Νίκη οξυγόνο για Οθέλλο… στον αναπνευστήρα η Δόξα (vid)

Σπουδαίο διπλό για την ομάδα της Αθηαίνου που κέρδισε στην Περιστερώνα με 2-0

Πολύ σημαντικό διπλό για τον Οθέλλο, ο οποίος στο πλαίσιο της δέκατης αγωνιστικής κέρδισε εκτός έδρας τη Δόξα με 2-0. Σκόρερ για την ομάδα της Αθηαίνου οι Ποπέσκου (68’) και Μπραμπίγια (92’). Με αυτό το τρίποντο ο Οθέλλος έφτασε στους έξι βαθμούς και μείωσε τη διαφορά του από τις θέσεις που οδηγούν στην παραμονή στους τρεις πόντους, ενώ στην τελευταία θέση χωρίς βαθμούς παρέμεινε η Δόξα.

Α΄ Ημίχρονο

Το παιχνίδι άρχισε με την ομάδα του Οθέλλου να είχε μπει καλυτέρα και μόλις στο πρώτο λεπτό της αναμέτρησης έγραψε την πρώτη τελική, η οποία μάλιστα ήταν διπλή.

Ο πρωταγωνιστής της φάσης ήταν ο Σούτο που είχε βρει το αριστερό κάθετο δοκάρι, ενώ στην συνέχεια του είχε πει όχι ο Σισκόφσκι. Αξίζει να αναφερθεί πως η δεύτερη ευκαιρία ήρθε 20 λεπτά αργότερα, όταν ο κίπερ των γηπεδούχων απόκρουσε εντυπωσιακά στην κεφαλιά του Ναρντίνι.

Στο 24’ ήταν η σειρά του Ουεσλατί να δει τον τερματοφύλακα της Δόξας να απαντάει αρνητικά σε προσπάθεια του. Στο 35ο λεπτό είχαμε ακόμα μια τελική για τον Οθέλλο και πάλι με τον Ουεσλατί, χωρίς ωστόσο να απειλήσει τον Σισκόφσκι.

Η πρώτη ευκαιρία για την Δόξα καταγράφηκε στο 36ο λεπτό με τον Ναμπί σε ένα σουτ εκτός περιοχής, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

Β' Ημίχρονο

Ο Οθέλλος είχε το ίδιο ξεκίνημά ημίχρονου όπως και στο πρώτο και με το καλημέρα… ο Σούτο προσπάθησε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, χωρίς ωστόσο να τα καταφέρει.

Οι δυο προπονητές δεν σταμάτησαν λεπτό να δίνουν οδηγίες στους ποδοσφαιριστές τους, καθώς γνωρίζοντας ποσό σημαντικό παιχνίδι είναι για την ομάδα τους.

Ο Ποπέσκου τρία λεπτά μετά την είσοδο του στο παιχνίδι κατάφερε να βρει δίχτυα. Μετά από ένα μπέρδεμα στην περιοχή της Δόξας, κατέβασε την μπάλα και με ωραίο την έστειλε στα δίκτυα. Η Δόξα ήθελε, αλλά δεν μπορούσε, με τους φιλοξενούμενους να ελέγχουν το ματς και στο 92’ να διαμορφώνουν το τελικό αποτέλεσμα με τον Μπραμπίγια.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Δόξα : Σισκόφσκι, Φοφανά, Τρούγιτς, Σαντίκ, Ναμπί, Βελκόφσκι, Αλσέους, Αντωνιάδης, Στυλιανού, Ασάντε, Τζέτζε

Στον πάγκο: Αντωνίου, Π. Κυριάκου, Πάντιτς, Κλεόφιλο, Σκόγκλουντ, Σετσέροβιτς, Μουχάμεντ, Αντουί, Β. Κυριάκου, Χ. Κυριάκου, Πούριτς

Οθέλλος : Ταουντούλ, Σταμούλης, Γιάνσεν, Ναρντίνι, Κυριάκου, Ράμος, Σούτο, Κατσιάτη, Αντξόν, Ανάνγκ, Ουεσλάτι

Στον πάγκο: Τζιακουρής, Παναγιώτου, Μπραμπίγα, Ποπέσκου, Καστάνας, Περέζ, Μιτσής, Βενιζέλου, Ιωάννου, Κορινούς

Διαιτητής: Φωτίου Κωνσταντίνος

VAR: Jovanovic Srdan

Σκόρερ: - / -

Κίτρινες: Ναμπί, Αντουί / Ράμος, Ουεσλάτι, Ναρντίνι