Πέταξαν την ευκαιρία στ' ά(Χ)ρηστα

Ισοπαλία που βολεύει τους Ολυμπιακό και ΑΠΟΕΛ στην μάχη για την εξάδα

Στο 0-0 έμειναν Δόξα και Πάφος σε ένα πολύ φτωχό από φάσεις ματς που έγινε σήμερα στο Μακάρειο Στάδιο στα πλαίσια της 25ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta. Οι δύο ομάδες ήθελαν μόνο νίκη για να αποκτήσουν προβάδισμα για την εξάδα, ωστόσο κανείς από τους δύο δεν τα κατάφερε και έτσι η Δόξα πιάνει τον ΑΠΟΕΛ στους 30 βαθμούς, ενώ η Πάφος βρίσκεται ένα βαθμό πιο κάτω στους 29.

Α’ Ημίχρονο

Στο 16’ η Πάφος είχε την πρώτη καλή στιγμή στον αγώνα με το σουτ του Μπεριγκό που έστειλε την μπάλα στο δοκάρι, ωστόσο στην συνέχεια της φάσης ο διαιτητής σφύριξε για οφσάιντ, καθώς ήταν πιο μπροστά ο Γάλλος επιθετικός.

Στο 23’ η Δόξα απείλησε για πρώτη φορά στο ματς με την κεφαλιά που έπιασε ο Σαντίκ, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια. Στο 38’ ο Εγγλέζου δοκίμασε σουτ από απόσταση, η μπάλα όμως πέρασε αρκετά έξω.

Η Δόξα είχε για περισσότερη ώρα την μπάλα με το μέρος της στο πρώτο ημίχρονο, χωρίς ωστόσο να γίνει ιδιαίτερα απειλητική για την αντίπαλη εστία.

Β’ Ημίχρονο

Με τον ίδιο χαμηλό ρυθμό κύλησε και το δεύτερο ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να παρουσιάζουν δυσκολίες στην δημιουργία τελικών προσπαθειών.

Στο 73’ ο Βαλακάρι επιχείρησε σουτ μακριά από την μεγάλη περιοχή, ο Σισκόφσκι όμως μάζεψε εύκολα την μπάλα. Λίγο πριν το τέλος ο Οικονομίδης έφτασε κοντά στο γκολ της νίκης αλλά ο Ρούντκο έσωσε με διπλή προσπάθεια.

Δεν άλλαξε κάτι μέχρι το τελευταίο σφύριγμα και έτσι οι δυο ομάδες πήραν από έναν βαθμό.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Δόξα: Σισκόφσκι, Εγγλέζου, Μπόλιεβιτς (Ασαμόα 65'), Μουκτάρης, Σαντίκ, Οικονομίδης, Καρλίτος (Ολιβέιρα 65'), Τραϊτσέφκσι, Γκολομπάρτ, Μιντίκκης, Κίκας

Πάφος: Ρούτκο, Σαϊθ, Μπεριγκό, Τόρες, Μέρφι, Αουρέλιο, Βαλακάρι, Φυλακτού, Αραγιούρι, Άλβαρεζ, Πάνιτς