ΕΝΠ – Ερμής 4-1: «Βυσσινί» τρένο παραμονής (vid)

Δεν τα παρατάει η Ένωση, καθάρισε τον Εμρή με 4-1

Εύκολη και άνετη νίκη για την Ένωση Νέων Παραλιμνίου που νίκησε με το ευρύ 4-1 τον Ερμή και πήρε βαθμολογική ανάσα φτάνοντας έτσι τους 29 βαθμούς. Τα δεδομένα στον βαθμολογικό πίνακα έχουν διαφοροποιηθεί αφού με την νίκη της η ΕΝΠ έφτασε στους 29 βαθμούς όσους και η Δόξα ενώ άλμα παραμονής έκανε και η Αλκή με την μεγάλη νίκη απέναντι στην Δόξα.

Με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του ο Γιώργος Κοσμά που είχε την τύχη να έχει στην μέρα του τον Πίττα που σκόραρε δυο τέρματα ενώ από ένα σκόραραν οι Ριέρα και Γκοζλάν.

Α’ ημίχρονο

Όπως αναφέραμε μονόπλευρο το ενδιαφέρον στο παιχνίδι με την ΕΝΠ να είναι η ομάδα που έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και να βάζει πίεση στον Ερμή. Έτσι δεν άργησε πολύ να πάρει κεφάλι στο σκορ αφού μόλις στο 16ο λεπτό ο Πίττας μετά από μια μπαλιά στην άμυνα του Ερμή πέτυχε το 1-0. Ο νεαρός άσσος κατέβασε την μπάλα μέσα από την περιοχή και με δυνατό πλασέ αιφνιδίασε τον Φιρινίδη για το 1-0. Στο 22ο λεπτό ο Ολίβα με μια όμορφη μπαλιά βρήκε τον Αντωνίου ο οποίος δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίκτυα με την προβολή που έβαλε. Στο 27ο λεπτό η ΕΝΠ κέρδισε πέναλτι όπου κατάφερε να πάρει αέρα δυο τερμάτων. Ο Μπανούσης μάρκαρε τον Πίττα μέσα στην περιοχή βρίσκοντας τον στο γόνατο. Ο Ριέρα ανέλαβε την εκτέλεση κάνοντας το 2-0 για την ομάδα του. Από το 30ο λεπτό και μετά ο Ερμής ανέβασε στροφές και έψαξε το τέρμα μέχρι που δικαιώθηκε. Στο 44ο λεπτό ο Μακρίεβ έκανε το πλασέ με τον Κλέϊμαν να απομακρύνει και τον Κατσιατή να κάνει το πλασέ σε δεύτερο χρόνο και να μειώνει για την ομάδα του. Ο Ερμής λίγο έλειψε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα με τον Πηλέα να πιάνει ένα δυνατό σουτ με τον Κλέϊμαν να εκτινάσσεται και με τα ακροδάχτυλα να βγάζει την μπάλα από τα δίκτυα.

Β’ ημίχρονο

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο για την ΕΝΠ με τον Πίττα να δίνει εκ νέου αέρα δυο τερμάτων στην ομάδα του με το καλημέρα. Ο Κολοκούδιας έκανε μια όμορφη μπαλιά στον Πίττα με τον νεαρό άσσο να κάνει το σουτ στην κίνηση μέσα από την περιοχή και να σημειώνει το 3-1 για την ΕΝΠ. Ο ρυθμός του αγώνα δεν ήταν ανάλογος του πρώτου ημιχρόνου. Λιγοστές φάσεις και από τις δυο ομάδες με την ΕΝΠ να φτάνει και σε τέταρτο τέρμα με τον Γκοζλάν να κλειδώνει ουσιαστικά την νίκη για την ομάδα του Κοσμά. Ο Ριέρα με εκπληκτικό σκάψιμο της μπάλας στο 77ο λεπτό βρήκε τον Γκοζλάν που βγήκε στην πλάτη της άμυνα του Ερμή και με πλασέ έκανε το 4-1.

Ένα δίκαιο αποτέλεσμα για την ομάδα της Ένωσης που πλέον έχει και την τύχη στα χέρια της αφού υπάρχουν ακόμη δυο αγώνες. Σε περίπτωση ισοβαθμίας με την Δόξα οι «βυσσινί» είναι αυτοί που θα αποχαιρετήσουν την πρώτη κατηγορία ενώ σε περίπτωση ισοβαθμίας με την Αλκή τότε η «αθάνατη» θα χαιρετήσει τα μεγάλα σαλόνια.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ:

Εξαιρετικό παιχνίδι από τον Πίττα που έκανε ίσως ένα από τα καλύτερα παιχνίδια της καριέρας του. Σκόραρε δυο τέρματα το ένα εκπληκτικό. Από πλευράς του Ερμή καλό παιχνίδι έκανε ο Κατσιατής που είχε αρκετές προσπάθειες μπροστά από την άμυνα της ΕΝΠ.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ:

Κακό παιχνίδι έκανε από πλευράς Ερμή έκαναν οι Μακρίεβ, Φυλακοτύ και Λαγός που δεν βοήθησαν την ομάδα τους όσο μπορούσαν.

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ:

ΕΝΠ (Γιώργος Κοσμά): 4-2-3-1 που δεν υπολόγιζε για τον σημερινό αγώνα τον Αμπαρτζουμιάν που ήταν εκτός λόγω της κόκκινης κάρτας που δέχτηκε. Ένα παιχνίδι θεωρητικά εύκολο για τον Κύπριο τεχνικό που είχε την ανωτερότητα και πήρε μια δίκαιη νίκη.

Ερμής (Δημήτρης Δασκαλάκης): 3-5-2 για τον Δημήτρη Δασκαλάκη που σε ακόμη ένα παιχνίδι δοκίμασε αρκετά νέα πρόσωπα και πράγματα. Στάθηκε πολύ καλά στο γήπεδο από το 30ο λεπτό μέχρι και το τέλος του ημιχρόνου.

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ:

Καλό παιχνίδι από τον Γιώργο Νικολάου, με την μοναδική δύσκολη φάση να είναι το πέναλτι που κέρδισε η ΕΝΠ. Εξαιρετική δύσκολη φάση με τον διαιτητή να κρίνει σωστά.