Διαδρομή κόλαση-παράδεισος σε τρία λεπτά

Με 2-1 επικράτησε ο Άρης της Δόξας στο Μακάρειο

Απ’ την κόλαση στον παράδεισο μέσα σε τρία λεπτά βρέθηκε ο Άρης ο οποίος ενώ έχανε με 1-0 μέχρι το 87’ απ’ τη Δόξα κατάφερε να φθάσει στην ολική ανατροπή. Σκόρερ για την ομάδα του Κώστα Σακκά ο Ανανέ, ενώ για τον Άρη ο Στεπίνσκι και ο Σικόρσκι οδήγησαν την Λεμεσιανή ομάδα στην ανατροπή.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Α’ ημίχρονο

Με καλό ρυθμό ξεκίνησε το παιχνίδι με τις δυο ομάδες να δείχνουν έτοιμες να τρέξουν και να πρεσάρουν. Μόλις στο 7’ της αναμέτρησης ήρθε και το τέρμα, με τη Δόξα να ανοίγει το σκορ. Ο Ανάνε ήταν αυτός που εκτέλεσε ένα φάουλ στο ύψος της περιοχής, η μπάλα κόντραρε σε παίκτη του Άρη, έφθασε και πάλι στα πόδια του Ανάνε που με βολέ έγραψε το 1-0. Στο 15’ ο Οικονομίδης έχασε καλή ευκαιρία για να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του, όμως το σουτ του από δύσκολη θέση, κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων. Τρία λεπτά αργότερα ο Αντάμοβιτς δοκίμασε το πόδι του από αρκετή απόσταση, με τον Άλβες να είναι σε ετοιμότητα.

Όσο περνούσε η ώρα, τόσο πιο εύκολα έλεγχε το παιχνίδι η Δόξα και μάλιστα έφθασε κοντά σε δεύτερο τέρμα. Στο 27’ ένα φάουλ που εκτέλεσε ο Ανάνε, ο Άλβες έπεσε σωτήρια στη γωνιά του και έδιωξε τη μπάλα, ενώ δυο λεπτά αργότερα είχε άλλη μια τεράστια επέμβαση βροντοφώναξε όχι στον Σαντίκ που βρέθηκε με πλάτη στην περιοχή, γύρισε και έκανε το πλασέ.

Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου δεν άλλαξε, παρά μόνο το γεγονός πως οι Σιμιόν και Κβάτσιουκ αντίκρισαν κίτρινες κάρτες. Ως εκ τούτου το τέλος του ημιχρόνου βρήκε τη Δόξα να πηγαίνει στα αποδυτήρια έχοντας το προβάδισμα με 1-0.

Β’ ημίχρονο

Η ομάδα του Άρη ήταν αυτή που μπήκε πιο δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο, καθώς έψαχνε το τέρμα της ισοφάρισης. Πρώτη του καλή στιγμή στο 54’ όταν μετά από κόρνερ, ο Στεπίνσκι κέρδισε την κεφαλιά, όμως η μπάλα πέρασε πάνω απ’ τα δοκάρια. Τρία λεπτά αργότερα το σουτ του Αντάμοβιτς πέρασε εκτός.

Παρά πάντως την πίεση που έβαζε ο Άρης, η Δόξα διατηρούσε την καλή αμυντική λειτουργία της και έκλεινε τους διαδρόμους προς την εστία του Σισκόφσκι σωστά. Στο 64’ ο Γιάκο βρέθηκε στην περιοχή, δοκίμασε το πόδι του, όμως δεν βρήκε εστία. Έξι λεπτά αργότερα ο Ολιβέιρα έκλεψε τη μπάλα απ’ τους αμυντικούς του Άρη, δοκίμασε το φαλτσαριστό σουτ, όμως η μπάλα έφθασε εύκολα στον Άλβες.

Στο 74’ και μετά από κόρνερ που εκτέλεσε ο Καζού, ο Σίφο κέρδισε την κεφαλιά, όμως βρήκε σε ετοιμότητα τον Σισκόφσκι. Η ευκαιρία του αγώνα ήρθε στο 79’ όταν ο Σίφο βρέθηκε στην περιοχή της Δόξας, έδωσε στον Στεπίνσκι που δεν κατάφερε να κερδίσει δυο φορές τον Σισκόφσκι.

Και αφού ο Άρης ανέβασε στροφές και προειδοποίησε στο 86’ βρήκε το τέρμα της ισοφάρισης. Μετά από κόρνερ που εκτέλεσε ο Καζού, ο Στεπίνσκι ανέβηκε πιο ψηλά από όλους και έγραψε το 1-1. Τρία λεπτά αργότερα ήρθε η ολική ανατροπή με τον Σικόρσκι να είναι ο σκόρερ, ο οποίος βρέθηκε τη σωστή στιγμή στο σωστό σημείο για να πετύχει το 1-2.

ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ

Δόξα (Σακκάς): Σισκόφσκι, Αντενόν, Ασαμόα, Τιτζιάνι, Λαφράνς, Μπαλντέ (Σασί 60'), Καραμανώλης, Αντάμοβιτς, Σαντίκ, Οικονομίδης, Μέσκα

Άρης (Λουκά): Άλβες, Λόπες, Γκαρσία, Σίλντενφελντ, Καζού, Γιάγκο, Φράγκος (Μπαμπίκα 60'), Κβάτσιουκ (Σικόρσκι 60'), Στεπίνσκι, Πατσέκο, Σιμιόν

Σκόρερ: Τιτζιάνι (7') / Στεπίνσκι (86'), Σικόρσκι (89')

Κίτρινες Κάρτες: Ασαμόα, Καραμανώλης, Σαντίκ / Σιμιόν, Κβάτσιουκ, Καζού

Κόκκινες Κάρτες: - / -