Τη... γάζωσε με εξάσφαιρο!

Η Δόξα συνέτριψε με 6-1 την Καρμιώτισσα στο Μακάρειο!

Η Δόξα διέσυρε με 6-1 την Καρμιώτισσα στο Μακάρειο σε εξ αναβολής αγώνα της πέμπτης αγωνιστικής των πλέι άουτ, σε ένα παιχνίδι στο οποίο υπήρχε ανταγωνισμός μονάχα στο α’ ημίχρονο.

Η ομάδα της Κατωκοπιάς παραμένει στην 9η θέση του (3η στο β’ γκρουπ) και με 42 πόντους πλέον αποκτάει καλό μαξιλαράκι ασφαλείας, αφού απομακρύνθηκε στο +7 από την επικίνδυνη ζώνη και τη 10η όπου βρίσκεται η Νέα Σαλαμίνα με 35 πόντους.

Από την άλλη, οι Πολεμιδιώτες των οποίων ο υποβιβασμός θεωρείται δεδομένος, έπαιξαν για το γόητρό τους, αλλά αντιστάθηκαν μονάχα για ένα ημίχρονο, ενώ χρησιμοποιήθηκαν και αρκετοί νεαροί από τον Γιαννάκη Ποντικό.

Όσον αφορά στο παιχνίδι, αρκετά καλή και χορταστική ήταν η εικόνα στο πρώτο ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να αποδίδουν καλό ποδόσφαιρο και να χάνουν αρκετές ευκαιρίες. Η Δόξα ήταν αυτή η οποία προηγήθηκε με τον Μπιλάλ στο 16' με πλασέ εντός περιοχής, ενώ στο 24' ο Σαντίκ έκανε το 2-0 με κοντινό σουτ. Στο 36' η Καρμιώτισσα μείωσε με σουτ του Ι. Σασί εντός επανορθωτικής και το 2-1 ήταν και το σκορ ημιχρόνου, ενώ αξίζει να αναφερθεί πως λίγο μετά από το 1-0, ο Παπλωματάς απέκρουσε πέναλτι του Σαντίκ.

Στην επανάληψη, τα γκολ... έπεφταν βροχή από πλευράς Δόξας, αφού ο Καρλίτος με κεφαλιά στο 54', ο Σαντίκ με δεύτερο προσωπικό γκολ στο 56' (σπάνιας ομορφιάς), ο Τραϊτσέφσκι στο 71' και ο Ασαμόα στο 89' διαμόρφωσαν το τελικό 6-1.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ!

Δόξα (Μαρίνος Σατσιάς): Σισκόφσκι, Χριστοφή, Γκολομπάρτ (37' Μουκτάρης), Άδωνη, Εγγλέζου, Μπόλιεβιτς (57' Ζίλσον), Τραϊτσέφσκι, Καρλίτος (57' Λουίς Κάρλος), Ασαμόα, Μπιλάλ (57' Κίκας), Σαντίκ (72' Φασουλιώτης).

Καρμιώτισσα (Γιαννάκης Ποντικός): Παπλωματάς, Κωμοδίκης, Σάββα, Καψός, Ρέινολντς, Νεοφύτου (63' Ορφανίδης), Μπουμπακαρί (72' Χέρσκοβιτς), Χρυσοστόμου (63' Χατζηβασίλης), Ι. Σασί, Δημητρίου (63' Βαλέντε / 80' Γεωργίου), Ρομό.

Στάδιο: Μακάρειο.

Σκόρερ: 16' Μπιλάλ, 24', 59' Σαντίκ, 54' Καρλίτος, 71' Τρααϊτσέφσκι, 89' Ασαμόα / 36' Ι. Σασί.

Κίτρινες: 86' Άδωνη.