Δόξα - Εθνικός 1-1: Μοιρασιά σε όλα (vid)

Συμβιβασμός στο Μακάρειο

Δόξα και Εθνικός μοιράστηκαν από 1 βαθμό, αποτέλεσμα που δεν ευχαριστεί κανέναν από τους δύο.

Η Δόξα είχε τον έλεγχο την μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και στο τέλος προσπάθησε να κλέψει το τρίποντο, χωρίς όμως αποτέλεσμα. Ο Εθνικός μετά το προβάδισμα αμύνθηκε να κρατήσει το σκορ, δεν τα κατάφερε όμως και στα τελευταία λεπτά έδειξε να συμβιβάζεται με το βαθμό της ισοπαλίας. Ο Εθνικός έφθασε τους 4 βαθμούς σε 2 αγώνες, ενώ η Δόξα έχει μόλις 2 βαθμούς σε 3 αγώνες.

Α’ Ημίχρονο

Δυνατά ξεκίνησαν τον αγώνα και οι δύο ομάδες, οι οποίες προσπάθησαν η κάθε μια με τη σειρά της να επιβάλουν τον ρυθμό τους. Στο 3΄ είχαμε το πρώτο καλό σουτ στον αγώνα από τον Καρλάο, η μπάλα όμως πέρασε λίγο έξω. Στο 12 μια σέντρα σουτ του Μπραμπίγια πέρασε λίγο άουτ, χωρίς να την προλάβει κάποιος έτσι ώστε να γίνει επικίνδυνος. Στο 14΄ξανά η σέντρα από τον Μπραμπίγια, αλλά η κεφαλιά του Κάρλος πέρασε εκτός. Γενικότερα η Δόξα έλεγχε τον αγώνα, ήταν σαφώς πιο επικίνδυνη, χωρίς όμως να καταφέρει να βρει την ουσία. Στο 19΄ο Ασαμόα έπιασε ένα δυνατό σουτ, κατέληξε όμως στην αγκαλιά του Μπογκαντίνοφ. Τελευταία καλή ευκαιρία της Δόξας ήταν μια δυνατή κεφαλιά του Καρλάο, η οποία έφυγε λίγο πάνω από τα δοκάρια. Κόντρα στον ρυθμό του ματς, οι παίκτες του Εθνικού κατάφεραν σε μια υποδειγματική επίθεση να πάρουν κεφάλι στο σκορ. Μετά την εξαιρετική μπαλιά του Μιγκελίτο, ο Κοστόφσκι από το ύψος του πέναλτι εκτέλεσε υποδειγματικά και έγραψε το 0-1. Η Δόξα σοκαρισμένη δεν κατάφερε να αντιδράσει, έτσι ο χρόνος κύλησε και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδητήρια.

Β’ Ημίχρονο

Ισορροπημένα ξεκίνησε και το δεύτερο ημίχρονο στο πρώτο 5λεπτο, η Δόξα προσπαθούσε να ελέγξει και να γίνει επικίνδυνη. Πρώτη καλή προϋπόθεση στο 51΄με τον Μπραμπίγια να δίνει μπροστά στον Ασαμόα, λίγο όμως πριν τελειώσει τη φάση τον προλαβαίνει ο Κυπριανού και απομακρύνει. Στη συνέχεια ο ρυθμός ήταν πολύ φτωχός, μέχρι να έρθει μια φάση στο 65’ όπου το γύρισμα του Μέσκα στο ύψος του πέναλτι, δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί ο Μπραμπίγια και χάθηκε μια μοναδική ευκαιρία. Για καλή τους τύχη όμως, ένα λεπτό αργότερα (66’) ήρθε το γκολ της ισοφάρισης. Ο Αλεξάνδρου έβγαλε μια εξαιρετική σέντρα από τα αριστερά και ο Καρλάο με δυνατή κεφαλιά, κάρφωσε την μπάλα στα δίκτυα, γράφοντας το 1-1. Το γκολ έδωσε ώθηση στους ποδοσφαιριστές του Χατζηλούκα, οι οποίοι ανέβηκαν αρκετά και διεκδικούσαν με αξιώσεις το γκολ της νίκης. Στο 83’ μια καλή αντεπίθεση του Εθνικού λίγο έλειψε να του δώσει το προβάδισμα, όμως το σουτ του Γκουντόμπια σταμάτησε ο Γκρέμσλ.

Διακριθέντες:

Δόξα: Ο Μπραμπίγια ήταν ιδιαίτερα κινητικός, όπως επίσης και ο Αλεξάνδρου ο οποίος μοίρασε το γκολ της ισοφάρισης. Ξεχώρισε φυσικά και ο σκόρερ, Καρλάο. Επίσης ο Παπαφώτης με την είσοδο του έδωσε άλλο αέρα στους γηπεδούχους.

Εθνικός: Ο Μιγκελίτο δημιούργησε το γκολ του Εθνικού και γενικότερα ήταν πολύ θετικός. Ο σκόρερ Κοστόφσκι ήταν επίσης πολύ καλός.

Απογοήτευσαν:.

Δόξα: Αρκετά καλή η Δόξα σε γενικές γραμμές, δεν απογοήτευσε κάποιος ιδιαίτερα.

Εθνικός: Φτωχή η επιθετική λειτουργία του Εθνικού. Μόνο σε 2-3 φάσεις έγινε επικίνδυνος, ευτύχησε όμως να εκμεταλλευτεί μία από αυτές και να σκοράρει.

Κοουτσάρισμα:

Λούκας Χατζηλούκας (Δόξα): Ήθελε την ομάδα του να έχει συνεχώς τον έλεγχο. Τα κατάφερε, όμως δεν μπόρεσε να βρει τους τρόπους να διασπαστεί σωστά η άμυνα του Εθνικού.

Γιώτης Εγκωμίτης (Εθνικός): Στην αρχή προσπάθησε να πάρει αυτός τα ηνία του αγώνα, όμως απέτυχε. Η ομάδα του βρήκε τον τρόπο να προηγηθεί και από εκεί και πέρα προσπάθησε να αμυνθεί μαζικά και αν τα καταφέρει να χτυπήσει στην αντεπίθεση.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Δόξα: Γκρέμσλ, Μέσκα, Αλεξάνδρου, Μουχτάρης, Ντερβίτ, Τραϊσέφσκι, Μπόλιεβιτς, Ασαμόα, Κάρλος, Μπραμπίγια, Καρλάο

Εθνικός: Μπογκατίνοφ, Γκλομπάρτ, Φοινίρης, Μιγκελίτο, Μαρκόσκι, Κοστόφσκι, Κυπριανού, Κουντόπιακ, Χριστοφή, Παπαγεωργίου, Κονέ

Σκόρερς: Καρλάο/Κοστόφσκι

Κίτρινες Κάρτες: -/Γκλομπάρτ, Φοινίρης, Μπογκατίνοφ