Δόξα-Αλκή 0-1: Τεράστιο διπλό παραμονής για την «Αθάνατη»! (vid)

Το γκολ του Ιβάν Κάρλος έκρινε την αναμέτρηση

Το γκολ του Ιβάν Κάρλος λίγο πριν το τέλος του 1ου ημιχρόνου ήταν αρκετό για να δώσει μια τεράστια νίκη για την Αλκή στην μάχη για την παραμονή. Με αυτή τη νίκη η «Αθάνατη» πάει στην 9η θέση με 32 βαθμούς και βρίσκεται στο +3 τόσο από την Δόξα όσο και την ΕΝΠ.

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Η Δόξα ήταν η ομάδα που μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι έχοντας περισσότερη διάθεση και ψάχνοντας για ένα γρήγορο γκολ. Στο 3ο μόλις λεπτό ο Κάρλος έκανε το σουτ εντός περιοχής, αλλά ο Πάρντο απέκρουσε και στην συνέχεια έδιωξαν οι αμυντικοί του. Στο 8ο λεπτό ο Μπόλιεβιτς εκτέλεσε φάουλ αναγκάζοντας τον Πάρντο να διώξει εντυπωσιακά σε κόρνερ. Στο 14’ ο Ζατλ έκανε πολύ ωραίο διαγώνιο σουτ, αλλά ο Πάρντο φώναξε και πάλι παρών. Στο 19’ η Αλκή απείλησε για πρώτη φορά, με τον Μπελαμεϊρί ο οποίος έκανε κάτι σαν σέντρα-σουτ, αλλά ο Γκρεμσλ έδιωξε σε κόρνερ. Στο 22’ ο Ιβάν Κάρλος μπήκε στην περιοχή, έκανε το σουτ αλλά η μπάλα κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων. Στο 31’ ο Σπόλιαριτς έβγαλε την σέντρα από τα δεξιά, ο Ιβάν Κάρλος έπιασε την κεφαλιά στέλνοντας την μπάλα εκτός. Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Ζατλ έκανε το τακουνάκι εντός περιοχής, βρίσκοντας όμως την εξωτερική πλευρά των διχτύων. Στο 41ο λεπτό ο Μπόλιεβιτς εκτέλεσε το φάουλ, ο Σωτηρίου έπιασε την κεφαλιά αλλά έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια. Στο 42’ ο Ιβάν Κάρλος εκμεταλλεύτηκε την ολιγωρία στην άμυνα της Δόξας και με πλασέ έκανε το 0-1 για την Αλκή, σκοράροντας το 9ο του γκολ στο πρωτάθλημα.

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Στο 51ο λεπτό μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Σπόλιαριτς βρέθηκε στο 2ο δοκάρι και έκανε το σουτ αλλά η μπάλα πέρασε εκτός, στην πρώτη καλή στιγμή του 2ου μέρους. Στο 66’ ο Αλεξάνρου εκτέλεσε φάουλ από πλάγια θέση και ο Πάρντο έσωσε για άλλη μια φορά την εστία του. Στα επόμενα λεπτά ο ρυθμός ήταν καλός, με λιγοστές όμως ευκαιρίες και την Δόξα να ψάχνει το γκολ της ισοφάρισης. Η Δόξα συνέχιζε να πιέζει, κυρίως με μακρινές μπαλιές και ενώ είχε και δοκάρι με την κεφαλιά του Μπόλιεβιτς αλλά η Αλκή άντεξε μέχρι τέλους και πήρε μια τεράστια νίκη στην μάχη για την παραμονή στην κατηγορία.

Διακριθέντες:

Δόξα: Δεν ξεχώρισε κάποιος για την Δόξα, καθώς απειλούσε κυρίως με σέντρες μέσα στην περιοχή, ενώ παρόλο που πίεζε, εντούτοις δεν είχε πολλές ευκαιρίες στο παιχνίδι.

Αλκή: Πολύ καλή απόδοση από τον Πάρντο, ο οποίος όσες φορές χρειάστηκε φώναξε παρών και έσωσε την εστία του. Αποτελεσματικός στην ευκαιρία που είχε ήταν ο Ιβάν Κάρλος αφού το γκολ του, 9ο στο πρωτάθλημα έδωσε εν τέλει το τρίποντο στην ομάδα του.

Απογοήτευσαν:

Δόξα: Οι επιθετικοί της ομάδας δεν συνείσφεραν όσο έπρεπε σήμερα και έτσι η Δόξα έμεινε «άσφαιρη».

Αλκή: -

Κοουτσάρισμα:

Δόξα (Χατζηλούκας): Δεν τα κατάφερε η ομάδα του, ήταν η 6η εντός έδρας ήττα για την Δόξα και πλέον έχει μπει σε μπελάδες μετά και την νίκη της Ένωσης επί του Ερμή.

Αλκή (Σακκάς): Μεγάλη νίκη για την ομάδα του, είναι στο χέρι αυτού και των ποδοσφαιριστών του να παραμείνουν στην κατηγορία.

Διαιτησία (Νικόλας Νεοκλέους): Δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερες δυσκολίες.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Δόξα: Γκρέμσλ, Περέιρα, Μουκτάρης, Τίνκου (Νελσίνιο 64'), Παπαφώτης (Χατζηβασίλη 64') Λουίς Κάρλος, Μπατίν, Μπόλιεβιτς, Αλεξάνδρου, Ζατλ (Παβλόφ 75'), Μιτρέα

Αλκή: Πάρντο, Σερφά, Ιβάν Κάρλος (Ηλία 87'), Μπελαμειρί, Κωνσταντίνου (Τριμπό 83), Σπόλιαριτς, Τραιτσέφσκι, Ακόστα, Κυπριανού (Χαραλάμπους 57'), Φλόρες, Σταρόκιν

Σκόρερς: -/ Κάρλος

Κίτρινες Κάρτες:  Λουίς Κάρλος, Μιτρέα / Ακόστα, Σταρόκιν