ΑΕΛ: Νικηφόρο τεστ με Τσέπο και Κοντινέλα

Νίκησε τη Δόξα και φεύγει για Βουλγαρία

Φιλική νίκη με 0-2 πήρε σε βάρος της Δόξας η ΑΕΛ, σε παιχνίδι που διεξήχθη στην έδρα της ομάδας της Κατωκοπιάς στην Περιστερώνα.

Ο Σίλας είχε την ευκαιρία να χρησιμοποιήσει σχεδόν όλους τους ποδοσφαιριστές που υπάρχουν στο ρόστερ του. Δεν έπαιξαν τα δύο τελευταία μεταγραφικά αποκτήματα, Σίλβα και Μορέιρα.

Τα γκολ για τους νικητές σημείωσαν οι Τσέποβιτς και Κοντινέλα.

Το σημερινό ήταν το τελευταίο φιλικό της ΑΕΛ πριν την αναχώρηση της ομάδας για τη Βουλγαρία, όπου θα πραγματοποιήσει το βασικό στάδιο της προετοιμασίας.

Η ζωντανή περιγραφή της εξέλιξης του αγώνα:

90' Τέλος αγώνα.

75' Τελευταίο τέταρτο στο ματς.

56' ΓΚΟΛ για την ΑΕΛ με σκόρερ τον Κοντινέλα!

50' Παίρνει πίσω από την απόφασή του ο διαιτητής Αργυρού. Συνεχίζεται το ματς.

49' Θα επανεξεταστεί η φάση στο VAR.

48' Πέναλτι για την ΑΕΛ. Το κέρδισε ο Τεϊσέιρα μετά από κράτημα αμυντικού της Δόξας σε εκτέλεση κόρνερ.

46' Έναρξη στο δεύτερο μέρος.

45' Τέλος ημιχρόνου.

23': Δυνατό σουτ από τον Χατζηπασχάλη, πολύ καλή απόκρουση από τον Μούριελ

20': Σουτ του Τιντζανί, άουτ η μπάλα

10': Πρώτο δεκάλεπτο με την ΑΕΛ να κρατά περισσότερο την μπάλα

6': Πλασέ του Μαρόσα, αποκρούει ο κίπερ της Δόξας

2': ΓΚΟΛ 0-1 η ΑΕΛ με τον Τσέποβιτς. Ο Σάντος έκανε το σουτ από πλάγια δεξιά, ο Σισκόφσκι απέκρουσε και ο Τσέποβιτς σε κενό τέρμα άνοιξε το σκορ

1': Σέντρα στο παιχνίδι

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων:

Δόξα (Ν. Ανδρονίκου): Σισκόφσκι, Μεσέν, Κέρλα, Χατζηπασχάλη, Τιντζανί, Κοβάσεβιτς, Τραϊτσέφσκι, Καραμανώλης, Κούρος, Μέσκα, Σαντίκ

ΑΕΛ (Σίλας): Μούριελ (69' Κυριάκου), Μπάστο, Τεϊσέιρα (80' Ιωάννου), Νεοφύτου (77' Μαρνέρος), Σάντος (61' Παντελή), Μεντόγεβιτς (69' Φραντζής), Νταβόρ (46' Κοντινέλα), Παπαφώτης (61' Μιραλάς), Μακρής (46' Κασά, 82' Κωνσταντίνου), Μαρόσα (46' Κατσανίκλιτς, 82' Ανδρέου), Τσέποβιτς (69' Λουκά).

Διαιτητής: Ανδρέας Μ. Αργυρού

VAR: Ιωάννης Χριστοδούλου

AVAR: Μάριος Χριστοφόρου