Αντεπιτίθεται η Δόξα… «βυθίζεται» ο Ακρίτας (vid)

Δεύτερη σερί νίκη για την ομάδα της Κατωκοπιάς, που «έπιασε» την Ένωση στην 11η θέση

Πολύτιμο «διπλό» για την Δόξα που επικράτησε με 2-1 του Ακρίτα μέσα στο «Στέλιος Κυριακίδης». Η ομάδα του Κώστα Σακκά εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες που δημιούργησε στο Α’ μέρος και έφυγε από την Πάφο με τη νίκη. Τα γκολ της αναμέτρησης πετύχαν οι Τρούγιτς 16’, Τόρες 20’ και Καράγιαννης (αυτ) 30’.

Α’ ημίχρονο

Με γρήγορο ρυθμό ξεκίνησε το παιχνίδι στην Πάφο με τις δύο ομάδες να βγαίνουν μπροστά με στόχο να πετύχουν το πρώτο γκολ.

Η πρώτη καλή φάση στην αναμέτρηση ήταν για τους γηπεδούχους στο 5ο λεπτό, με τον Γαβριήλ να κάνει το διαγώνιο σουτ από τα αριστερά και τον Σισκόφσκι να αποκρούει όπως όπως.

Τρία λεπτά μετά η ομάδα της Χλώρακας «ζευγάρωσε» τις ευκαιρίες της με τον Λόπες να βρίσκει στο σημείο του πέναλτι τον Τόρες ο οποιος χωρίς ιδιαίτερη πίεση έστειλε την μπάλα δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι της αντίπαλης εστίας.

Κόντρα στην ροή του αγώνα η Δόξα άνοιξε το σκορ με τον Τρούγιτς στο 16’! Ο Μπένι έκανε τη σέντρα από τα αριστερά με τον μεσοεπιθετικό της προσφυγικής ομάδας να παίρνει την κεφαλιά στην καρδία της περιοχής του Ακρίτα και να γράφει το 1-0.

Ο Ακρίτας όμως έβγαλε αντίδραση και τέσσερα λεπτά μετά ισοφάρισε με τον Τόρες! Ο Γαβριήλ έκανε την παράλληλη σέντρα από τα αριστερά με τον Ισπανό φορ να πλασάρει ευστοχά τον Σισκόφσκι από το σημείο του πέναλτι.

Η ομάδα του Κώστα Σακκά στη συνέχεια πίεσε και πήρε εκ νέου προβάδισμα με αυτογκόλ του Καράγιαννη στο 30’. Ο Κύπριός αμυντικός στην προσπάθεια του να απομακρύνει την μπάλα μετά από σέντρα, έστειλε την μπάλα στο πλεχτό της δικής του ομάδας!

Έτσι οι φιλοξενούμενοι πήγαν στα αποδυτήρια έχοντας στα χέρια τους το προβάδισμα.

Β’ ημίχρονο

Με στόχο να φέρει στα ίσα το ματς, ξεκίνησε την επανάληψη ο Ακρίτας που πήρε τον έλεγχο της μπάλας.

Η πρώτη καλή φάση όμως στο Β’ μέρος άνηκε στην Δόξα, με τον Σαντίκ στο 52’ να βγάζει τον Μπένι φάτσα με τον Περντρέου και τον μέσο της προσφυγικής ομάδας να αστοχεί από κοντινή απόσταση.

Οι γηπεδούχοι δύο λεπτά μετά «άγγιξαν» την ισοφάριση με τον Τόρες! Ο νεοεισελθόντας Δημοσθένους έκανε τη παράλληλη σέντρα από τα δεξιά με τον φορ του Ακρίτα να κάνει σε πρώτο χρόνο το σουτ από το σημείο του πέναλτι και τον Σισκόφσκι να μαζεύει με δεύτερη προσπάθεια.

Το παιχνίδι συνεχίστηκε με την ομάδα του Κώστα Σακκά να κλείνεται καλά στο δικό της μισό και τον Ακρίτα να μην μπορεί να απειλήσει σημαντικά την εστία του Σισκόφσκι.

Στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης η Παφιακή ομάδα έχασε καλή ευκαιρία για να φέρει στα ίσα το ματς με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Αραούχο, που όμως απομάκρυνε με γροθιές ο πορτιέρο των φιλοξενουμένων.

Έτσι η Δόξα κατάφερε να φύγει με «διπλό» από την Πάφο και έκανε ένα σημαντικό βήμα στην προσπάθεια της να παραμείνει στην μεγάλη κατηγορία.

Ακρίτας (Λακτιόνοφ): Περντρέου, Καραγιάννης, Σαραβάνια (46' Ντραμέ), Μεντίμορετς, Σέχιτς, Εράσο (72' Αραούχο), Άμπραχαμ, Γαβριήλ, Ζουνίνιο (55' Δημοσθένους), Λόπες (84' Αμπντουσαλάμοφ), Τόρες.

Δόξα (Σακκάς): Σισκόφσκι, Μπένι (54' Ίλιτς), Κέρλα, Σαντίκ, Ασαμόα (82' Αντενόν), Κοβάσεβιτς, Καραμανώλης, Στυλιανού, Τραϊτσέφσκι, Ασάντε (82' Τιτζιανί), Τρούγιτς (73' Ερέρα).

Σκόρερ: 20' Τόρες / 16' Τρούγιτς, 30' Καραγιάννης (αυτ)

Κίτρινες: 67' Μεντίμορετς, 80' Σέχιτς / 33' Τρούγιτς, 80' Ερέρα

Κόκκινες: - / -

Διαιτητής: Χατζηγεωργίου Παναγιώτης

VAR: Αντωνίου Μενέλαος