Δεν έχασε αλλά χάνεται η ΕΝΠ (vid)

Πήρε βαθμό κόντρα στην Ανόρθωση όμως τα πράγματα δυσκολεύουν ακόμα περισσότερο

Θεόδωρος Τσιολάκης

Ισοπαλία σαν ήττα για την ΕΝΠ, που έμεινε στο 0-0 κόντρα στην Ανόρθωση μέσα στο «Τάσος Μάρκου» για την 7η αγωνιστική των πλέι άουτ του πρωταθλήματος. Σε ένα παιχνίδι που και οι δύο ομάδες είχαν τις ευκαιρίες τους και μπορούσαν να σκοράρουν, όμως στο τέλος καμία δεν τα κατάφερε και πήραν από ένα βαθμό. Στους 25 βαθμούς στην 7η θέση η ΕΝΠ και στο -9 από την 5η θέση που χαρίζει την παραμονή, στη 2η θέση η Ανόρθωση και στους 45 βαθμούς.

Α’ ημίχρονο

Στο πρώτο μέρος στα πρώτα λεπτά του αγώνα δεν είχαμε την μεγάλη φάση, με την Ανόρθωση να κρατά μπάλα χωρίς να καταφέρνει να απειλήσει και ιδιαίτερα την εστία του Κόστιτς.

Από την άλλη η ΕΝΠ ήταν η ομάδα που βρήκε την πρώτη καλή ευκαιρία στο ματς. Στο 9’ ο Ρουσιάς εντός περιοχής από καλή θέση έκανε το πλασέ, όμως η μπάλα έφυγε έξω.

Από εκεί και πέρα η ομάδας του Παραλιμνίου πατούσε καλύτερα και κρατούσε μπάλα, ψάχνοντας το γκολ, καθώς απείλησε στο 21’ με τον Ντα Σίλβα, ο οποίος εντός περιοχής από πλεονεκτική θέση δεν βρήκε στόχο.

Στη συνέχεια δεν είχαμε και πολλές φάσεις στο ματς, με την ΕΝΠ να πατά καλύτερα και να γυροφέρνει έξω από την μεγάλη περιοχή του Μιχαήλ, χωρίς όμως να καταφέρει να βρει την μεγάλη ευκαιρία.

Από την άλλη η Ανόρθωση δεν μπόρεσε να φτάσει με ευκολία στην αντίπαλη περιοχή και να απειλήσει ουσιαστικά τον Κόστιτς, πέραν από κάποια μακρινά σουτ που και πάλι δεν είχαν στόχο.

Έτσι το οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το 0-0.

Β’ ημίχρονο

Στο δεύτερο μέρος το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο, με τον ρυθμό του αγώνα να μην είναι τόσο καλός, με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να φτιάξουν εύκολα επιθέσεις για να απειλήσουν.

Η ΕΝΠ που ήταν καλύτερη στο δεύτερο μέρος, οπισθοχώρησε λίγο, αφήνοντας την Ανόρθωση να κρατήσει λίγο περισσότερο μπάλα στο πρώτο 15λεπτο του β΄ μέρους. Όμως μετά η ομάδα του Σατσιά ανέβηκε μέσα στο γήπεδο και κέρδισε μέτρα.

Στο 67’ η ΕΝΠ έχασε τεράστια ευκαιρία, με τον Ντιαβαρά να κάνει το σουτ και να σημαδεύει το δοκάρι. Πέντε λεπτά μετά η παραλιμνίτικη ομάδα έχασε άλλη μεγάλη ευκαιρία, καθώς στο 72’ ο Φερνάντες έκανε την μπαλιά, ο Κατσιάρης από καλή θέση έπιασε την κεφαλιά, η μπάλα έφυγε λίγο έξω.

Η ΕΝΠ συνέχισε να πιέζει και στο 77’ έχασε νέα ευκαιρία μετά από εκτέλεση φάουλ, ο Κατσιάρης έπιασε την κεφαλιά, όμως η μπάλα πέρασε έξω.

Στο 79’ και στο 85’ η Ανόρθωση κατάφερε να απαντήσει στις καλές φάσεις της ΕΝΠ, με τον Αρτυματά στην πρώτη φάση να κάνει το σουτ, ο Κόστιτς να αποκρούει και μετά από έξι λεπτά ο Μραζ από κοντά δεν κατάφερε να κερδίσει τον Κόστιτς, ο οποίος κράτησε εκ νέου το 0-0.

Μέχρι το τέλος του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στο ματς και το 0-0 παρέμεινε, με τις δύο ομάδες να παίρνουν από ένα βαθμό.