Έγινε της... Πόλης!

Δραματικό φινάλε στο Μακάρειο

Σε ένα παιχνίδι ακατάλληλο για καρδιακούς Δόξα και Καρμιώτισσα εξήλθαν ισόπαλες 3-3 στο Μακάρειο. Η Καρμιώτισσα προηγήθηκε με 3-0 έχοντας ως σκόρερς τους Ίσμαελ Σασί (53’) Ρομό (50’) και Χατζηβασίλη (63’). Οι γηπεδούχοι δεν τα έβαλαν κάτω και ισοφάρισαν με δύο γκολ του Κίκας (70’, 90+3’) και ένα του Σαντίκ (90’).

Με αυτό το αποτέλεσμα η Δόξα παραμένει αήττητη μετά από τέσσερα παιχνίδια και έφτασε τους οκτώ βαθμούς, ενώ έξι βαθμούς μετρά πλέον η Καρμιώτισσα.

Α’ Ημίχρονο

Πιο δυνατά μπήκε στο παιχνίδι η Καρμιώτισσα, που έδειχνε πιο ορεξάτη από τον αντίπαλο της. Οι φιλοξενούμενοι με τη πάροδο του χρόνου κέρδισαν αρκετά μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και είχαν την κατοχή.

Η πρώτη τελική στον στόχο σημειώθηκε στο 15’, όταν ο Ρομό έκανε ένα σουτ λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή, όμως ο Σισκόφκσι μάζεψε εύκολα. Στο 17’ η ομάδα των Πολεμιδιών έχασε κλασική ευκαιρία με τον Ίσμαελ Σασί. Ο Τυνήσιος πήρε την μπάλα από τον Ρομό, έκανε το σουτ εντός περιοχής, αλλά η μπάλα κόντραρε στον Τραϊτσέφσκι και μετά σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι της Δόξας.

Στη συνέχεια η Δόξα κέρδισε μέτρα και άρχισε να ψάχνει κενούς χώρους για να απειλήσει την εστία του Τούμπα, που απόψε έκανε το ντεμπούτο του στο κυπριακό πρωτάθλημα. Η πρώτη τελική για την Δόξα σημειώθηκε στο 20’, όταν ο Ασαμόα έκανε ένα άστοχο σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής.

Με την συμπλήρωση τριάντα λεπτών οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στις μεγάλες ευκαιρίες. Μετά από την εκτέλεση κόρνερ του Εγγλέζου, ο Μουκτάρης έπιασε τη κεφαλιά, ο Τούμπας έκανε εντυπωσιακή επέμβαση, ενώ στη συνέχεια η μπάλα βρήκε στον Λουίς Κάρλος και αμέσως μετά το οριζόντιο δοκάρι και έξω!

Εκεί που φαινόταν ότι η Δόξα ισορρόπησε το παιχνίδι, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 33’. Ο Ομάρ Σάσι εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Εγγλέζου, μπήκε περιοχή και αφού έκανε μια ντρίμπλα στη συνέχεια τελείωσε τη φάση με δυνατό σουτ.
Στη συνέχεια η Δόξα προσπάθησε να αντιδράσει αλλά η Καρμιώτισσα έλεγχε τον αγώνα και το 0-1 ήταν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Β’ Ημίχρονο

Η ομάδα που ξεκίνησε καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο ήταν αυτή της Δόξας, η οποία φώναξε μάλιστα για γκολ στο 47’. Ο Εγγλέζου από πλάγια θέση εκτός περιοχής έκανε ένα σουτ, ο Τούμπας μπλόκαρε αλλά οι γηπεδούχοι αντέδρασαν έντονα αφού θεωρούν ότι η μπάλα πέρασε τη γραμμή. Η επαναληπτική προβολή δεν διευκρινίζει αν ήταν γκολ ή όχι.

Τρία λεπτά αργότερα ο Ρομό εκμεταλλεύτηκε το τραγικό λάθος του Σισκόφσκι και από κοντινή απόσταση έδωσε αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα του.

Μετά και το δεύτερο που δέκτηκε η ομάδα του, ο Κώστας Σακκάς προσπάθησε να κάνει την ομάδα του πιο επιθετική. Έριξε στον αγώνα τον Κίκας που έκανε ντεμπούτο και άλλαξε τον σχηματισμό σε 4-4-2. Ο Κίκας αγωνιζόταν λίγο πίσω από τον φουνταριστό Σαντίκ.

Οι αλλαγές που έκανε η Δόξα έδωσαν στο παιχνίδι γρήγορο ρυθμό. Η μπάλα ανεβοκατέβαινε μπροστά από τις δύο εστίες. Την μεγαλύτερη ευκαιρία έχασαν οι γηπεδούχοι με τον Κάρλος στο 62’ όταν βρέθηκε μόνος απέναντι από τον Τούμπα που έδιωξε σε κόρνερ.

Ένα λεπτό αργότερα η Καρμιώτισσα σκόραρε και τρίτο γκολ με τον Χατζηβασίλη να εκμεταλλεύεται νέο λάθος της άμυνας των γηπεδούχων που από κοντινή απόσταση έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα. Οι γηπεδούχοι δεν τα έβαλαν κάτω και κατάφεραν να μειώσουν στο 70' με σουτ του Κίκας εντός περιοχής. Ο σκόρερ της Δόξας αφιέρωσε το γκολ στο Καλό.

Η ομάδα του Κώστα Σακκά μετά το γκολ του Κίκας, αύξησε τη πίεση της και στο τέλος δικαιώθηκε αφού κατάφερε να ισοφαρίσει. Ο Σαντίκ έκανε το 2-3 στο 90’ με κεφαλιά εντός περιοχής, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Κίκας με δεύτερο προσωπικό του γκολ έφερε το ματς στα ίσα και έδωσε έναν πολύ σημαντικό βαθμό στην ομάδα του.