Δόξα – Νέα Σαλαμίνα: Μηδέν στο πηλίκο... (vid)

Όλα ίσα στο Μακάρειο σε ένα αρκετά φτωχό παιχνίδι.

Για 4η φορά τα τελευταία 9 χρόνια, Δόξα και Νέα Σαλαμίνα μένουν στο 0-0 σε μεταξύ τους αγώνα.

Καμία ομάδα δεν εντυπωσίασε και στο τέλος έδειξαν να συμβιβάζονται και οι δύο με το βαθμό. Την μεγαλύτερη χαμένη ευκαιρία την είχε η ομάδα της Δόξας με τον Κάρλος να θέλει να σιγουρέψει το γκολ δίνοντας την μπάλα στον Καλό, ο οποίος όμως δεν πρόλαβε να την στείλει στο πλεκτό.

Στους 10 βαθμούς πλέον οι φιλοξενούμενοι, στους 3 οι γηπεδούχοι.

Α’ Ημίχρονο

Η Δόξα μπήκε στον αγώνα με αρκετή ηρεμία, οι παίκτες προσπαθούσαν να κυκλοφορήσουν την μπάλα με υπομονή. Μετά το πρώτο 10λεπτο οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν στροφές και έφτιαξαν μερικές φάσεις.

Στο 12’ το πρώτο σουτ του αγώνα από τον Ελουντού, όμως ήταν άστοχο. Στο 15’ έγινε ξανά ένα σουτ από τον Νουρ εκτός περιοχής, με την μπάλα να περνά δίπλά από το δεξί κάθετο δοκάρι του Παρασκευά. Δύο λεπτά αργότερα ξανά σουτ του Μαριάνοβιτς, κι αυτό όμως άστοχο.

Στο 18’ έκανε το πρώτο της σουτ η Δόξα σε μια αντεπίθεση, με τον Ίταλο να προσπαθεί και τον Κίσσα να αποκρούει.

Στο 37’ η Νέα Σαλαμίνα είχε άλλη μια ευκαιρία με την κεφαλίά του Κίγκσλεϊ να πηγαίνει ξανά έξω. Στο επόμενο λεπτό ήταν η σειρά της Δόξας να απειλήσει με την κεφαλιά του Μουκτάρη να περνά πάνω από τα δοκάρια. Τίποτα ιδιαίτερο στη συνέχεια και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Β’ Ημίχρονο

Στο 59’ η πρώτη φάση στο Β μέρος, όταν ο Βαλέντε προσπάθησε να κρεμάσει τον Κίσσα όμως ο κύπριος πορτιέρο τελικά το κατάλαβε και μάζεψε.

Στο 62’ ο Κίνγκσλεϊ έκανε ένα αδύναμο σουτ από πολύ καλή θέση και ο Παρασκευάς μάζεψε χωρίς πρόβλημα. Στο επόμενο λεπτό ξανά ο ίδιος ποδοσφαιριστής προσπάθησε να απειλήσει με ένα σουτ εξ επαφής, το αποτέλεσμα όμως ήταν το ίδιο.

Στο 71’ ο Νουρ έκανε τη σέντρα, ο Σίμπσον έπιασε την κεφαλιά όμως η μπάλα κατέληξε ξανά στην αγκαλιά του Παρασκευά.

Τεράστια ευκαιρία για τη Δόξαστο 77’! Ο Κάρλος βρέθηκε απέναντι στον Κίσσα, έκανε κάτι σαν σέντρα σουτ και δεν πρόλαβε ο Καλό να ακουμπήσει την μπάλα και να την στείλει στα δίκτυα. Πήγε να σιγουρέψει το γκολ ο Κάρλος αλλά τελικά το χαράμισε.

Δεν υπήρξε κάτι άλλο αξιοσημείωτο έτσι ο αγώνας έληξε ισόπαλος, 0-0.

Διακρίθηκε: Γενικότερα τα εύσημα τα παίρνουν οι δύο άμυνες, αφού πέραν του ότι δεν είδαμε κάποιο γκολ, δεν είχαμε ούτε πολλές μεγάλες ευκαιρίες.

Κοουτσάρισμα:

Έντουαρτ Ερανοσιάν(Δόξα): Με 3-5-2 παράταξε την ομάδα ο νέος προπονητής της Δόξας. Προσπαθούσε να έχει την κατοχή με υπομονή, δεν απειλούσε όμως επικίνδυνα. Πρώτος του βαθμός με την νέα του ομάδα.

Σάββας Πουρσαϊτίδης (Νέα Σαλαμίνα): Με το συνηθισμένο 3-4-3 και σήμερα. Στο πρώτο μέρος έφτιαξε κάποιες φάσεις η ομάδα όμως δεν ήταν εύστοχη. Δεν εντυπωσίασε σε κανένα σημείο του αγώνα και στο τέλος συμβιβάστηκε με τον ένα βαθμό. Δεν είναι και άσχημο αποτέλεσμα για αυτόν και την ομάδα του.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Δόξα: Παρασκευά, Μουκτάρης, Ντερβίτ, Βαλέντε(79' Χριστοφή), Ιτάλο(66' Καλό), Παπαφώτης, Μπόλιεβιτς, Ασαμόα, Μέσκα, Μιντίκκης, Μπραμπίγια(73' Κάρλος)

Νέα Σαλαμίνα: Κίσσας, Χριστοφόρου, Λαμπότ, Κορέια, Τσαμπουρής, Ρομάν, Μαριάνοβιτς(57' Κωστή), Νουρ, Ελουντού(77' Ρέινολντς), Τισντέλ(51' Σίμπσον), Ονουεγκμπού