Αέρας Πεχλιβάνης τον πήρε στους «8»

Οι Τακτακαλίτες συνεχίζουν τη ξέφρενη πορεία τους σε πρωτάθλημα και κύπελλο

Κωνσταντίνος Νικολάου

nikolaouk@sppmedia.com

Ο Ολυμπιακός κέρδισε στο Τάσος Μάρκου την Ένωση με 2-0 και πανηγύρισε την πρόκριση του στα προημιτελικά του κυπέλλου. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους «μαυροπράσινους» ο Μάριος Πεχλιβάνης που σκόραρε και τα δύο γκολ της ομάδας του.

Ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο για τον Κύπριο ποδοσφαιριστή, αφού άνοιξε τον χορό των τερμάτων στο 39’ με υπέροχη ατομική προσπάθεια, ενώ διαμόρφωσε το τελικό 0-2 στο 81’. Πάλεψαν οι γηπεδούχοι αλλά δεν εκμεταλλεύτηκαν τις ευκαιρίες τους.

Α΄ Ημίχρονο

Στο μεγαλύτερο διάστημα του πρώτο ημιχρόνου ο ρυθμός ήταν εξαιρετικά χαμηλός, ενώ οι περισσότερες μάχες γίνονταν στο χώρο του κέντρου.

Η πρώτη τελική στον στόχο σημειώθηκε στο 6’, όταν ο Λουσέρο έκανε ένα μακρινό σουτ, αλλά ο Καραδαής μάζεψε εύκολα.

Για τα επόμενα τριάντα περίπου λεπτά ο ρυθμός του αγώνα ήταν πολύ χαμηλός και οι δύο ομάδες δεν είχαν δημιουργήσει κανένα πρόβλημα στους δύο τερματοφύλακες.

Παρόλα αυτά, το χαμηλό τέμπο δεν έμεινε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, αφού στο τελευταίο δεκάλεπτο ο ρυθμός ανέβηκε. Πιο συγκεκριμένα, η πρώτη ευκαιρία μετά από αυτή του έκτου λεπτού ήρθε στο 36’, όταν ο Γκουστάβο από το ύψος της μεγάλης περιοχής έκανε το σουτ και έστειλε τη μπάλα λίγο πάνω από την αντίπαλη εστία.

Ένα λεπτό αργότερα ο Ολυμπιακός έχασε νέα ευκαιρία, όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Γκουστάβο, ο Σωτηρίου έκανε τη προβολή εντός περιοχής και έστειλε τη μπάλα πάνω από την εστία της Ένωσης.

Στο 38’ ήταν η σειρά των γηπεδούχων για να απειλήσουν. Ο Φαν Άνχολτ έκανε τη σέντρα στη περιοχή, ο Ντένινγκ έκανε τη κεφαλιά. αλλά έστειλε τη μπάλα έξω.

Η επόμενη καλή στιγμή έμελλε να μετουσιωθεί σε γκολ από τους ποδοσφαιριστές του Ολυμπιακού. Στο 39’ ο Πεχλιβάνης ξέφυγε με όμορφες ντρίπλες από δύο αντιπάλους και στη συνέχεια έκανε το σουτ από το ύψος της περιοχής, στέλνοντας τη μπάλα στα δίκτυα.

Στο 44’ σημειώθηκε η τελευταία ευκαιρία του πρώτου μέρους με νέο άστοχο σουτ του Γκουστάβο από το ύψος της μεγάλης περιοχής.

Το 0-1 ήταν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Β’ Ημίχρονο

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι δύο ομάδες συνέχισαν από εκεί που έμειναν στα τελευταία λεπτά του πρώτο ημιχρόνου, καθώς ο ρυθμός του αγώνα παρέμεινε γρήγορος.

Η πρώτη καλή στιγμή της επανάληψης άνηκε στους φιλοξενούμενους, όταν στο 48’ ο Πεχλιβάνης βρέθηκε μόνος απέναντι από τον Γκατσέφσκι, όμως έστειλε τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Ένα λεπτό αργότερα η Ένωση απάντησε στις ευκαιρίες, όταν ο Μπαλοτέλι μετά από αξιόλογη ατομική ενέργεια έκανε το σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, αλλά ο Καραδαής μάζεψε εύκολα.

Στη συνέχεια η Ένωση πήρε τον έλεγχο του αγώνα και άσκησε πίεση στον Ολυμπιακό με σκοπό να ισοφαρίσει. Ο προπονητής της ομάδας, Άλος Φερέρ, σε μια προσπάθεια να φέρει το ματς στα ίσα άλλαξε το σχηματισμό της ομάδας του από τριάδα στην άμυνα σε 4-2-3-1, περνώντας εντός τους Μπαλοτέλι και Ουντόζι. Ο Ολυμπιακός από εκείνο το σημείο και μετά προσπαθούσε να απειλήσει κυρίως με αντεπιθέσεις.

Στο 61’ οι γηπεδούχοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία, όταν ο Φελίπε εκτέλεσε ένα φάουλ στη περιοχή, ο Ουντόζι από πλεονεκτική θέση έκανε το πλασέ αλλά έστειλε τη μπάλα έξω. Πέντε λεπτά αργότερα η Ένωση έχασε νέα κλασική ευκαιρία, με τον Ουντόζι να πιάνει τη κεφαλιά στη σέντρα του Ιρέπ και να στέλνει τη μπάλα μόλις έξω.

Στο 67’ ο Ολυμπιακός θα μπορούσε να κάνει δύο τα τέρματα του, αφού ο Χαραλάμπους έκανε ένα δυνατό συρτό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής και έστειλε τη μπάλα δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Γκατσέφσκι.

Στο 70’ ο Γιάννης Πετράκης πέρασε στον αγώνα τους Σαρφό και Νάνι, δύο αλλαγές που αποδείχθηκαν καθοριστιές για την ομάδα τους. Ο λόγος είναι γιατί ο Νάνι βοήθησε στο να κρατήσουν τους ποδοσφαιριστές της Ένωσης μακριά από την εστία του Καραδαή, ενώ ο Σαρφό ήταν αυτός που έκανε την ασίστ στο δεύτερο γκολ του Πεχλιβάνη.

Ο Γκανέζος ποδοσφαιριστής έβγαλε μια εντυπωσιακή σέντρα στον Πεχλιβάνη, που έφυγε στη πλάτη της άμυνας και διπλασίασε τόσο τα δικά του τέρματα όσο και αυτά της ομάδας του.

Μετά από το δεύτερο γκολ του Κύπριου ποδοσφαιριστή δεν άλλαξε κάτι και η ομάδα του Τακτακαλά προκρίθηκε στους οκτώ του κυπέλλου.

Highlight: Ο Μάριος Πεχλιβάνης που σκόραρε δύο υπέροχα γκολ και έδωσε τη πρόκριση στην ομάδα του.

ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ:

ΕΝΠ: Γκατσέφσκι, Άιρεπ, Μουλαζίμης (58' Ουντόζι), Φαν Άνχολντ, Λουσέρο, Ντένινγκ, Μπαρμπόσα, Κοτσώνης (74' Μπελόνε), Μπάλαζιτς, Φελίπε, Μαρκόφσκι (46' Μπαλοτέλι)

Στον πάγκο: Πέτρου, Μπελόνε, Κοσμάς, Ουντόζι, Παναγή, Κολοκούδιας, Μαϊσουράντζε, Κυριάκου, Μπαλοτέλι

Ολυμπιακός: Καραδαής, Μίλετιτς, Γαρουφαλιάς (70' Νάνι), Γκουστάβο, Πεχλιβάνης, Ανδρέου, Σωτηρίου, Κοστόφ (79' Μανρίκε), Κυριάκου, Φαν Κέσελ, Χαραλάμπους (70' Σαρφό)

Στον πάγκο: Μιχαήλ, Ψάλτης, Τσολάκης, Ανδρέου Λ. Μάντζης, Μανρίκε, Σαρφό, Νάνι, Ομάρ Χάνι

Σκόρερς: -/39' και 81' Πεχλιβάνης

Κίτρινες: 50' Μουλαζίμης, 68' Φελίπε/64' Γαρουφαλιάς