Σαντίκ… παραμονής! (vid)

Σπουδαίο διπλό για τη Δόξα στο Παραλίμνι, αυξάνοντας έτσι τις πιθανότητες της για αποφυγή του υποβιβασμού

Τεράστια νίκη για την Δόξα στο Παραλίμνι επί της ΕΝΠ με 2-1 αυξάνοντας τις πιθανότητες της για να αποφύγει τον υποβιβασμό. Κατώτερη των περιστάσεων η ΕΝΠ που παραμένει στους 22 βαθμούς και δυσκολεύει ακόμη περισσότερο την προσπαθεια της για παραμονή στην κατηγορία.

Α Μέρος

Η αναμέτρηση άρχισε με τα πρώτα λεπτά να είναι αναγνωριστικά. Παρ' όλα αυτά οι ποδοσφαιριστές της Δόξας έδειχναν πιο αποφασισμένοι στο γήπεδο.

Στην πρώτη φάση του αγώνα μετά απο εκτέλεση κόρνερ οι φιλοξενούμενοι ζήτησαν πέναλτι για χέρι του Πολυκάρπου στην περιοχή. Μετά απο παρέμβαση του VAR η παράβαση δόθηκε και ανέλαβε την εκτέλεση ο Σαντίκ που νίκησε τον Κόστιτς και άνοιξε το σκορ.

Η Δόξα διαχειρίστηκε εύκολα το υπερ της προβάδισμα καθώς δεν απειλήθηκε απο την ΕΝΠ και στο 26ο λεπτό ο Σαντίκ σκόραρε το δεύτερο προσωπικό του γκολ μετά απο ασίστ του Ασάντε.

Το έργο των «βυσσινί» έγινε ακόμη πιο δύσκολο μετά το δεύτερο γκολ αλλά δεν απείλησαν ιδιαίτερα την εστία του Σισκόφσκι. Η μοναδική φάση που πραγματοποιήσαν ήταν ένα σουτ του Κατσιάρη εκτός περιοχής με τον Σισκόφσκι να διώχνει σε κόρνερ.
Έτσι η Δόξα πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη με 2-0.

Β Μέρος

Η ΕΝΠ μπήκε σαφώς καλύτερη σε σχέση με το πρώτο μέρος ψάχνοντας ένα γρήγορο γκολ για να ξαναμπεί στο παιχνίδι. Στο 49ο λεπτό ο Ντα Σίλβα μέσα στη περιοχή έκανε το σουτ και νίκησε τον Σισκόφσκι μειώνοντας για τους γηπεδούχους.

Η ψυχολόγια ήταν υπέρ των ποδοσφαιριστών της ΕΝΠ αλλά η Δόξα κατάφερε να διαχειριστεί το υπέρ της προβάδισμα. Στο 62ο λεπτό ο Σαντίκ πλησιάσε στο τρίτο γκολ αλλά ο Κόστιτς απέκρουσε.

Η ομάδα του Μαρίνου Σατσιά είχε την κατοχή της μπάλας αλλά δεν μπόρεσε να μπει με αξιώσεις στην άμυνα των αντιπάλων της. Οι φιλοξενούμενοι έψαξαν μέσω αντεπιθέσεων για να «καθαρίσουν» το παιχνίδι. Στο 78ο λεπτό ο Σαντίκ νικήθηκε απο τον Κόστιτς με τον τερματοφύλακα της ΕΝΠ να κρατάει την ομάδα του στο παιχνίδι.

Στα εναπομείναντα λεπτά οι «βυσσινί» έψαξαν το γκολ της ισοφάρισης αλλά δεν τα κατάφεραν και έτσι η Δόξα πήρε σπουδαίο διπλό στο «Τάσος Μάρκου» και αύξησε τις πιθανότητες της για παραμονή στην κατηγορία.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

ΕΝΠ:  Κόστιτς, Ντα Σίλβα, Λουσέρο, Ρουσιάς, Ντιαβαρά, Μέιρα, Γεβρέμοβιτς, Φερνάντεζ, Βουτσένοβιτς, Ντρέσκα, Πολυκάρπου.

Δόξα: Σισκόφσκι, Αντενόν, Ολιβέιρα, Σαντίκ, Ασαμόα, Κοβάσεβιτς, Καραμανώλης, Στυλιανού, Τραϊτσέφσκι, Ασάντε, Τρούγιτς

Σκόρερ: 14′ πεν., 26′ Σαντίκ / 49′ Ντα Σίλβα.

Κίτρινες: Πολυκάρπου, Ντα Σίλβα, Μέιρα, Κατσιάρης, Φερντάντεζ,  / Σαντίκ, Ίλιτς