Μάτ(ωσε) τη Δόξα σε παράσταση... one man show!

Με τον Ντάρμπισαϊαρ σε σπουδαία βραδιά, επικράτησε με 4-1 η ΑΕΚ

Η ΑΕΚ θα… κοιμάται μέχρι το βράδυ της Δευτέρας (6/12) μόνη στο ρετιρέ της βαθμολογίας καθότι είχε εύκολο νικηφόρο πέρασμα από το Μακάρειο κερδίζοντας με ανατροπή τη Δόξα με 4-1 και έχοντας σε σπουδαία βραδιά τον Ματ Ντάρμπισαϊαρ, ο οποίος πέτυχε και τα τέσσερα τέρματα της ομάδας του.

Οι κιτρινοπράσινοι μετράνε πλέον 27 πόντους και είναι στην κορυφή, ενώ ο 2ος Απόλλωνας που αγωνίζεται τη Δευτέρα με τον Εθνικό στο Δασάκι, έχει 25 βαθμούς και ασφαλώς το αποτέλεσμα ανάμεσα στη Λεμεσιανή ομάδα και σε αυτήν της Άχνας, ενδιαφέρει πολύ την ΑΕΚ. Η Δόξα, δεν κατάφερε να έχει βαθμολογικό όφελος κόντρα σε μία καταφανώς ανώτερη ομάδα και έμεινε στην 10η θέση με 11 πόντους.

Η Δόξα έκανε το… λάθος να προηγηθεί στο 9’ με τον Σαντίκ σε μία φάση που πήρε πέντε λεπτά στον διαιτητή Σολωμού μαζί με τους VAR να αποφανθούν ότι το γκολ έπρεπε να μετρήσει κανονικά, αφού αρχικά ακυρώθηκε για οφ σάιντ (ανάλογη καθυστέρηση και σε περίπτωση που είχε αρχικά υποδείξει πέναλτι προηγουμένως υπέρ της Δόξας και το ακύρωσε).

Μετά από το τέρμα με το οποίο οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα, οι κιτρινοπράσινοι «πάτησαν» τους αντιπάλους τους, τούς… έκλεισαν στο μισό γήπεδο και με σχεδόν μόνιμη κατοχή της μπάλας (75%) επιδίωξαν την ισοφάριση. Αφότου προειδοποίησαν με σημαντικές ευκαιρίες των Ροσάλες, Γκιούρτσο και Ντάρμπισαϊαρ, η ΑΕΚ με κεφαλιά του Άγγλο στράικερ έπειτα από σέντρα του Γκαρθία, ισοφάρισε στο 35’, ενώ ολοκλήρωσε το ημίχρονο με ανατροπή. Ο Ντάρμπισαϊαρ στο 43’, με την πλάτη στην άμυνα και σουτ εντός περιοχής φρόντισε ώστε η ομάδα του να πάει με προβάδισμα 2-1 στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη, πάλι η παράσταση ήταν για ένα ρόλο, αφού η ομάδα του Νταβίδ Καταλά επιβλήθηκε αποφασισμένη να διευρύνει το προβάδισμά της και με τον Ντάρμπισαϊαρ σε μεγάλα κέφια σημείωσε άλλα δύο τέρματα. Στο 52’ με προβολή μετά από σουτ του Τριτσκόφσκι διαμόρφωσε το 3-1 υπέρ των φιλοξενουμένων, ενώ με διπλή προσπάθεια ο Άγγλος στράικερ μετά από ασταθή απόκρουση του Σισκόφσκι σε σουτ του Γκιούρτσο, διαμόρφωσε το 4-1 στο 57’ που ήταν και το αποτέλεσμα.

Η συνέχεια παίχτηκε απλώς για να… παιχτεί, αφού ο ρυθμός έπεσε αισθητά με την ΑΕΚ να κάνει συντήρηση δυνάμεων και τη Δόξα να προσπαθεί χωρίς ανταπόκριση.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ!

Δόξα (Κώστας Σακκάς): Σισκόφσκι, Στυλιανού, Λαφράνς, Καραμανώλης, Μέσκα (84′ Εμπραλίντζε), Ανανέ (78′ Κοβάτσεβιτς), Μπαλντέ (57′ Ολιβέιρα), Τραϊτσέφσκι, Ασαμόα (84′ Φασουλιώτης), Σασί (57′ Μπένι), Σαντίκ.

ΑΕΚ (Νταβίδ Καταλά): Τούμπας, Ροσάλες, Μιλίτσεβιτς, Μ. Γκονθάλεθ, Γκαρθία (80′ Τάντι), Ακοράν (63′ Φαράζ), Α. Γκονθάλεθ, Λέδες (75′ Ρόμο), Γκιούρτσο (75′ Τιάγκο), Τριτσκόφσκι, Ντάρμπισαϊαρ (63′ Εσπινόσα).

Στάδιο: Μακάρειο.

Σκόρερ: 8' Σαντίκ / 35', 43', 52', 57' Ντάρμπισαϊαρ.

Κίτρινες: 54' Γκαρθία.