Τη χαριστική βολή στον Εθνικό… η Δόξα

Η ομάδα της Κατωκοπιάς κέρδισε με 2-1 και «σφράγισε» την παραμονή της στα μεγάλα σαλόνια

Μεγάλη νίκη που σφραγίζει και μαθηματικά την παραμονή της στην Α’ κατηγορία κατάφερε να πετύχει η Δόξα που επικράτησε με 2-1 του Εθνικού στο Μακάρειο. Με τον Νίκο Ανδρονίκου για πρώτη φορά στον πάγκο η προσφυγική ομάδα ήταν καλύτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και εκμεταλλευόμενη την καλή της απόδοση κυρίως στο Α’ μέρος κατάφερε να πάρει το πολυπόθητο τρίποντο. Τα γκολ της αναμέτρησης πέτυχαν οι Σαντίκ 9’, Μπένι 52’ και Ντούρις 57’.

Α’ Ημίχρονο

«Φουριόζα» μπήκε στο παιχνίδι η Δόξα που από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης καθήλωσε τον Εθνικό στο δικό του μισό. Η υπεροχή των γηπεδούχων μετουσιώθηκε σε γκολ στην πρώτη κιόλας ευκαιρία στο 9ο λεπτό με τον Κοβάσεβιτς να μπαίνει στη περιοχή, να πασάρει στον αμαρκάριστο Σαντίκ και τον τελευταίο να στέλνει χωρίς πρόβλημα την μπάλα στο πλεχτό.

Η ανωτερότητα της Δόξας συνεχίστηκε και έχασε μεγάλη ευκαιρία να διπλασιάσει το προβάδισμα της στο 25’ με τον Μπένι να κάνει το μακρινό σουτ και τον Χριστοδούλου να σώζει εξαιρετικά.

Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν στο 33’ με τον Ζάκπα να κάνει το σουτ και τον Σισκόφσκι να μαζεύει σταθερά. Επτά λεπτά μετά ο Εθνικός «ζευγάρωσε» τις ευκαιρίες του με το σουτ του Βοϊτκόφσκι να περνά δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Σισκόφσκι.

Στο τελευταίο δευτερόλεπτο του ημιχρόνου η ομάδα του Ράζντρε έχασε την μεγαλύτερη της εύκαιρα με τον Μάζουρεκ να παίρνει την μπάλα από την κεφαλιά του Ντούρις, να βγαίνει απέναντι από τον Σισκόφσκι αλλά το τελείωμα του ήταν κακό και έτσι ο πορτιέρο της Δόξας μάζεψε σταθερά.

Έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με τον Εθνικό να καλείται να ανατρέψει τα εις βάρος του δεδομένα αν θέλει να παραμείνει στα σαλόνια της Α’ κατηγορίας.

Β’ Ημίχρονο

Εκεί που έμεινε στο Α’ μέρος συνέχισε το Β’ η ομάδα της Κατωκοπιάς αφού και πάλι στη πρώτη ευκαιρία που βρήκε, κατάφερε να διπλασιάσει το προβάδισμα της στο 52’ με τον Μπένι να περνάει κυριολεκτικά όποιον βρήκε μπροστά του, να βγαίνει απέναντι από τον Χριστοδούλου και να σκοράρει.

Πέντε λεπτά μετά ο Ατενόν υπέπεσε σε χέρι μετά από εκτέλεση κόρνερ, δόθηκε το πέναλτι στον Εθνικό και ο Ντούρις ευστόχησε από τα έντεκα βήματα για να μειώσει για την ομάδα του.

Στο 63ο λεπτό δόθηκε πέναλτι και για την Δόξα μετά το μαρκάρισμα του Άδωνη πάνω στο Μέσκα. Ο Σαντίκ εκτέλεσε, αστόχησε, αλλά με την βοήθεια του VAR ο διαιτητής υπέδειξε επανάληψη αφού ο Άδωνη πέρασε την γραμμή προτού να εκτελέσει ο φορ της Δόξας. Ο Σαντίκ όμως αστόχησε και πάλι με τον Χριστοδούλου να κρατάει την ομάδα του ακόμη στο παιχνίδι.

Στο 75’ ο Ντούρις έχασε την ευκαιρία να φέρει το παιχνίδι στα ίσα με την κεφαλιά του να περνάει δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι.

Ακολούθως το παιχνίδι συνεχίστηκε με την ομάδα του Ράζντρε να βάζει πίεση αλλά να μην μπορεί να απειλήσει περεταίρω την εστία του Σισκόφσκι και έτσι το 2-1 ήταν και το τελικό αποτέλεσμα που κρατάει τους γηπεδούχους στην Α’ κατηγορία και από την άλλη στέλνει τον Εθνικό στην Β’ κατηγορία.

Δόξα (Νίκος Ανδρονίκου): Σισκόφσκι, Σαντίκ, Ατενόν, Μπένι (62' Μέσκα), Ασαμόα, Κοβάσεβιτς, Τραιτσέφσκι (86' Σάιθ), Στυλιανού, Καραμανώλης, Κυριάκου, Εμπραλίτζε (86' Τιτζανί)

Εθνικός (Αντρέι Ράζντρε): Χριστοδούλου, Πηλέας, Άδωνη, Ντόλεζαλ (46' Περατικός), Χουντόπιακ (88' Χουντόμπιακ), Ζάκπα, Γκόρουπετς (46' Κυπριανού), Μάζουρεκ, Βοϊτκόφσκι (46' Άμπραχαμ), Ταρασόβς, Ντούρις

Σκόρερ: 9' Σαντίκ, 52' Μπένι / 57' Ντούρις

Κίτρινες: 28' Καραμανώλης, 43' Τραιτσέφσκι, 90' Ασαμόα, 90+2' Σάιθ 29' Άδωνη, 58' Ζάκπα

Κόκκινες: - / -

Διαιτητής: Κωνσταντίνος Φωτίου