Γιανέφσκι: «Ήταν επιλογή να παίξουμε έτσι»

Δηλώσεις του τεχνικού της ΕΝΠ

Η ΕΝΠ έφθασε σε μια τεράστια νίκη στο Τσίρειο στάδιο και επικράτησε του Απόλλωνα με 0-1. Δεύτερη σερί νίκη κόντρα σε μεγάλο αντίπαλο και πλέον βλέπει με μεγαλύτερη αισιοδοξία το μέλλον. Στη δημοσιογραφική διάσκεψη ο τεχνικός της ΕΝΠ Τσεντεμίρ Γιανέφσκι, εστίασε στο πλάνο να δώσουν χώρο στον Απόλλωνα ώστε να βρει αντεπιθέσεις.

Αναλυτικά:

«Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στους παίκτες μου για τη νίκη κόντρα σε μια πολύ καλή, μια ομάδα που κυριάρχησε σε όλη τη διάρκεια του αγώνα με τον τρόπο παιχνιδιού της. Είχαμε πει πως χωρίς οργάνωση και υπομονή δεν θα είχαμε τύχη και γι’ αυτό επιλέξαμε να δώσουμε το χώρο και να παίξουμε έτσι. Μας πίεσαν απ’ τα πλάγια, δημιούργησαν ευκαιρίες αλλά μείναμε στο πλάνο μας γιατί ξέραμε πως θα έρθουν οι ευκαιρίες για αντεπίθεση. Στο πρώτο ημίχρονο είχαμε 1-2 καλές προϋποθέσεις, είχαν και αυτοί τις ευκαιρίες τους αλλά έτσι είναι το ποδόσφαιρο αν δεν παίρνεις τις ευκαιρίες σου θα μπει τέρμα. Συνεχίσαμε στο δεύτερο ημίχρονο και μας πίεσαν. Προσπαθήσαμε να αλλάξουμε κάποια πράγματα και ήρθε τελικά η ευκαιρία και σκοράραμε. Υπήρξαν στιγμές που αμυνθήκαμε πολύ καλά και κάποιες όχι. Έχασαν ευκαιρίες δυστυχώς γι’ αυτούς, κυνηγήσαμε τις ευκαιρίες μας και πήραμε τους τρεις βαθμούς. Ευχαριστώ τους φιλάθλους μας που ήρθαν εδώ και μας στήριξαν και τους κάναμε χαρούμενους».

ΕΝΠ: Τελευταία Ενημέρωση