Κρύωσε... και κέρασαν σούπα (vid)

Λευκή ισοπαλία για Ένωση και Καρμιώτισσα σε ένα ματς που πέραν από ένα χαμένο πέναλτι… δεν έχει να επιδείξει κάτι άλλο

Ισόπαλο έληξε ο αγώνας ανάμεσα σε ΕΝΠ και Καρμιώτισσα. Σε ένα αρκετά μέτριο παιχνίδι οι «βυσσινί» ήταν καλύτεροι απο την ομάδα των Πολεμιδιών αλλά δεν κατάφεραν να αξιοποιήσουν τις ευκαιρίες που τους δόθηκαν. Η ομάδα του Μαρίνου Σατσιά στο 82ο λεπτό έχασε πέναλτι με τον Βουτσένοβιτς και την ευκαιρία να φύγει νικητής απο το παιχνίδι.

Α' Μέρος
Το παιχνίδι άρχισε με τις δύο ομάδες να θέλουν να επιβάλουν τον δικό τους ρυθμό. Η Καρμιώτισσα άρχισε να πιέζει περισσότερο την ΕΝΠ χωρίς να καταφέρνει να απειλήσει την εστία των «βυσσινί». Όσο τα λεπτά περνούσαν οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν το παιχνίδι και άσκησαν τη δική τους πίεση στην εστία των φιλοξενούμενων. Η πρώτη φάση του παιχνιδιού ήρθε στο 18ο λεπτό όταν μετά απο πάσα του Μέιρα ο Ντιαβαρά βρέθηκε απέναντι απο τον Κνόμπλοχ με τον τερματοφύλακα της Καρμιώτισσα να νικάει τον ποδοσφαιριστή των «βυσσινί». Το πρώτο σουτ απο μεριάς των φιλοξενούμενων ήρθε στο 24ο λεπτό με τον Τάντι αλλά το σουτ του δεν απείλησε τον Κόστιτς. Η μεγαλύτερη ευκαιρία του ημιχρόνου ήρθε στο 30 λεπτό μετά απο ωραίο συνδύασμο απο πλευράς ποδοσφαιριστών της ΕΝΠ με τον Κωνσταντίνου να βγάζει σέντρα στον Ρουσιά με τον Κύπριο επιθετικό να μην μπορεί απο κοντά να σκοράρει. Ο ρυθμός έπεσε και πάλι και το πρώτο ημίχρονο του αγώνα έληξε χωρίς κάποια άλλη ιδιαίτερη φάση.

Β Μέρος

Το δεύτερο ημίχρονο συνεχίστηκε στο ίδιο μοτίβο με το πρώτο με την ομάδα του Παραλιμνιού να είναι περισσότερο απειλητικοί. Στο 49ο λεπτό απώλεσε και πάλι μεγάλη ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ, μετά απο σέντρα του Γεμρέμοβιτς ο Ντρέκσα πήρε τη κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Ο τεχνικός της Καρμιώτισσας Χαραλάμπους προσπάθησε να φρεσκάρει την ομάδα του και έκανε την πρώτη αλλαγή με τον Σελούσκα να περνάει στην θέση του Ντούριτς που ήταν άφαντος σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού.  Οι φιλοξενούμενοι προχώρησαν στο 64ο λεπτό σε διπλή αλλαγή με τους Κουλιμπαλί και Ανδρονίκου να περνάνε στη θέση του Ζελάγια και Αβραάμ αντίστοιχα. Απο την αντίπερα όχθη, ο Μαρίνος Σατσιάς προχώρησε σε τριπλή αλλαγή με τους Φ.Λόπεζ, Λαμί και Βουτσένοβιτς να περνάνε στη θέση των Ρουσιά, Λόπεζ και Μέιρα αντίστοιχα. Η επόμενη ουσιαστική φάση στον αγώνα έγινε στο 79ο λεπτό μετά απο χέρι που έκανε ο Ελ Αλουχί μέσα στην περιοχή της ομάδας του. Η φάση εξετάστηκε απο το VAR με τον διαιτητή να πηγαίνει  στο on-field review και ακολούθως να δείχνει την λευκή βούλα. Εκτελεστής του πέναλτι ήταν ο Βουτσένοβιτς που έστειλε τη μπάλα στο αριστερό δοκάρι της εστίας του Κνόμπλοχ. Το παιχνίδι συνεχίστηκε με τις δύο ομάδες να συμβιβάζονται στο βαθμό της ισοπαλίας.

<iframe width="100%" height="550" src="https://www.youtube.com/embed/mH7Qg9pHxWA" title="Ε.Ν.Π. - ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ ( 0 -0 ) 11η Αγωνιστική 12.11.22" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen></iframe>

H ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

ΕΝΠ (Σατσιάς):  Κόστιτς, Ντα Σίλβα, Μέιρα (73′ Βουτσένοβιτς), Γεβρέμοβιτς, Κωνσταντίνου (88′ Γαβριήλ), Κατσιάρης, Κοτσώνης, Ντρέκσα, Βούκσεβιτς (73′ Λόπες), Ντιαβαρά, Ρουσιάς (73′ Λαμί).

Καρμιώτισσα (Χαραλάμπους) : Κνόμπλοχ, Τάντι, Χούμποτσαν, Μεντιμόρετς, Οικονομίδης, Μπεν Σαλάμ (84′ Πονστάφσκι), Ελ Αλουχί, Αβραάμ (64′ Ανδρονίκου), Ντούμπια, Ζελάγια (64′ Κουλιμπαλί), Ντούρις (54′ Τσελούτσκα).

Κίτρινες: 83΄' Γεμρέμοβιτς/ 11' Ντούμπια, 51'Ζελάγια