Τεράστια νίκη με ήρωα τον Γκολομπάρτ!

Λίγα λεπτά πριν το τέλος του αγώνα χάρισε στην Δόξα τρεις υπερπολύτιμους βαθμούς

Με γκολ του Γκολομπάρτ λίγα λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης η Δόξα επικράτησε της Πάφου με 1-0 στο Μακάρειο Στάδιο στα πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της β΄ φάσης του πρωταθλήματος Cyta. Με την νίκη τους αυτοί οι γηπεδούχοι πιάνουν τον ΑΠΟΕΛ στους 34 βαθμούς, ενώ από την άλλη η Πάφος παραμένει στους 36.

Α’ Ημίχρονο

Η Δόξα ήταν η ομάδα που μπήκε καλύτερα στο ματς και είχε την κατοχή της μπάλας. Στο 3ο λεπτό ο Λουίς Κάρλος βρέθηκε σε πολύ καλή θέση αλλά η κεφαλιά του ήταν άστοχη.

Στο 25’ είδαμε την πρώτη καλή στιγμή των φιλοξενουμένων στο ματς. Συγκεκριμένα, ο Μπεριγκό σέντραρε από αριστερά, ο Βαλακάρι κατέβασε με το κεφάλι στον Αουρέλιο που έκανε το σουτ, η μπάλα έφτασε στον Βα που απ' το ύψος της μικρής περιοχής έστειλε την μπάλα έξω.

Δεν είδαμε κάτι άλλο στο πρώτο μέρος και έτσι οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 0-0.

Β’ Ημίχρονο

Στο 55’ από την σέντρα του Εγγλέζου, ο Κάρλος έβαλε την προβολή, η μπάλα κτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι και μάζεψε ο Ρούτκο.

Στο 88’ η Δόξα άνοιξε το σκορ. Από το κόρνερ του Εγγλέζου από τα δεξιά, ο Γκολομπάρτ νίκησε στον αέρα τον Σάιθ και έστειλε με το κεφάλι την μπάλα στα δίκτυα του Ρούτκο για το 1-0 που ήταν και το τελικό σκορ.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Δόξα: Σισκόφσκι, Εγγλέζου, Μπόλιεβιτς, Μουκτάρης, Σαντίκ, Οικονομίδης, Λουίς Κάρλος (Καρλίτος 70'), Τραϊτσκέφσκι (Ασαμόα 46'), Γκολομπάρτ, Άδωνη, Κίκο

Πάφος: Ρούτκο, Αραγιούρι, Κβίντα, Σάιθ, Αουρέλιο, Καμπράλ (Φυλακτού 65'), Βαλακάρι, Πάνιτς, Φουρ, Βα, Μπεριγκό (Ράκελς 76')

Σκόρερς: Γκολομπάρτ /-

Κίτρινες Κάρτες:  Λουίς Κάρλος / Φούρ, Φυλακτού, Βα