Ο Μαλεκκίδης φώναξε ό(Χ)ι!

Ο ποδοσφαιριστής της Καρμιώτισσας σκόραρε στην τελευταία φάση του αγώνα

Κωνσταντίνος Νικολάου

nikolaouk@sppmedia.com

Σε παιχνίδι που έγινε στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής ΕΝΠ και Καρμιώτισσα εξήλθαν ισόπαλες 2-2. Το σκορ άνοιξε για τους φιλοξενούμενους ο Μπαργκάν (28’), ενώ ο Θεοδώσου ισοφάρισε για την Ένωση στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου. Προβάδισμα στους γηπεδούχους έδωσε ο Μαρκόφσκι (84’), όμως η τελευταία λέξη άνηκε στον Μαλεκκίδη, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 2-2 στην τελευταία φάση του αγώνα.

Με αυτό το αποτέλεσμα η Ένωση έφτασε τους 12 βαθμούς και «έπιασε» τον Εθνικό στην 13ης θέση, ενώ στην 12 θέση παρέμεινε η Καρμιώτισσα, που μετρά πλέον 15 βαθμούς.

Α’ Ημίχρονο

Καλύτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια του πρώτου μέρους ήταν η Καρμιώτισσα, που προηγήθηκε στο σκορ, ενώ είχε κλασικές ευκαιρίες για να διευρύνει το προβάδισμα της. Παρόλα αυτά, όσον περνούσε ο χρόνος οι ποδοσφαιριστές της Ένωσης ανέβαζαν στροφές και κατάφεραν ισοφαρίσουν στην πρώτη ευκαιρία που τους παρουσιάστηκε.

Παίρνοντας τα πράγματα από την αρχή, η πρώτη καλή στιγμή στο πρώτο ημίχρονο σημειώθηκε μόλις στο τρίτο λεπτό, όταν ο Μαλεκκίδης έκανε το γέμισμα στη περιοχή, αλλά ο Μόμο Σάσι δεν βρήκε όπως θα ήθελε τη μπάλα και αυτή πέρασε έξω.

Στο 9’ οι φιλοξενούμενοι ζήτησαν πέναλτι για χέρι του Κοσμά εντός περιοχής, όμως ο Θεουλή Χρυσοβαλάντης έδειξε λανθασμένα να συνεχιστεί το παιχνίδι. Ένα λεπτό αργότερα η ομάδα των Πολεμιδιών έχασε μεγάλη ευκαιρία με κεφαλιά του Ίσμαελ Σασί. Ο Γκατσέφσκι έδιωξε με υπερένταση.

Στο 28’ μετά από όμορφη συνεργασία μεταξύ των αδερφών Σασί, η μπάλα έφτασε στον Μπαργκάν, ο οποίος με υποδειγματικό τελείωμα εντός περιοχής, έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα.

Τέσσερα λεπτά μετά το γκολ του Μπαργκάν, η Καρμιώτισσα έχασε μεγάλη ευκαιρία για να κάνει δύο τα τέρματα της, με τον Νεοφύτου να πλασάρει από το ύψος του πέναλτι και να στέλνει τη μπάλα στο δεξί κάθετο δοκάρι του Γκατσέφσκι.

Η τελευταία λέξη στο πρώτο μέρος άνηκε στους γηπεδούχους που στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων κατάφεραν να ισοφαρίσουν με κεφαλιά του Θεοδώρου εντός περιοχής. Η σέντρα έγινε από τον Λουσέρο.

Το 1-1 ήταν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Β’ Ημίχρονο

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν το δεύτερο ημίχρονο με διάθεση να πάρουν το προβάδισμα, όμως ταυτόχρονα ήταν ιδιαίτερα προσεκτικές στο αμυντικό κομμάτι.

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο καταγράφηκε στο 75’, όταν ο Θεοδώρου έτρεξε στη πλάτη της άμυνας και βρέθηκε μόνος απέναντι από τον Τούμπα, ο οποίος απόκρουσε με τα πόδια.

Η Ένωση κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο σκορ με τον Μαρκόφσκι, ο οποίος είχε περάσει ως αλλαγή στον αγωνιστικό χώρο στο 76’. Ο Ουκρανός σκόραρε με πλασέ εντός περιοχής.

Εκεί που όλα έδειχναν ότι η ομάδα του Παραλιμνίου θα πάρει τη νίκη, ο Μαλεκκίδης με κεφαλιά στη τελευταία φάση του αγώνα έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα.

Highlight: Το γκολ του Μαλεκκίδη στη τελευταία φάση του αγώνα, καθώς με αυτό το γκολ η Καρμιώτισσα έκλεψε ουσιαστικά τον βαθμό της ισοπαλίας.

ΕΝΠ (Άλος Φερέρ): Γκατσέφσκι, Λουσέρο, Μπελόνε (46' Ουντόζι), Ντένινγκ, Θεοδώρου (76' Μαρκόφσκι), Κοσμά (25' Μαισουράτζε), Μπαρμπόσα, Κοτσώνης, Κυριάκου (46' Μουλαζίμης), Μπάλαζιτς, Φελίπε

Καρμιώτισσα (Χρύσης Μιχαήλ): Toύμπας, Μπαράνοβ, Ρομό, Μ.Σασί, Μπαργκάν (82' Καπαρτής), Μαλεκκίδης, Ρέινολντς, Νεοφύτου, Χρίστου, Ι.Σασί (72' Χατζηβασίλης), Πέρεζ

Σκόρερ: 45+1' Θεοδώρου, 84' Μαρκόφσκι / 28' Μπαργκάν, 95' Μαλεκκίδης.

Κίτρινες: 33' Κυριάκου, 67 Ντένινγκ (στο όριο), 90' Γκατσέφσκι / 60' Μαλεκκίδης,71' Νοεφύτου (στο όριο).

Κόκκινες: - / -

Διαιτητής: Χρυσοβαλάντης Θεουλή.