Όλα μηδέν στην Περιστερώνα (vid)

Δόξα και Ανόρθωση συμβιβάστηκαν στη λευκή ισοπαλία

Απο ένα βαθμό παίρνουν η Δόξα και η Ανόρθωση μετά την ισοπαλία στο «Γλαύκος Κληρίδης». Η «Κυρία» πίεσε στο τελευταίο δεκάλεπτο για να πάρει  την νίκη αλλά η Δόξα άντεξε παίρνοντας σημαντικό βαθμό ενόψει συνέχειας.Δείτε την εξέλιξη του αγώνα εδώ

Α Μέρος

Ο αγώνας άρχισε με τις δύο ομάδες να μπαίνουν δυνατά με σκοπό να επιτεθούν. Μόλις στο 1ο λεπτό ο Μπένι έκανε το πρώτο σουτ στον αγώνα έξω απο την περιοχή αλλά η μπάλα έφυγε πάνω απο την εστία του Λόρια. Η πρώτη φάση για την Ανόρθωση ήρθε στο 4ο λεπτό μετά απο εκτέλεση κόρνερ και κεφαλιά του Αμπαρτζουμπιάν με τη μπάλα να περνάει μόλις έξω.
Ο ρυθμός ήταν αρκετά γρήγορος αλλά οι φάσεις ήταν ελάχιστες με τα λάθη των ποδοσφαιριστών να γίνονται το ένα μετά το άλλο. Στο 33ο λεπτό ο Ασάντε έκανε το σουτ αλλά η μπάλα κάπου κόντραρε και η μπάλα πέρασε κόρνερ.
Στο 37ο λεπτό ο Ιωάννου με ωραία ατομική ενέργεια και ένα δύο με τον Χριστοφή έκανε το σουτ αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα απο το δοκάρι του Σισκόφσκι.
Τίποτα το αξιόλογο δεν συνέβηκε μέχρι και το σφύριγμα του διαιτητή με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το 0-0.

Β Μέρος

Το δεύτερο μέρος άρχισε με την Δόξα να μπαίνει δυνατά με σκοπό να αιφνιδιάσει την Ανόρθωση. Η πρώτη φάση του δευτέρου ημιχρόνου άνηκε στην Κατωκοπιά με τον Σαντίκ να κάνει τη κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε πάνω απο το δοκάρι.

Η Ανόρθωση άρχισε να παίρνει στροφές και στο 54ο λεπτό ο Χριστοφή έκανε τη σέντρα αλλά ο Ιωάννου με προβολή δεν κατάφερε να σκοράρει. Πέντε λεπτά αργότερα ήταν σειρά της Δόξας και πάλι με τον Μπένι να κάνει το δυνατό συρτό σουτ αλλά η μπάλα πέρασε ξυστά απο το δοκάρι του Λόρια.

Στο 71ο λεπτό ο Σαντίκ παρ'ολίγο να ανοίξει το σκορ με κεφαλιά αλλά ο Λόρια με μια εκπληκτική απόκρουση έβγαλε τη μπάλα σε κόρνερ. Οκτώ λεπτά αργότερα ο Αμπαρτζουμπιάν έκανε τη κεφαλιά μετά απο κόρνερ αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα απο το δοκάρι του Σισκόφσκι.

Το τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα άνηκε στην Ανόρθωση καθώς πίεσε ασφυκτικά την Δόξα. Στο 82ο λεπτό ο Γκερέρο έκανε το δυνατό σουτ εκτός περιοχής αλλά ο Σισκόφσκι απέκρουσε σε κόρνερ. Η Δόξα άντεξε στην πίεση των ποδοσφαιριστών της «Κυρίας» και λίγο έλειψε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων να πάρει τη νίκη. Σουτ του Ίλιτς η μπάλα κτύπησε σε αμύντικο και μετά στο δοκάρι και στην επανάληψη ο Σαντίκ απο πολύ κοντά να μην καταφέρνει να σκοράρει.

Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι και το τέλος του παιχνιδιού με τις δύο ομάδες να παίρνουν απο ένα βαθμό.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ ΕΔΩ

Δόξα: Σισκόφσκι, Μπένι, Κέρλα, Σαντίκ, Ασαμόα, Κοβάσεβιτς, Καραμανώλης, Στυλιανού, Τραϊτσέφσκι, Ασάντε, Τρούγιτς.

Ανόρθωση: Λόρια, Μπαϊσίνιο, Κορέια, Τεχέρα, Παρούτης, Αμπαρτζουμιάν, Κορτές, Σαμπό, Χαρογιάν, Ιωάννου, Χριστοφή