Παίρνει φωτιά η μάχη της παραμονής! (vid)

Διπλό ελπίδας για Ακρίτα το οποίο υποδέχτηκαν με χαμόγελα στην ΕΝΠ

Θεόδωρος Τσιολάκης

Μεγάλο «διπλό» πέτυχε ο Ακρίτας, ο οποίος δεν παραδίδει τα όπλα και δείχνει ότι θα παλέψει μέχρι τέλους. Η ομάδα της Χλώρακας επικράτησε με 3-1 της Δόξας μέσα στην Περιστερώνα, βάζοντας «φωτιά» στην μάχη της παραμονής, καθώς η ομάδα του Κώστα Σακκά έμεινε στο -1 από την ΕΝΠ και ο Ακρίτας μείωσε τη διαφορά από τον σημερινό του αντίπαλο στους έξι βαθμούς.

Α’ ημίχρονο

Στο πρώτο μέρος στα πρώτα λεπτά οι δύο ομάδες προσπάθησαν να μπουν δυνατά μέσα στο παιχνίδι, με τον Ακρίτα να χάνει την πρώτη καλή ευκαιρία στο 7΄ με τον Λόπες, όμως ο Σισκόφσκι μάζεψε.

Η Δόξα απάντησε στην καλή φάση του Ακρίτα στο 12’ με τον Τρούγιτς από κοντά μέσα στην περιοχή σε ευνοϊκή θέση να στέλνει την μπάλα έξω.

Δύο λεπτά μετά ο Ακρίτας στη 2η του απειλή στην αντίπαλη άμυνα κατάφερε να φτάσει στο γκολ με τον Λόπες εντός περιοχής να κάνει το σουτ, η μπάλα κόντραρε στον Αντενόν και κατέληξε στα δίχτυα του Σισκόφσκι για να γίνει το 1-0 υπέρ της ομάδας της Πάφου.

Η Δόξα θέλησε να βγάλει άμεση αντίδραση στο γκολ του Ακρίτα και στο 18’ κατάφερε να ισοφαρίσει σε 1-1, μετά από μπαλιά που έγινε, ο Σαντίκ έπιασε το πλασέ, ο Καστελάνι είπε «όχι», όμως ο Ασάντε από κοντά σκόραρε, φέρνοντας το ματς στα ίσα.

Από εκεί και πέρα η Δόξα πατούσε καλύτερα και στο 23’ έχασε ευκαιρία για να γυρίσει το ματς, καθώς ο Τρούγιτς έκανε το σουτ εντός περιοχής, όμως ο Καστελάνι δήλωσε «παρών», κρατώντας το 1-1.

Στη συνέχεια απείλησε εκ νέου η Δόξα στο 31’ με σουτ του Μπένι, όμως και πάλι ο Καστελάνι ήταν εκεί, διώχνοντας την μπάλα.

Ο Ακρίτας απάντησε στις καλές ευκαιρίες της Δόξας στο 36’ μετά από μπαλιά του Λόπες, ο Πικής από κοντά εν κινήσει έκανε το πλασέ, όμως η μπάλα έφυγε έξω.

Στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους δεν άλλαξε κάτι και έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το ισόπαλο 1-1.

Β’ ημίχρονο

Στο δεύτερο μέρος ο Ακρίτας ξεκίνησε πολύ δυνατά χάνοντας τεράστια διπλή ευκαιρία στο 49’ με τον Αραχούχο να κάνει το σουτ εντός περιοχής, ο Σισκόφσκι είπε «όχι» και ο Τόρες έκανε νέο σουτ, όμως η μπάλα σταμάτησε στους αμυντικούς της Δόξας.

Στη συνέχεια η Δόξα ανέβηκε και αυτή μέσα στο γήπεδο, κερδίζοντας μέτρα ώστε να επιχειρήσει να απειλήσει.

Στο 62’ έχασε τεράστια ευκαιρία η ομάδα του Σακκά, μετά από κόρνερ ο Τρούγιτς έπιασε την κεφαλιά, όμως ο Καστελάνι έκανε μεγάλη απόκρουση, κρατώντας το 1-1, ενώ ένα λεπτό μετά ο Στυλιανού εντός περιοχής με σουτ δεν βρήκε στόχο.

Στο 64’ ο Ακρίτας απάντησε στις ευκαιρίες της Δόξας, με τον Λόπες να κάνει το σουτ από καλή θέση, όμως η μπάλα έφυγε έξω.

Από εκεί και πέρα οι δύο ομάδες συνέχισαν να έχουν επιθετική διάθεση και ο ρυθμός του αγώνα ήταν πολύ καλός.

Στο 71’ μετά από παρέμβαση του VAR σφυρίχτηκε πέναλτι για τη Δόξα για χέρι του Κονέ μετά από εκτέλεση κόρνερ. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Σαντί στο 72’, όμως έστειλε την μπάλα έξω, χάνοντας τεράστια ευκαιρία για να κάνει το 2-1.

Στη συνέχεια ο Ακρίτας έχασε και αυτός καλή φάση στο 74’ με τον Κονέ να κάνει το σουτ, όμως η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια του Σισκόφσκι.

Στο 80’ έχασε τεράστια ευκαιρία η Δόξα για το 2-1 με τον Ίλιτς να κάνει το σουτ, όμως η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι και έφυγε έξω.

Τρία λεπτά αργότερα ο Ακρίτας ήταν η ομάδα που κατάφερε να πετύχει το δεύτερο γκολ με τον Εράσο εκτός περιοχής στο 83’ να κάνει το σουτ και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα για το 2-1 για την ομάδα του.

Εφτά λεπτά μετά ο Ακρίτας κατάφερε να φτάσει σε τρίτο γκολ και να κλειδώσει τη νίκη, με τον Σέχιτς στο 90’ να κάνει ένα πολύ όμορφο σουτ για να γράψει το τελικό 3-1.

Ο Ακρίτας πήρε ένα σημαντικό «διπλό» διατηρώντας τις όποιες ελπίδες έχει για την παραμονή της στην κατηγορία.

Εντεκάδες:

Δόξα: Σισκόφσκι, Αντενόν, Μπένι, Σαντίκ, Ασαμόα, Κοβάσεβιτς, Ογιάλα, Φασουλιώτης, Στυλιανού, Τραϊτσέφσκι, Ασάντε

Στον πάγκο: Πρινιωτάκη, Κωνσταντίνου, Ίλιτς, Τιντζανί, Παυλίδης, Ερέρα, Ναγκάρ, Μέσκα, Τρούγιτς

Ακρίτας: Καστελάνι, Πάουγκεϊν, Ντραμέ, Κονέ, Ντούμποφ, Κλεμέντε, Μεντίμορετς, Φοριέλ, Πική, Αραούχο, Λόπες

Στον πάγκο: Περντρέου, Ονόντι, Σουλεϊμάν, Άμπραχαμ, Αμπντουσαλάμοφ, Λίμα, Εράσο, Δημοσθένους, Σέχιτς, Τόρες, Σαραβάνια, Κυριακίδης.

Σκόρερ: 18' Ασάντε/ 14' Λόπες, 83' Εράσο

Κίτρινες: Ογιάλα/Κλεμέντε, Κονέ