Δόξα:Στους «8» με Ασαμόα!

Πήρε την πρόκριση στους «8» παρόλο που αγχώθηκε

Σε ένα ματς που ανά δεκάλεπτα πρόσφερε θέαμα, το τελικό 1-1 βρήκε την Δόξα να προκρίνεται στον επόμενο γύρο του κυπέλλου. Μπορεί να αγχώθηκε στο γκολ του Ουντόζι στο 79’, ωστόσο ο Ασαμόα της χάρισε την πρόκριση στο 90 φεύγα!

‘Α ημίχρονο:

Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά, με την μπάλα να παίζεται στον χώρο του κέντρου. Η Ένωση είχε την κατοχή, με τους βυσσινί να θέλουν να πάρουν τον έλεγχο του ματς.

Στο 11’ η πρώτη μεγάλη φάση για την ΕΝΠ με το σουτ του Μπάλαζιτς να βρίσκει στο δοκάρι. Ενώ ένα λεπτό αργότερα η κεφαλιά του Ουντόζι πήγε λίγο δίπλα από το δοκάρι . Η Δόξα αρχικά στο 14’ και ξανά στο 16’ απείλησε με τον Ίταλο. Το παιχνίδι είχε ανοίξει εκείνα τα λεπτά…

Εντυπωσιακό το γεγονός ότι στις φάσεις της ΕΝΠ απάντησε με την πρώτη ευκαιρία η Δόξα, ενώ όταν ηρεμούσε το ματς, κανένας από τους δύο δεν δημιουργούσε.

Στο δεκάλεπτο 20-30 η Δόξα πήρε τα ηνία και με ένα σουτ του Ίταλο απείλησε ξανά, ωστόσο ο ρυθμός ήταν πιο χαμηλός και οι δύο ομάδες αλληλόεξουδετερώθηκαν. Η Ένωση οπισθοχώρησε αρκετά στα τελευταία στάδια του ημιχρόνου.

Πολλά τα φάουλ στον χώρο του κέντρου με τις δύο ομάδες από το 35-45 να μην μπορούν να δημιουργήσουν κάποια φάση.

Β’ ημίχρονο:

Στο 49’ ο Μπαρμπόσα προωθήθηκε και έπιασε το δυνατό σουτ από μακριά, με τον κίπερ της Δόξας να διώχνει σε κόρνερ. Πολύ αργός ο ρυθμός στην συνέχεια μέχρι και το 60’ καθώς η Δόξα διαχειριζόταν το σκορ, του πρώτου αγώνα και κατ’ επέκταση την πρόκριση.

Στο 67’ η κεφαλιά του Αμπαρζουνιάν, βρήκε τον Μέσκα να διώχνει σε κόρνερ. Στο 69’ η Δόξα απάντησε με τον Καρλίτος και την μπάλα να φεύγει ψηλά. Στο 75’ ο Θεοδώρου έκανε την μπαλιά στον Ουντόζι, με τον κίπερ της Δόξας να βγαίνει και να προλαβαίνει τον επιθετικό τον βυσσινί πριν σουτάρει.

Στο 79’ ο Ουντόζι από κοντά δεν δυσκολεύτηκε να σκοράρει, ο Ράμος έχασε τη μπάλα μέσα από τα χέρια του και ο παίκτης της ΕΝΠ πλάσαρε σωστά.

Το τελευταίο δεκάλεπτο η Ένωση πίεζε διαρκώς αλλά δυσκολευόταν στην τελική πάσα. Στο 93’ ο Ασαμόα λύτρωσε τη Δόξα κάνοντας το 1-1. Η Δόξα στους 8…

Διακριθέντες: Πολύ κινητικός ο Καρλίτος σε όλο το ενενηντάλεπτο. Όπως επίσης και ο Ασαμόα στο χώρο του κέντρου ήταν ήρεμος και στο τέλος σκόραρε. Καλός ο Ουντόζι και ο Θεοδώρου για την Ένωση.

Απογοήτευσαν: Κακή μεσοαμυντικά η Ένωση με πολλά λάθη στην μεσαία γραμμή.

Εντεκάδες

Δόξα: Ράμος, Ντερβίντ, Ζε Βαλέντε, Ίταλο, Λουίς Κάρλος, Ασαμόα, Καλό, Τραϊτσέφσκι, Νελσίνιο, Μιντίκκης, Χριστοφή

ΕΝΠ: Κλέιμαν, Βαρέλα, Θεοδώρου, Ουντότζι, Μπαρμπόσα, Αμπαρτζουμιάν, Ρουσιάς, Ντανίλο, Βαλλιάνος, Μπάλαζιτς, Μαϊσουράντζε

Διαιτητής: Θεουλή Χρυσοβαλάντης

Σκόρερς: Ουντόζι 78' , Ασαμόα 93'

Κίτρινες Κάρτες: Ζε Βαλέντε, Καρλίτος, Ασαμόα, Ράμος