιγμή για τους φιλοξενούμενους καταγράφηκε στο 25’ με τον Ντένιγνκ να κάνει ένα αδύναμο σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, όμως αυτό δεν αποτέλεσε απειλή για τον Καικέ.

Η μεγαλύτερη ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου σημειώθηκε στο 37’, όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Φελίπε, ο Ντένινγκ ανενόχλητος εντός περιοχής έκανε τη κεφαλιά και ανάγκασε τον τερματοφύλακα του Ερμή σε δύσκολη επέμβαση.

Αυτή ήταν η μοναδική καλή στιγμή ενός ημιχρόνου που θα ξεχαστεί γρήγορα.

Β΄ Ημίχρονο

Ο Ερμής στη πρώτη καλή στιγμή του δευτέρου ημιχρόνου κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Στο 56’ ο Δημητρίου έκανε τη σέντρα από τα αριστερά και ο Γαβριήλ εντός περιοχής με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα.

Μετά το γκολ που δέχτηκε η Ένωση ανοίχτηκε και πίεσε για την ισοφάριση, με αποτέλεσμα το παιχνίδι να πάρει ένα πολύ γρήγορο ρυθμό και να σημειωθούν αρκετές ευκαιρίες μπροστά από τις δύο εστίες.

Στο 64’ μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Μπαρμπόσα από πλευράς Ένωσης, έκανε πλασέ εντός περιοχής αλλά έστειλε τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Καικέ. Επίσης οι φιλοξενούμενοι έχασαν νέα ευκαιρία με τον Ντένινγκ στο 62’ , που έκανε το σουτ από πλάγια θέση εντός περιοχής, αλλά ο τερματοφύλακας του Ερμή έδιωξε σε κόρνερ.

Στο 69’ ήταν η σειρά του Ερμή να απειλήσει, με τον Ντίας να παίρνει τη κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μέιρα, αλλά ο Πέτρου έδιωξε με υπερένταση σε κόρνερ. Οι «φτεροπόδαροι» έχασαν νέα καλή ευκαιρία για να διπλασιάσουν τα τέρματα τους, με τον Παραγκούλκοφ να κάνει το σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής και να στέλνει τη μπάλα μόλις πάνω από την αντίπαλη εστία.

Πέντε λεπτά πριν την συμπλήρωση των ενενήντα λεπτών η Ένωση έφερε το ματς στα ίσα με τον Μπαλοτέλι. Ο Ιρέπ έκανε τη σέντρα στη περιοχή από τα αριστερά και ο Βραζιλιάνος επιθετικός μόνος εντός περιοχής, με δυνατό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα του Καικέ.

Οι φιλοξενούμενοι θα μπορούσαν να ανατρέψουν το σκορ, με τον Ντένινγκ στο 88' να κάνει ένα συρτό δυνατό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής και να στέλνει τη μπάλα δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Καικέ

Στα τελευταία λεπτά το παιχνίδι πήρε έναν εξαιρετικά γρήγορο ρυθμό και όλα ήταν ανοικτά μέχρι το τέλος. Παρόλα αυτά δεν άλλαξε κάτι και οι δύο ομάδες πήραν από ένα βαθμό.

Highlight: Οι αρκετές χαμένες ευκαιρίες των δύο ομάδων.

ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ:

ΕΡΜΗΣ (Μ. Σατσίας): Καϊκέ, Καραγκούνης, Δημητρίου, Γραβιήλ, Μέιρα (87' Παπαθανασίου), Ρουσιάς (73΄Παραγκούλκοφ), Κύπρου (68΄Καμπράλ), Ντίας, Χολτ, Κυριακίδης, Σιντιμπέ

Στον πάγκο: Φιρινίδης, Αντωνίου, Παπαθανασίου, Καμπράλ, Οκόε, Καϊσερλδίδης, Παραγκούλκοφ, Βαλλιάνος, Παντελή

ΕΝΠ (Α. Φερέρ): Πέτρου, Κυριάκου (68' Φαν Άνχολτ), Μπάλαζιτς, Μπαρμπόσα, Μαϊσουράντζε, Μπελόνε (84' Ιρέπ), Θεοδώρου (85' Μαρκόφσκι), Λουσέρο, Φελίπε, Ντένινγκ, Μπαλοτέλι

Στον πάγκο: Γκατσέφσκι, Βαν Άνχολτ, Μουλαζίμης, Παναγή, Στυλιανίδης, Κοσμάς, Ίρεπ, Κολοκούδιας, Μαρκόφσκι

Σκόρερς: 56' Γαβριήλ/85' Μπαλοτέλι

Κίτρινες: 48' Χολτ, 72' Σιντιμπέ, 86' Καραγκούνης/-