Παραλιμνίτικη τριάρα στην Περιστερώνα! (vid)

Η Ένωση κέρδισε τη Δόξα εκτός έδρας με 3-0 και πήρε μια πάρα πολύ σημαντική νίκη

Το ντέρμπι της κα΄τω ζώνης, το παινχίδι έξι βαθμών στην Περιστερώνα το κέρδισε η Ένωση Νέων Παραλιμνίου η οποία έριξε τριάρα στην Δόξα και ξέφυγε από την επικίνδυνη ζώνη. Δυσκολεύει ακόμα περισσότερο η κατάσταση στην ομάδα του Ρικάρντο Τσέου.

Α’ ημίχρονο

Αργός ρυθμός και παιχνίδι κέντρου κυρίως στο πρώτο πεντάλεπτο χωρίς οποιαδήποτε ευκαιρία, ούτε από την πλευρά της Δόξας αλλά ούτε και από την ΕΝΠ.

Η Δόξα όσο περνούσε ο χρόνος κρατούσε περισσότερο μπάλα αλλά ανούσια, με την ΕΝΠ να δίνει γήπεδο και να προσπαθεί να απειλήσει στις αντεπιθέσεις. Αυτός ο τρόπος παιχνιδιού συνεχίστηκε μέχρι το 15ο λεπτό όταν και σημειώθηκε το πρώτο γκολ στην αναμέτρηση.

Μετά από κλέψιμο που έγινε η ομάδα του Μαρίνου Σατσιά έφυγε γρήγορα στην αντεπίθεση, ο Μέιρα που κουβάλησε την μπάλα έδωσε στον Ντιαβαρά που κινήθηκε από αριστερά στην περιοχή με τον δανεικό από τον ΑΠΟΕΛ Ντιαβαρά να κάνει το γύρισμα για τον Βουτσένοβιτς ο οποίος με προβολή πάνω στην μπάλα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Αυτό το γκολ βοήθησε την ΕΝΠ, η οποία πήρε ψυχολογία, έκλεισε σωστά τους χώρους και δεν άφηνε την Δόξα να φτιάξει φάση, με την ομάδα του Ρικάρντο Τσέου να δυσκολεύεται πάρα πολύ.

Στο 21ο λεπτό η ΕΝΠ πέτυχε και δεύτερο γκολ με κεφαλιά του Βουτσένοβιτς το οποίο όμως ακυρώθηκε μετά και από υπόδειξη του βοηθού διαιτητή για οφσάιντ. Η φάση ελέγχθηκε από το ΒΑΡ και μέσα από την επαναληπτική προβολή η φάση ήταν πολύ οριακή έτσι όπως τραβήχτηκαν οι γραμμές, με τον επιθετικό την ΕΝΠ να φαίνεται καλυμμένος.

Μετά και από αυτή την φάση η φιλοξενούμενη ομάδα είχε τον έλεγχο και δεν άφηνε την Δόξα να αντιδράσει και να κάνει μία καλή ευκαιρία. Το μόνο που σημειώθηκε σε αυτό το διάστημα ήταν ένα σουτ του Μέιρα στο 28ο λεπτό που μπλόκαρε ο Σισκόφσκι.

Στο 35ο λεπτό η ομάδα του Μαρίνου Σατσιά βρήκε και πάλι δίχτυα με τον Μέιρα να πλασάρει εντός περιοχής και να νικάει τον Σισκόφσκι. Αυτό το γκολ ελέγχθηκε και πάλι από το ΒΑΡ, με τον Βαρίστα Μάριο Χριστοφόρου να στέλνει τον διαιτητή Μάριο Αντωνίου στο on field review και τελικά να ακυρώνει το γκολ για φάουλ του Κοτσώνη στην αρχή της φάσης όταν έκλεψε την μπάλα. Πάντως οι επαναληπτικές προβολές έδειξαν ότι ο αμυντικός της ΕΝΠ παίρνει μπάλα. Όπως ήταν λογικό ο πάγκος της ΕΝΠ αλλά και ο κόσμος διαμαρτυρήθηκαν έξαλλα μετά και από το νέο ακυρωθέν γκολ.

Στο τελευταίο πεντάλεπτο του πρώτου ημιχρόνου ήταν η σειρά της Δόξας να απειλήσει με δύο ευκαιρίες. Στο 43ο λεπτό μετά από σέντρα του Κοβάσεβιτς ο Σαντίκ έκανε την προβολή εντός περιοχής αλλά έστειλε την μπάλα έξω και ένα λεπτό αργότερα ο Μπένι με σουτ εκτός περιοχής σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι.

Αυτή ήταν και η τελευταία φάση στο πρώτο μέρος.

Β’ ημίχρονο

Στο δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με διάθεση η Δόξα για να επιτεθεί και στο 50ο λεπτό ο Ασαμόα προσπάθησε να σκοράρει με το σουτ του, αλλά μπλόκαρε ο Κόστιτς.

Το τι θα ακολουθούσε στα επόμενα τέσσερα λεπτά ήταν κάτι το εντυπωσιακό. Η ομάδα του Μαρίνου Σατσιά τρελάθηκε και μέσα σε δύο λεπτά έκανε το 0-1, 0-3. Στο 52ο λεπτό μετά από λάθος των παικτών της Δόξας ο Λαμί κέρδισε την μπάλα, ανέβηκε από αριστερά, έκανε το γύρισμα για τον Βουτσένοβιτς ο οποίος με πλασέ έκανε το 0-2.

Οι πανηγυρισμοί δεν πρόλαβαν να κοπάσουν και η Ένωση έκανε τα τέρματα της τρία. Ο Ντιαβαρά πήρε μπάλα από δεξιά και με φοβερή αμυντική ενέργεια πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και με ωραίο τελείωμα βρήκε και αυτός δίχτυα. Ουσιαστικά το τρίτο γκολ της ομάδας του κυρίου Σατσιά σήμανε και το τέλος της αναμέτρησης καθώς στο υπόλοιπο του αγώνα το μόνο που βλέπαμε ήταν την ΕΝΠ να διαχειρίζεται άψογα και με σχετική ευκολία το υπέρ της προβάδισμα, την ίδια ώρα που η Δόξα που ήταν απογοητευτική γενικά στο παιχνίδι, δεν είχε και την ανάλογη ψυχολογία να αλλάξει την μοίρα της.

Από το 54ο λεπτό και μετά απλά οι δύο ομάδες περίμεναν την λήξη του παιχνιδιού. Δεν υπήρχε γρήγορος ρυθμός, δεν υπήρχαν φάσεις παρά μόνο αλλαγές, φάουλ και κίτρινες κάρτες.

Το παιχνίδι ολοκληρώθηκε στο 95ο λεπτό με την Ένωση να παίρνει ίσως την πιο σημαντική νίκη της μέσα στην σεζόν και μάλιστα με ευρύ σκορ κόντρα σε μία Δόξα που απογοήτευσε και έκανε πολύ πιθανόν την χειρότερη φετινή της παρουσία.